Skocz do zawartości

Pomoc w identyfikacji glonów.


SnakeX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z glonami. Jest ich chyba parę rodzajów.

Najpierw info o zbiorniku:

- 54L

- oświetlenie 2x15W

- filtracja - filtr zewnętrzny Elite Crystal Flo 60

- temperatura 25-26 stopni C

- karmienie 1x dziennie godz 22-23

- obsada: 14x neon innesa, 4x żałobniczki, 2x pielęgnica ramireza, 4x otosek, 1x Red cherry

- nawożenie: POTAS Easy-Life Kalium-Potassium co jakiś czas

- nawożenie: Aqua Art Classic - rzadko

- CO2 z bimbrowni na drożdżach lub kwasku+soda (dopiero od 3 dni)

- świecenie 14:00-24:00 zmniejszyłem z 12h dziennie do 10h (od kilku dni)

- parametrów wody nie znam (brak testów)

- co parę dni wlewam szklankę 250ml zielonej herbaty (dopiero 2 razy)

 

Zdjęcia:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pojawiają się także na szybie co tydzień zielone kropki które trzeba szorować szorstką gąbką.

Czy bez testów można ustalić co to za glony i jak z nimi walczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;)

Już i tak większość glosi wyrzuciłem, aniubasa wyczyściłem mechanicznie pod wodą, moczarkę która udało mi się wyczyścić też wyczyściłem. Liście najbardziej zainfekowane urwałem.

Było fajnie czysto ale znów zaczyna się pojawiać...

Więc chciałbym znaleźć przyczynę co jest nie tak, bo wyrzucenie wszystkiego i restart nie ma sensu. Bo jak się znów za jakiś czas pojawi to nie będę przecież ciągle zaczynać od nowa bo to tylko półśrodek, chce znaleźć przyczynę i sposoby walki z nimi...

 

EDIT:

Nie stosuje żadnych torfów.

Tylko to co wypisałem na samym początku.

Czyli rozumiem że muszę kupić testy, najlepiej kropelkowe JBLa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obsadą się zgodzę...

Przez torf ? tzn? Mam filtr zewnętrzny który posiada ceramike, jakieś tam kuleczki, gąbkę i coś tam jeszcze...

Z wyczytanych informacji na necie:

 

Najprawdopodobniej w moim akwa zadomowiły się następujące glony:

 

- Krasnorosty -> Usuwanie:

W HT trzeba zwiększyć poziom CO2 i / lub poprawić przepływ wody wokół roślin. Zeskrobać z wyposażenia i wyciąć zaatakowane rośliny ile tylko można.. Podnieść poziom CO2 powoli do 30 ppm lub więcej, należy przy tym obserwować ryby, czy nie ma przyduchy. Upewnij się, że masz dobry przepływ wody wokół całego zbiornika wraz z lekkim falowaniem powierzchni.

Jeżeli masz LT bez CO2 zmniejszenie podmian może pomóc.

Krasnorosty nie lubią wody miękkiej o odczynie Ph poniżej 6,8.

Przedawkowanie Fluorish Excel (węgiel w płynie) może je usunąć.

 

- Zielone kropki , zielenice kolonijne -> Usuwanie:

W przypadku dawkowania EI podniesienie stężenia fosforanów do poziomu 2 do 3ppm. Sprawdź poziom emisji CO2 i cyrkulację wody. Między 9 a 10 godzin to dość czasu na oświetlenie roślin , jeśli jest więcej ograniczenie świecenia może pomóc.

W przypadku dawkowania na niższych poziomach ustalenie stosunku No3/Po4 powinno pomóc.

 

- Nitki , włoski itp. zielenice -> Usuwanie:

Czasami mogą być bardzo trudne do usunięcia.

Dobre efekty przynosi trzymanie wysoko azotu (20ppm) i CO2 a nisko fosforu (0,1-0,2ppm) i mikroelementów przez ok tydzień i dopiero potem powoli podnosimy te pierwiastki.

Duża masa roślinna z dobrą cyrkulacją, CO2 oraz prawidłowe nawożenie w połączeniu z mechanicznym usuwaniem glonów powoduje ich zwalczenie .

Pomocna w walce może być czerwona herbata , wywar z 1 łyżki stołowej (zalany wrzątkiem) na 100-150L.

Przedawkowanie „węgla w płynie” może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.

 

- Oedogonium -> Opis:

Krótkie nitkowate glony.

Przyczyny powstawania:

Niski poziom CO2 oraz składników odżywczych dla roślin.

Usuwanie:

Sprawdź poziom CO2 oraz nawożenie. Przedawkowanie „węgla w płynie” może pomóc. Krewetki Amano często go jedzą.

 

- Rhizoclonium -> Niski poziom CO2 i słaby przepływ wody. Niski poziom składników odżywczych. Zaniedbanie zbiornika , za dużo DOC.

Usuwanie:

Wzrost stężenia CO2 i poprawa nawożenia . Generalne porządki w zbiorniku z odmulaniem. Przedawkowanie „węgla w płynie” może pomóc. Krewetki Amano go zjadają.

- Compsopogon -> Przyczyny powstawania:

Niski poziom CO2 i / lub słaba cyrkulacja wody. Przekarmianie ryb , brudny filtr , zamulone dno brak lub zbyt małe podmiany wody.

Usuwanie:

Sprawdź poziom CO2 i upewnij się, że masz dobry obieg wody. Zmniejszenie karmienia ryb z odmulaniem jest bardzo pomocne. Należy usunąć porażone liście oraz mechanicznie z przedmiotów, które zaatakował. Przedawkowanie „węgla w płynie” zwykle pomaga.

 

Podsumowanie

Zbyt niski poziom CO2 jego wahania w ciągu dnia świetlnego oraz jego słaba dystrybucja w zbiorniku z mocnym oświetleniem (powyżej 0,5W/L) jest prawie zawsze głównym powodem ataku wielu odmian glonów. Drugim głównym powodem jest nieprawidłowe nawożenie lub brak któregoś z głównych macro. Trzecia przyczyna to zbyt dużo DOC i/lub brudny filtr.

Bardzo ważna jest cyrkulacja , która w zbiorniku HT powinna zbliżać się do 5-8x objętość .

Saechem Fkuorish Excel oraz Easy Life Carbo są pomoce podczas walki z wieloma odmianami glonów. Można je przedawkować dwu trzykrotnie przez okres ok dwóch tygodni.

 

Czy zgodzicie się z tymi informacjami ??

Czy zwiększenie CO2 pomoże nie zatruwając ryb ?

 

 

EDIT:

Zrobiłem testy kropelkowe zoolka:

PO4 - 2,0 mg/l

NO3 - 40 mg/l (chodziarz ciężko odczytać... najprawdopodobniej 40)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...