Skocz do zawartości

Główni mięsożerni bohaterowie paludarium


TheDivineConspiracy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Paludarium jeszcze nie gotowe. Ale materiał jakiś jest na to ;) Trochę "udało" mi się zaniedbać rośliny, czego skutkiem są powysychane stare liście, które ciężko na razie usunąć.

 

Owadożerne:

(1)Rosiczka, (2)tłustosz, (3)muchołówka

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ten tlustosz "działa", bo nie widzę żeby miał jakieś "szczęki". A może on się po prostu cały zwija?

Czy te rośliny można hodować normalnie na "oknie", bo nieraz widziałem, jak im specjalnie świetlówki zakładali.

Sorry że tak wypytuję ale zaczęło mnie to interesować ;)

:google: też nie boli, ale wolę się spytać o praktykę :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ten tlustosz "działa", bo nie widzę żeby miał jakieś "szczęki". A może on się po prostu cały zwija?

Czy te rośliny można hodować normalnie na "oknie", bo nieraz widziałem, jak im specjalnie świetlówki zakładali.

Sorry że tak wypytuję ale zaczęło mnie to interesować ;)

:google: też nie boli, ale wolę się spytać o praktykę :mrgreen:

Możesz hodować na oknie z widną wystawą na słońce. Pewnie widziałeś jak się doświetla, bo te rośliny uwielbiają światło. Swoje też doświetlam, inaczej nie byłyby tak wybarwione. Te moje paludarium to w sumie pseudopaludarium , pojemnik o średnio wysokich bokach, nad nim 3 świetlówki 8W :D

 

Hehehe, zauważ,że rosiczka też nie ma szczęk. Tłustosz wydziela lepkie substancje na liściu, owad przykleja się do niego i zostaje trawiony przez substancje wydzielane przez roślinę. Rosiczka wytwarza 'lepik' z tzw. włosków gruczołowych. Jak się dobrze przypatrzysz ma na liściach już dwie małe ofiary.

 

Jachaja, Twój okaz też jest niczego sobie. Długo już go trzymasz u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Brawdo Tedek, teraz tylko patrzeć i obserwować :D

A co do roślin - super okazy ;)

Wiesz, że też mam muchołówki? :mrgreen:

One są super. To takie fascynujące, kiedy się zamyka z ofiarą, a później taka opchana jest.

Tylko musisz uważać na muchołówkę, by jej za dużych much nie dawać (młoda jeszcze jest, ma małe łapaczki i przez to zmarnieje.) W lato to łatwo dawać muchy (ja tam tłukłam, i jak spadały to brałam) ale w zimę to już ciężko...

A co do tłustosza to ślicznotek z niego ;)

Rosiczce też nic nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jakie masz wymiary akwarium? Czym oświetlasz i z jakiej odległości od roślinek? Cały rok, chodzi mi tu o zimę, masz je w tym paludarium? Mam kilka roślinek i chcę je doświetlić, bo coś są jakieś mizerne. A i mam akwa 25l i jakieś ok.35l, w których chcę mieć owadożerki. Mogę doświetlić je zwykłą lampką z żarówką 60watt(i z jakiej odległości)?Plis pomóż.Nie chcę, aby mi zdechły, czy coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie to trzy świetlówki liniowe różnej temperatury barwowej nad stosunkowo niewielkim jak na paludarium pojemniku plastikowym. Rośliny były w dodatkowych płytkich pojemnikach. Niestety skleroza nie okazała się tu sprzymierzeńcem :D woda dość szybko wysychała i trzeba było ją systematycznie uzupełniać, o czym zapominałem. Z pokazanych 3 wyżej roślin ocalała tylko muchołówka, która będzie niebawem kwitła, no i może rosiczka się odrodzi, ale to nic pewnego. Reszta zasuszyła się.

 

Odradzam Ci żarówki. Zamiast tego kup świetlówki kompaktowe (te tzw. energooszczędne), albo liniowe. A jak długi czas to zależy jak wysoko będą umieszczone świetlówki nad roślinami. Musisz sama to trochę wybadać i poobserwować rośliny. Jeżeli takie doświetlanie im za bardzo nie będzie służyć i zauważysz że rosną cienkie i się rośliny zaczną "wydłużają" to zwiększenie czasu oświetlania powinno rozwiązać problem.

 

W razie problemów PW.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...