Skocz do zawartości

Zacier do bimbrowni. Właściwe proporcje..


SnakeX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

ja mam taki przepis"

 

butalka 1 l [po coli]

2 szklanki cukru wsypujemy do miski

1/3 kostki drożdży rozgniatamy na cukrze

mieszamy łyżą aż do jednolitego koloru

wlewamy 2 szklanki wody nie zimnej letniej, przegotowanej i delikatnie mieszamy

wlewamy do butelki

 

czas to od 5-10min

potem bimbrownia zaczyna pracować, czas u mnie pracy bimbrowni to ok 4-6dni,

bombrownie należy ustawić powyżej akwarium, najlepiej dopiąć ją do filtra do napowietrzacza,

na noc odłączam ponieważ rośliny pobierają co2 tylko w dzień.

 

 

na 1.5 litra

zwiększamy tylko proporcję cukru o dwie szklanki więcej, czyli cały 1 kg na 1/3 kostki drożdży i 4 szklanki wody

czas pracy to ponad tydzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP

Nie za dużo drożdży??

Czemu ryż??

Te informacje mam od zawodowego gościa co pędzi bimber, gdy ryż fermentuje tworzy CO2 i cała bimbrownia dłużej działa. Moja działa już 5 dzień i cały czas z tym samem natężeniem. Mam razem 3 butelki : pierwsza 5 l zacier, druga 1 l filtr, trzecia 0,5 l filtr i z tej trzeciej do akwarium. Taka ilość drożdży jest potrzebna żeby ryż zaczął fermentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Co do nie bąbelkowania to nie zawsze jest wina szczelności.

Miałem ten sam problem,wężyki powkładałem w dziurki wywiercone w korkach bez silikonu i żadnych uszczelniaczy.

Bąbelki pojawiały się w butelce,ale nie w akwarium.

Lekarstwem okazało się zamontowanie zaworku zwrotnego i wydmuchanie wody z wężyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, stosuje bimbrownie juz od dluzszego czasu i jak do tej pory nie mialem zadnych z nia klopotow choc przyznam ze bywalo roznie ze wzgledu na szczelnosc polaczen tak czy inaczej teraz jest juz OK po wielu probach i testach. Zacier stosuje w proporcjach wszystkim dobrze znanych 1-4-10 a w moim przypadku 2-8-20 bo uzywam butelki PET 3l, zacier robie z cukru pudru i drozdzy w proszku Dr. Oetker w proporcjach 2litry wody / 800dkg cukru pudru (szybciej i lepiej sie rozpuszcza) oraz 3 opakowania drozdzy w proszku Dr. Oetker po 7g kazde, wszystko to mieszam w letniej a nawet cieplej wodzie dla lepszego rozpuszczenia skladnikow i tym szybszego startu zestawu ok. 1h a po okolo 2-3 h zestaw osiaga 6,5 bar cisnienia.

 

Patrz temat; http://forum.superakwarium.pl/bimbrownia-pytania-ogolne-porady-itp-t17368-410.html

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja robiłem bimbrownie z.:

 

2x 1l butelek po wodzie niegazowanej

1l wody przegotowanej rozdzieliłem na 0,5l do każdej z butelek tak ze w 1 butelce zacier a w 2 filtr wodny

dałem kostkę drożdży 10g

2 szklanki cukru

I bimbrownia działała 2 tyg.

 

P.S.

Myślę tez o zrobieniu bimbrowni z butelki 1x 5l i 1x 2l czyli chodzi o to ze 5l będzie na zacier a 2l na filtr wodny

 

Składniki:

 

4l wody przegotowanej ciepłej do 5l butelki

1l wody zwykłej do 2l butelki czyli filtra wodnego

1kg cukru

100g drożdży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja robie tak:

Zacier 1410*

1000ml H2O

400g cukier

10g drożdźy + 5g po około 2 tygodniach

 

Działanie:

3-4 dni bardzo gwałtownie po kilka bąbli co kilka sekund, póżniej 2-3 bąble na 10 sek.

Po 2 tygodniach zassało mi trochę wody więc dorzuciłem 5-6g drożdży i tak działało po około 2b/10sek przez ok. 3 tygodnie. I znów zassało wodę i nie działa. Teraz dołączę zaworek zwrotny i wrzucę wiecej drożdży (15-16g) na początku. Nie wiem czy butla, w której ma się zacier ma wpływ na burzliwość reakcji, czy raczej ilość drożdży lub pożywki (cukru?), czy ich proporcje w stosunku do wody, jak sądzicie?

Edit: Może nawet nie tyle na burzliwość, co na ilość bąbli gdy już się wszystko uspokoi, bo wiadomo, że na początku reakcja zachodzi gwałtowniej, pewnie ze względu na wyższą temp. niż pokojowa, lub przeżeranie się tego roztworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ilość zacieru wpływa na stężenie Co2 czy ilość wydobywanego? Mam fajną butelkę 4 litry. Baniak 112L na razie mało zarośnięte.

Zastanawiam się czy mam zrobić 1,5L zacieru czy mogę np. 3L co by dwa razy dłużej działał.

 

Czy podwojenie zacieru ma pływ na ciśnienie ? maniek71 6,5 bar dozuje Ci dużo Co2 do baniaczka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ilość zacieru wpływa na stężenie Co2 czy ilość wydobywanego? Mam fajną butelkę 4 litry. Baniak 112L na razie mało zarośnięte.

Zastanawiam się czy mam zrobić 1,5L zacieru czy mogę np. 3L co by dwa razy dłużej działał.

 

Czy podwojenie zacieru ma pływ na ciśnienie ? maniek71 6,5 bar dozuje Ci dużo Co2 do baniaczka?

Ponawiam pytanie:) Czy mogę zrobić 2x więcej zacieru i będzie działał dłużej, czy "mocniej" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podłączę się do tematu - proszę o radę - nie działa mi bimbrownia.

Zapuszczone wg schematu 1410 do butelek 2l zacier i 0,5l woda. Całość wężykiem do akwa, gdzie jest co prawda na razie kamień do napowietrzacza (kostka lipowa już jedzie). Niestety bąble nie idą do akwa. Butelka 0,5l puszcza bąble jak szalona - butelki stoją na poziomie równym z akwarium - mają być powyżej/poniżej czy bez znaczenia? Roztwór działa od 1h - może czekać na zwiększenie ciśnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja ostatnio podłączyłem zacier z brew-kita

http://pl.wikipedia.org/wiki/Brew-kit

Wszystko pracowało u mnie na maksymalnych obrotach 9\10dni, a po zakończeniu fermentowania miałem jeszcze 40 browarków za ok. 1,4zł/l :piwo: (70gr. za butelkę !!!)

Wystarczy wylot przerobić rurkę fermentacyjną i poprowadzić ją do drugiej butelki, a później już tylko do akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam, co prawda bimbrowni w akwarium jeszcze nie używałem, ale używam jej na co dzień :D. Jak już ktoś wspomniał nie jest to zacier, bo ten jest ze zboża a nastaw :P
Długość fermentacji a co za tym idzie produkcji CO2 z moich doświadczeń zależna jet od trzech czynników:

1. Ilości cukru w nastawie.

2. Ilości drożdży w nastawie.

3. Temperatury otoczenia.

Co za tym idzie:

Ad1. Im więcej cukru, tym drożdże dłużej będą go przerabiać, jest jednak "ale" Jeśli cukru będzie za dużo to zwykłe drożdże mogą mieć problem z wystartowaniem.

Ad2. Podobnie jak wyżej, z tym że im więcej drożdży (które się w nastawie rozmnażają) tym szybciej przebiega fermentacja.

Ad3. To moim zdaniem rzecz najważniejsza. Im temperatura niższa, tym drożdże dłużej pracują. Jeśli jesteście w stanie utrzymywać bimbrownie w temp. 18-20 stopni C. to powinna pracować przez około 2 tygodnie.

 

Reasumując, IMHO, 450g cukru na 1l wody 5g drożdży i obniżona temperatura, powinny dać długotrwały efekt.

Dobrze by było zaopatrzyć się w jakiś destylator, szkoda wylewać przefermentowany nastaw :)

Edytowane przez charlie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...