Skocz do zawartości

Katastrofalne wyniki testów


klosek1981
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na wstępie, wczoraj po 6 dniach od ostatniej podmiany wody (wtedy wyniki były w normie), zrobiłem testy:

NO3 -100mg/l

NO2-10mg/L

 

Ryby żyją, dla pewności testy powtórzyłem 3-krotnie , sprawdziłem też wodę z kranu, żeby wykluczyć potencjalną wadę fabryczną samych pasków testowych.

Podmieniłem 50% wody, wyniki:

NO3 -50mg/L

NO2 - 5mg/L

Dzisiaj podmienię kolejne 50%.

 

Przyczyna leży prawdopodobnie, w zbyt szybkich zmianach jakie ostatnio wprowadziłem, mianowicie, jednego dnia:

Wymieniłem na nową gąbkę od filtra

Wymieniłem na nowe wkłady: ceramikę i Nitromax (oba firmy Aquael).

Zacząłem dolewać nawozy: Planta Gainer: Ferro+ i macro

Zacząłem używać Easycarbo (CO2 w płynie)

Zasadziłem dwie nowe roślinki łodygowe, przy czym jednej zapomniałem przepłukać

Obsadziłem kamienie Mikrozorium Windelov, (In vitro), nie udało mi się do końca wypłukać roślinki z żelu w jakim była zasadzona.

 

Poza tym, na kilka dni przed tymi zmianami pojawiły mi się w akwarium takie stwory: viewtopic.php?f=46&t=23309

Dodam, że do dziś się ich nie pozbyłem.

 

Moje pytania

1. zastanawiam się czy któryś konkretny mój ruch mógł doprowadzić do takiej katastrofy, czy raczej fakt , że dokonałem wszystkiego jednego dnia.

2.Wszędzie czytam , że NO2 w stężeniu 2mg/L jest absolutnie śmiertelne, podczas gdy nie widzę u żadnej z ryb efektów działania. Już przygotowałem się na najgorsze, ale mam nadzieję , że będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane ponad pół roku temu. Używam JBL 5in1, wiem że to mniej dokładne niż kropelkowe, ale w jakiś sposób przecież odzwierciedlają rzeczywistość.

Korzystałem z nich wielokrotnie i NO2 z reguły 0, czasem 0,5, a teraz 3-krotnie 10. Woda z kranu z kolejnego paska NO2 -0mg/L. Biorę pod uwagę niedokładność testu, ale coś się wydarzyło najwyraźniej...

Sam jestem najbliżej zdania, że powodem mogło być Easycarbo, zacząłem dozować CO2, a wiem że kilka osób jest zdania, że przy oświetleniu poniżej 0,5 W/L nie powinienem tego robić, ja mam na dziś dzień 0,35 W/L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem najbliżej zdania, że powodem mogło być Easycarbo, zacząłem dozować CO2, a wiem że kilka osób jest zdania, że przy oświetleniu poniżej 0,5 W/L nie powinienem tego robić, ja mam na dziś dzień 0,35 W/L.

EC nie mogło być powodem. Jeśli już - to przez przyśpieszenie wzrostu roślin przyczyniłoby się do spadku NO3. Nie ma żadnych przeciwwskazań żeby nawozić tym nawet przy standardowym oświetleniu. Po prostu efekty są dużo mniejsze niż >0.5W/l, tak samo jak z butlą/bimbrownią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...