Skocz do zawartości

Pomysły na magazynowanie CO2 z bimbrowni.


SnakeX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pomysłów jak przechowywać/magazynować CO2 z bimbrowni - drożdży.

Chętnie je z wami przedyskutuje, wypiszcie swoje jak jakieś macie i mile widziane sugestie i uwagi.

Myślałem o wlaniu roztworu do:

1. Butla po gaśnicy samochodowej - opróżnić gaśnice, wyczyścić i wlać drożdże, zamontować zawór i by było :) tylko nie wiem czy gaśnica ma gwint czy fabryczny zawór jest nabijany ?

2. Kupić w OBI, castoramie itp. butlę gazową turystyczną powiedzmy 2,5L - 5L są one fabrycznie puste i czyste, koszt takiej butli nie jest wielki. Wlać roztwór zamontować zawór dalej wiadomo... Butle te wytrzymują wysokie ciśnienia tylko jakie?

Jakie ciśnienie są w stanie drożdże wytworzyć przez noc/dwie ??

3. Teraz raczej pytanie niż pomysł, co wytrzymuje większe ciśnienie, słoik czy plastikowa butelka ?

4. Stary termos, najlepiej metalowy

 

Oczywiście we wszystkich pomysłach chodzi o zakręcaniu bimbrowni na noc, od 10-12 godz.

 

Wypisujcie także swoje pomysły jak jakieś macie jak magazynować gaz z bimbrowni-drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dotyczy własnej inwencji twórczej, nie iście na łatwiznę i zakup butli...

(pewnie i tak za jakiś czas się na tym skończy że zakupie butle...)

Ale mam trochę wolnego czasu popołudniami i chciałbym sam coś zbudować :)

A jak się coś fajnego wymyśli to i może komuś się przyda kogo nie stać na butle... Więc proszę nie pisać postów typu "kup butle i po problemie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pomysłów jak przechowywać/magazynować CO2 z bimbrowni - drożdży.

Chętnie je z wami przedyskutuje, wypiszcie swoje jak jakieś macie i mile widziane sugestie i uwagi.

Myślałem o wlaniu roztworu do:

1. Butla po gaśnicy samochodowej - opróżnić gaśnice, wyczyścić i wlać drożdże, zamontować zawór i by było :) tylko nie wiem czy gaśnica ma gwint czy fabryczny zawór jest nabijany ?

2. Kupić w OBI, castoramie itp. butlę gazową turystyczną powiedzmy 2,5L - 5L są one fabrycznie puste i czyste, koszt takiej butli nie jest wielki. Wlać roztwór zamontować zawór dalej wiadomo... Butle te wytrzymują wysokie ciśnienia tylko jakie?

Jakie ciśnienie są w stanie drożdże wytworzyć przez noc/dwie ??

3. Teraz raczej pytanie niż pomysł, co wytrzymuje większe ciśnienie, słoik czy plastikowa butelka ?

4. Stary termos, najlepiej metalowy

 

Oczywiście we wszystkich pomysłach chodzi o zakręcaniu bimbrowni na noc, od 10-12 godz.

 

Wypisujcie także swoje pomysły jak jakieś macie jak magazynować gaz z bimbrowni-drożdży.

1) Butla po gaśnicy nie ma chyba gwintowanej szyjki (Choć nie jestem pewien)

2)Co do tej butli gazowej, to chyba nie był by to zły pomysł. Tylko kosztowało by to trochę pracy.

3)Większe ciśnienie wytrzyma plastikowa butelka, tego jestem pewien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem jak jest z gaśnicą, ale chyba musi tam być gwint skoro regenerują, napełniają gaśnice...

Trzeba by było zmierzyć gwint w butli gazowej, jaka jest średnica i czy by jakiś reduktor pasował... jak wejdzie to nie ma problemu :)

Resztę osprzętu się kupi jak do butli CO2 :) Albo pozostanie na "prowizorkach" :)

Tylko jakie ciśnienie drożdże są w stanie wytworzyć powiedzmy w 1 godz / 24 godz ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tą gaśnicą to chyba nie najlepszy pomysł bo zacier trzeba co jakiś czas wymieniać, więc rozkręcanie wszystkiego a potem na nowo uszczelnianie nie ma chyba sensu, po prostu za dużo czasu by to zajmowało, ale jeśli masz za dużo czasu to czemu nie :)

A co do ciśnienia to nie mam zielonego pojęcia. Ale nie może ono być za duże bo butelek nie rozsadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też tak myślę... ale wpadło mi to do głowy bo mam do wymiany w aucie gaśnice... i szkoda by mi było ją wyrzucić... Mam też butlę turystyczną gazową, ale już wyczytałem że bardzo bardzo bardzo ciężko ją wyczyścić ze smrodu po propanie-butanie... Dlatego gazowa to musi być nówka nie używana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz tak mnie to zainteresowało, że sam przez weekend coś podłubię i może coś wyjdzie, w razie czego napiszę Ci co z tego wyszło. Tylko pamiętaj żeby wybrać sprawdzony przepis na bimber, bo inaczej to albo o2 zostanie wyparty przez co2 albo będziesz musiał za często wymieniać bimber :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci to pomoże - linków dawać nie można, ale zerknij na allegro pod hasłem butla turystyczna. Użytkownik firecentrum sprzedaje fabrycznie nowe takie i na jego aukcji są podane parametry takiej butli, ciśnienie próbne, oznaczenie gwintów, masa itp itd.

 

Ps. Na zdjęciu w moim temacie widziałem, że masz chyba kostkę aquamedic? Czy daje ona faktycznie mgiełkę? Miałem kostkę lipową bodaj aquaela to sadziła bąki niezłe, przez co się zraziłem do lipowej - ale może co kostka to inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No za chwilkę sobie zerknę na allegro :)

Co do kostki, według mnie to badziew kompletny! Już ją mam poklejoną bo na samej jej górze tam gdzie się daje wężyk duże bąble leciały... Chce to wyciepnąć i kupić szklany dyfuzor:

 

http://img12.allegroimg.pl/photos/oryginal/12/88/18/61/1288186136

 

Chyba nikt nie będzie miał nic przeciwko jak zamieszczę tabelkę właściwości butli turystycznych:

 

Dołączona grafika

 

Tylko główne pytanie, jakie ciśnienie jest w stanie roztwór drożdży wytworzyć w ciągu jednej godziny ??

Może ktoś będzie w stanie to policzyć ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklany dyfuzor będzie chyba najlepszym wyjściem skoro jest stosowany przy butlowych rozwiązaniach. Nie wiem tylko czy nie wymaga od większego ciśnienia i jak to się ma do bimbrowni.

 

W każdym razie panowie bimbrownicy, dajcie znać jak coś wykombinujecie z home-made butlami, powodzenia :D

 

Edit: co do ciśnienia, najlepiej byłoby podpiąć w układ jakiś manometr ze starej pompki samochodowej czy coś tego typu i zobaczyć, przeliczyć chyba ciężko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś dobry chemik/fizyk by sobie z tym poradził :]

Bo to przecież wszystko reakcja chemiczna, proporcje drożdży + cukru = co2

U mnie z matematyką/chemią nie najlepiej więc to pozostawię bardziej doświadczonym :]

A jak nikt nie będzie potrafił to będzie trzeba zrobić test, najlepiej na świeżym powietrzu bo jak rozwali ciśnienie butelkę plastikową w ciągu godziny to nie będzie ciekawie :lol:

Pewnie wytwarzane ciśnienie będzie zależeć od:

1. roztworu

2. temperatury otoczenia

3. temperatury roztworu...

Wiec dla każdego to może być inne ciśnienie, dlatego warto by to było policzyć dla stałych warunków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi wpadł do głowy pomysł, choć może głupi i trochę od d**y strony. Gdyby mianowicie do bimbrowni drożdżowej chodzącej cały czas podpinać drugą pustą butelkę, tak z 5L, a na wężyku do niej zamontować oczywiście zaworek przeciwzwrotny, by gaz dostawał się tylko w kierunku butelki 5L? Do tego na wężyku za zaworkiem, a przed 5L zamontować manometr od pompki (po 10 zł takie są na allegro, kwestia szczelnego zamontowania go na wężu) - jego wskazanie po osiągnięciu wartości po której ciśnienie już nie rośnie zbyt szybko informowałoby nas, że 5L już jest pełne, odłączamy je z wężyka i podpinamy następną 5L? Na wężyku oczywiście przy bimbrowni siedziałby zaworek zakręcany na czas przepinania następnej butelki by zgromadzone co2 nam nie uciekło. Pytanie brzmi na ile wystarczyłaby taka pełna butla 5L samego co2. Wiem, że pomysł mocno zryty :mrgreen: ale przecież chodzi nam o majsterkowanie i zabawę jak najtańszym kosztem. ;)

 

edit: chyba są nawet jakieś szybkozłączki na wężyki silikonowe zdaje się? Kawałek wężyka ze złączką na stałe zakleiło by się w nakrętce każdej takiej butelki 5L, drugą złączkę na wężu z bimbrowni i mamy wygodne przepinanie. Bimbrownia robi za "fabrykę", butelki 5L za magazyny.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe też juz o tym myślałem, nawet o dętce samochodowej (ale gabaryty za duże itp...) :D

Sęk w tym że nie wiem jakie ciśnienie jest w stanie utrzymać butelka plastikowa...

Myślałem o takiej butelce bo wodzie źródlanej 25L bodajże (takie jakie firmy mają) ale napełnienie tego to by długo zajmowało no i dużo gazu przepadnie, z tego powodu że nie wykorzystamy całego gazu bo nie będzie w stanie uciec...

 

Mój projekt z butlą turystyczną :D

 

Dołączona grafika

 

Przerobiłem zdjęcie sklepu aquario, mam nadzieję że nie będą mieli nic przeciwko ;)

 

Co o tym myślicie? działało by ??

(pomijam koszta elementów!! nie pisać co ile kosztuje, tylko o sam projekt!)

 

A co do cen z allegro:

Butla turystyczna 0,5 kg - nowa -54 zł używana od 20 zł

Reduktor co2 z manometrem nówka - 45 zł używane od 7 zł

Zaworków, wężyków, złączek nie liczę bo to groszowe sprawy.

Plusy tego rozwiązania (o ile by działało)

+ sami napełniamy butle roztworem kiedy chcemy, nie musimy nigdzie zlecać napełnienia normalnej butli CO2

+ uciecha z wykonanej pracy (jak będzie działać :D)

+ mniejsze koszta o ok ~ 200 zł od tradycyjnej butli (liczę cały zestaw) bo koszt samej butli to ponad 100 zl

 

Minusy:

- nie przewidziane zachowanie roztworu bimbrowni

- nie wiem czy pasują wszystkie rozstawy złącz butla -> reduktor

- nie przewidziany czas działania

- wykonanie roztworu drożdży

- wygląd estetyczny (chodziarz jak się ładnie zrobi... :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ma to sens. Największym problemem byłoby tutaj chyba zabawianie się z butlą turystyczną, dopasowanie gwintu itp. Ale same butelki plastikowe nie są złe - albo tutaj na forum albo gdzieś indziej wyczytałem, że wytrzymują bodaj 10 bar - a to nie jest przecież mało. Prędzej chyba strzeliłoby przyłączenie wężyka gdzieś niż butelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie wystrzeli wężyk :]

Zrobiłem nowe mocowanie wężyków do butelek, chyba dużo lepsze niż klejenie, później zamieszczę zdjęcia :) to tak na marginesie :)

O to to cudo dławik :)

 

Dołączona grafika

 

Testy na szczelność wyszły w 100% :)

Zrobiłem w korku po nestle (duże korki) zmontowałem dwa (to będzie butelka do filtracji) a w zwykłym korku jeden (butelka na roztwór)

To tak na marginesie :)

 

A propo butli, przejadę się dzisiaj może do Castoramy, zobaczę gwint butli, dopasuje do niej manometr/reduktor i zobaczę ceny :] Bo głównie to jest najbardziej potrzebne, resztę rzeczy wykorzystać można z obecnych bimbrowni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest dławik kablowy :) Miałem trochę takich w domu i akurat śrenica idealna na wężyk akwarystyczny 6mm chyba... idealnie pasował, zakręciłem na maxa i trzyma b. dobrze! Jedynie co to oblałem super glue ten dławik w nakrętce żeby była lepsza szczelność nakrętki+korek a wężyk jest tylko mocno dokręcony. Plusy takie że bez problemu można wymieniać wężyki :) i małe prawdopodobieństwo rozszczelnienia :)

 

Wpadł mi jeszcze jeden pomysł co do bimbrowni, pozostać przy butelkach, tylko zastosować elektroniczny manometr (jeśli coś takiego jest :D) który przy przekroczeniu danego ciśnienia w butelce będzie otwierać zawór i nadmiar gazu zostanie wypuszczony, gdy dojdzie do bezpiecznego ciśnienia to zawór zostanie zamknięty, dzięki temu unikniemy rozerwaniu butelek) Tylko nie wiem czy takie zawory/manometry w ogolę są :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SnakeX dobrze kombinujesz ale coś mi sie wydaje że przekombinujesz :) Miało być tanio a narazie wychodzi że robisz połaczenie jak do butli "gazowej" "wyskocisnieniowej" jak już masz wszystkie elementy nie lepiej kupic butle z Co2 ( koszt 120zł) przypomne ze taka butla styka na 6 miesiecy czyli koszt miesieczny to 2zl a bimbrowni ok 6zł także na Twoim miejscu jak bym miał te wszystkie rzeczy kupił bym butle i nie bawił sie w bimbrownie i w wymiane zacieru co 2 tyg :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...