Jump to content

Wysoka twardość wody

krzys620
 Share

Recommended Posts

Witam !

Moje akwarium ma równo rok od startu, trzymam w nim dużo roślin, stosuję nawozy PlantaActiv mikro i makro zgodnie z instrukcją, podaje CO2 na "oko" z reaktora soda-kwasek. Do tej pory poza temperaturą nie prowadziłem żadnych pomiarów parametrów wody. Roślinki ładnie rosną a rybki dobrze się mają. Mając trochę więcej wolnego czasu poczytałem w internecie o zależności CO2 od pH i twardości wody, kupiłem testy i pH wyszło 7,2 a twardość 32 stopnie niemieckie. Wydaje mi się że wartość 32 jest jakaś kosmiczna, twardość wody prosto z kranu którą leje do akwarium wynosi u mnie 16 stopni. Pomiarów w akwarium i w kranie wykonałem z 10 razy dla pewności. Dlaczego tak się dzieje ? Jedyne co przychodzi mi do głowy to rzadkie i skąpe podmiany wody(2 tygodnie - 10 %). Wizualnie w akwa wszystko OK.

Proszę o porady i wiedzę praktyczną.

Pozdrawiam !

"Czy kamienie mają wapienne ślady ?"

W tej chwili patrzyłem na kamienie, dwa są czerwone co świadczyło by o pochodzeniu wulkanicznym, dwa to jednak nie okrągłe łupki z gnejsu, pozostałe szaro-bure z jasnym wtrąceniami, nie wykluczone że pochodzą ze skał osadowych z dna jakiegoś prekambryjskiego oceanu. Co robić ? Może dolać trochę wody demineralizowanej ? Czy takie wartości twardości się powszechnie zdarzają ?

"Podałeś tu twardość ogólną?Żeby cokolwiek tu powiedzieć o procesach związanych z tym tematem w Twoim zbiorniku potrzebne by było podanie gh i kh kranówki i to samo wody w zbiorniku"

Zamówiłem test gh i kh, w sklepie był tylko ogólny.

"Problem tkwi w podłożu ( specjalistyczne podłoże do akwarium - według producenta ) białe i czarne ostre kamyki."

Mam podłoże mieszane, cześć to biało-czarne kanciaste kamyki.

Wrzuciłem do octu pierwszy z brzegu kamyczek z podłoża wielkości groszku, prze lupę widać było ulatniające pęcherzyki gazu. Potem kolejny kamyczek koloru białego, tu nic nie zaobserwowałem. Po 10 minutach pierwszy kamyczek pokrył się cały pęcherzykami, a drugu dalej nic. Sprawa wydaje się dla mnie już jasna, wiem że mam podłoże mieszane z wielu źródeł: od kolegi, ze sklepu i piach płukany pozyskany na budowie, najwidoczniej część zawiera wapń (węglan wapnia ?). Będzie trzeba wymienić podłoże na jakiś żwirek ciemny bazaltowy, a puki co dodaje do podmian wodę destylowaną.

Dziękuje za rady i sugestie które właściwie mnie naprowadziły !