Skocz do zawartości

112 l - początki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak na wstępie ,uruchamiam (a raczej bedę) akwa i mam zamiar wrzucić takie podłoże Substrate Pro+ (2-3 cm)na to żwir (7-10 cm) prawdopodobnie czarny http://allegro.pl/zwirek-akwarystyczny-czarny-1-i1289156254.html(cos takiego) .bede używał zwykłego oświetlenia czyli 2x 18 lub 20 W + odbłyśniki i tu moje pytanie jakie roślinki dobrać aby było miło + mech bo mam korzenia ,szukam również filt najlepiej kaskada jeżeli możecie to coś pomóżcie wybrać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowe światło = viewtopic.php?f=5&t=9355 ;)

 

Filtr - jak kaskada to FZN3, ale jeśli dopłaciłbyś 20zł mógłbyś już kupić kubeł jako taki kubeł.

 

Jak zaczynasz to to Ci się przyda:

viewtopic.php?f=43&t=6354

 

Jedna rada na koniec - pamiętaj że akwarium musi dojrzewać biologicznie przynajmniej dwa tygodnie przed wpuszczeniem rybek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, konkretnie o HW-302.

Nie będę go porównywał do kubełków Eheim'a i innych, bo to inna klasa jak chodzi o funkcjonalność i cenę.

 

Natomiast w porównaniu do FZN3 jest moim zdaniem trochę lepszy.

Przepływ oba filtry mają podobny, ale to drugorzędny parametr jak chodzi o filtrację.

Głośność - porównywalna.

Kubeł ma natomiast jedną niepodważalną zaletę - ilość miejsca na wkłady. W FZN3 są dwa koszyczki o łącznej pojemności ok 1-1.5l, a w kuble są trzy które mają razem ok 4l.

Żeby być obiektywnym muszę jeszcze dodać że kubeł ma prawie 4x większe zużycie prądu, ale w kwestii miesięcznej to groszowe sprawy.

 

Żeby nie było że tylko teoretyzuje, mam w domu zarówno ten kubeł jak i kaskadę z serii fzn.

Cokolwiek byś nie wybrał będzie ok. Oba te filtry oferują wydajność o wiele lepszą niż praktycznie każdy filtr wewnętrzny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość W/L to parametr wynikający przecież ze zwykłej matematyki - to ilość Watów (jednostka mocy urządzenia elektrycznego będąca iloczynem natężenia i potencjału elektrycznego - W=V*A - np. urządzenie ma 1A więc podłączone do sieci elektrycznej w Polsce będzie mieć moc 230W 230V*1A=230W) w stosunku do objętości zbiornika. Dla uproszczenia:

zbiornik pojemności 100L jest oświetlany świetlówką liniową T8 o mocy 50W

zapomnijmy, że standardowy zbiornik około 100L ma 96L, lub 112L i że nie istnieją świetlówki liniowe T8 o zadanej mocy, ani, że 1 tak długa rura nie nadaje się do takiego zbiornika.

A więc mamy 50W/100L

olejmy chwilowo jednostki - 50/100 - a więc zwykłe matematyczne dzielenie

wynik to 0,5, a więc mamy 0,5W/L

Odbłyśnik ci tego nie zwiększy bo on nie świeci - odbija tylko światło. Nie mniej jednak dobry i czysty odbłyśnik przeciwdziała rozpraszaniu się światła, które w przypadku rury rozchodzi się wokół jej osi. Nie dość, że światło pada do zbiornika pod różnymi kontami to jeszcze jego większość jest światłem odbitym. Im lepsza powierzchnia odbijająca tym jaśniej jest w akwarium i tym lepiej dla roślin tam się znajdujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony polecam wyklejenie całej pokrywy od wewnątrz folią aluminiową samoprzylepną, do kupienia na all...o za stosunkowo niedużą cenę. Wyklejenie pokrywy trwało jakieś półtorej - dwie godziny. Ne wypowiem się czy jest ona lepsza od odbłyśników,ale ma za to większą powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafkę wzmocnij na rogach, co do oświetlenie jeśli będziesz chciał mieć LT to standardowe oświetlenie Ci wystarczy, ale jeśli mierzysz wyżej to musisz mieć takie minimum 0,4 - 0,5 w/l. Pamiętaj też o tym że ilość światła nie zastąpi Ci podłoża więc radze Ci poczytać (jakie podłoże co z czym się je).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak pokrywa wyklejona folią samoprzylepną ,korzeń x2 ,i mam ok 40 kg czarnego bazaltu 3-5 mm .

Prawdopodobnie kupie filtr HW-302 i będe startował z akwa a zastanawiam się nad ziemią jako dolna warstwa podłoża .

Co do roślin to tak :

Sagittaria subulata

Wątrobowiec Subwassertang

Echinodorus amazonicus

Microsorium pteropus

Echinodorus schlueteri

Cryptocoryne green crisped leaf

Microsorium mini

Weeping moss

czy to dobry wybór ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czas czas czas i jeszcze raz czas akwarium żeby dojrzeć potrzebuje czasu i musi swoje " przeboleć ".

czy podmirniać wode w tym czasie

Oczywiście, raz w tygodniu przy 112l brutto wiadro 20 L wystarczy.

czyścic filtr i odmulać dno

W ŻADNYM WYPADKU ! ! ! o czyszczeniu filtra zapomni na dobre parę miesięcy.

a co do drugiego z czego chcesz odmulać dno ?!

 

stan na dzisiaj akwarium dojrzewa 9 dzień a woda nie jest kryształ .

im mniej będziesz ingerował " grzebał" w akwarium tym lepiej, na kryształ poczekaj spokojnie , cierpliwość to ważna cnota.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...