Skocz do zawartości

Bimbrownia


Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem dziś bimbrownię złożoną z takich elementów jak:

 

wąż 8mm od zacieru do baniaka z wodą

wąż 6mm od baniaka z wodą do akwarium

zawór zwrotny na wężu 6mm

kamień jako dyfuzor - rzecz jasna na wężu 6 mm

dwa kanistry 5L w których jest:

 

a. 1 litr zacieru (1000ml wody, 400g cukru, 10g drożdży, łyżeczka sody)

b. 1,5 litra wody

 

Tak skonstruowana bimbrownia stoi od 4 godzin, jednak póki co nic do wody nie "wchodzi" z niej. Czy to przez to, że dałem większe zbiorniki i bimbrownia potrzebuje więcej czasu na fermentację? W wodzie w kanistrze widzę bombelki, w zacierze również. Pytam, bo nie wiem czy to właśnie wielkość kanistra ma wpływ, czy zawór zwrotny i kamień blokują przepływ... ktoś wie może jakie ciśnienie wytwarza taki zacier? Czy dość wystarczające by się przebić przez w/w elementy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech mi ktoś odpowie konkretnie na takie pytanie, jeśli można. Bo na jednym z for są dość sprzeczne instrukcje odnośnie działania bimbrowni. Jedni mówią, że nie można napowietrzać wtedy wody, no ale co z rybami? Przecież wtedy zabiłbym je tym CO2 :/ dałem dyfuzor zatem po przeciwnej stronie filtra, żeby jak najdłuższa droga dzieliła jedno od drugiego, no ale pytanie co z tym dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja bimbrownie stosuje poraz pierwszy załorzylem ją koncem grudnia to jest nowe akwarium bimbrownia jest zbudowana z dwuch butelek plastikowych po wodzie zacier to 10 dkg. drorzdrzy 2 i 1/2 szklanki cukru i niecala lyzeczka sody oczyszczonej to wszystko na akwarium 112l. dyfuzor dalem z malego filtra turbinowego tam gdzie doplyw powietrza to dalem CO2 a i jak robicie zacier to na cieplej wodzie to zadziala prawie od razu .

Podaje co2 caly czas i tagrze caly czas napowietrzam dyfuzorem z kostki i filtrem .

Ale jak co2 podaje sie blisko napowietrzacza to bombelki lonczą sie z bombelkami powietrza i uchodzą z nim zwody .

Ale u mnie to sterzenie jest dobre morze to dziwne ale jusz po 3-ech tygodniach widze efekty wszystkie posadzone roslinki nie marnieją a wrecz przeciwnie biorą sie do rzycia zaczyna tam tentnić zieleniom nigdy nie bylem zadowolony do konca z uprawy roslinek w akwarium ale to widze sie zmieni ma powody zeby bimbrownie polecic innym prubujcie to naprawde dziala . :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że mam te słynne 1410, półtora dnia stoi i poza bombelkami w baniaku z wodą nie ma nic... nie wiem... za małe ciśnienie jeszcze?

 

edit: polozylem na noc bimbrownie przy piecu i wlozylem dyfuzor do szklanki z woda, rano w wodzie plywalo pelno bombelkow... czy to wina temperatury? na co dzien w pokoju mam 21-22*C. czy dlugosc wezyka ma znaczeine? bo jezeli nie to dam 6m i poloze te baniaki za piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich dużych bańkach trzeba dość długo czekać na odpowiednie ciśnienie.Ja zrobiłam wczoraj w 1,5 litrowych i po godzinie miałam bąbelki w akwa.Jak chcesz pospieszyć to w bańce z wodą musi jej być ok 4 l a nie 1,5.Gaz będzie się lepiej oczyszczał i mając mniej miejsca do zbierania się szybciej wejdzie do akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem takiego stanu rzeczy... pozbylem sie dotychczasowej bimbrowni, zrobilem desperacko drugi zacier tym razem bez sody, proporcje identyczne tyle, że zamiast baniaków 5L zrobiłem to w 2 L słoikach. Efekt? Nim założyłem dyfuzor i zawór zwrotny już pierwsze bąbelki do słoika z wodą zaczynają się przedostawać. Teraz takie pytanie.

 

Mam filtr wewnętrzny na 100L akwarium, jednakże moje ma 64. Kamień jako dyfuzor w takim przypadku najlepiej jest umieścić jak najdalej od filtra rozumiem (?) tak też uczyniłem. I teraz pytanie czy taka konstrukcja może być jak jest 24h? czy mam zaślepiać wężyk na noc żeby nie pobierał się CO2? bo jak wiadomo w nocy rosliny nie biorą CO2 i tak a nie chciałbym niechcący potruć rybek. I druga sprawa jak kontrolować ilość bombelków? można poprzez zaciskanie mniej lub bardziej węża? bo mam takie zaciski jeszcze produkcji radzieckiej hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień te słoiki na plastykowe butelki jak najszybciej. Nie zaślepiaj bo albo ciśnienie Ci rozszczelni układ albo pęknie ci słoik (dlatego plastik bezbieczniejszy), po prostu odkręć ten słoik z wodą i gaz będzie ulatywał sobie. Dziś podłączyłem bimbrownię do filtra wewnętrznego w miejsce gdzie podłącza się wężyk doprowadzający powietrze. Efekt? Tysiące mikrobombelków rozprowadzane po całym akwa ;) i więcej CO2 bo brak dyfuzora stawiającego opór ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no jest "zaaplikowane" w szafce :)

 

edit:

 

Niestety minęła noc a bąbelki lecą 1 na 3 sek ale tylko do słoika z wodą,... mam pytanie, czy ten słoik jest potrzebny z tą wodą? nie można wpuścić węża od razu ze słoika z drożdży do akwa? nie znam się na tym co tam sie wydziela stąd moje być może głupie pytanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że przy oświetleniu mniejszym niż 0,5W/L bimbrownia nic nie daje...?

poza tym kamień jako dyfuzor jest złym rozwiązaniem. CO2 nie rozpuszcza się, lepiej wymień go na kostkę lipową lub najlepszy szklany dyfuzor.

mam pytanie, czy ten słoik jest potrzebny z tą wodą?

tak jest potrzebny, zabezpiecza on akwarium przed cofnięciem się wody oraz uduszeniem się rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam bimbrownie takom jak ty z 5 l plastików stym że zrobiłem podwujny zakwas i bimbrownia zaczeła działać po jakiś 30 minutach gaz ktury się wydobywa to 3 bombelki w odstępach co 4 do 5 sekund. a co do tych słoików to posłuchaj kolegi wyżej bo to naprawde niebespieczne poniewarz plastyk się rozciąga w jakiś % a szkło nie . zamiast kamienia użyj filtra wew .lub innego dyfuzara bo szkoda tego gazu co ci ucieka .pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na pędzeniu bimbru, wole iść po gorzałe do sklepu ;) Szkło to szkło, będziesz coś przestawiał, uzupełniał stłuc się może byle powodu i narobić krzywdy ;)

kirysku zrób tak jak ci radzi w plastikowych butelkach ale sprawdz szczelność ukladu ja sprawdzam pianą z jakiegos detergenta np. plyn do mycia naczyn z wodą TYLKO ZEBY CI SIE NIE DOSTALO DO AKWARIUM TEJ PIANY BO WTEDY TO NAROBISZ!!!! I ciepla woda do zacieru i musi chodzic i jak wszystko ruszy to nie prubuj blokowac bo coś rozwali w ukladzie bimbrownia to taki reaktor co go nie zatrzyma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Napiszcie ile czasu może działać jeden zacier?

hej gabi to jest tak że drożdże wyrabiają cukier więc to zależy ile drozdży i ile cukru masz w bimbrowni.im więcej drożdży tym szybciej będą wyrabiały cukier,bimbrownia pracuje szybko ale krótko.mniej drożdży a dużo większa ilośc cukru,bimbrownia pracuje wolno ale za to dłużej.napisz w jakiej butelce lub w czym masz tą bimbrownie to może uda mi się ci pomóc zrobić odpowiedni zacier.

 

PS:przepis zdradzali mi chłopaki spod sklepu :mrgreen: stali bywalcy z wielkim doświadczeniem jeżeli chodzi o te sprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...