Jump to content

Wysoka twardość wody


krzys620
 Share

Recommended Posts

Witam !

 

Moje akwarium ma równo rok od startu, trzymam w nim dużo roślin, stosuję nawozy PlantaActiv mikro i makro zgodnie z instrukcją, podaje CO2 na "oko" z reaktora soda-kwasek. Do tej pory poza temperaturą nie prowadziłem żadnych pomiarów parametrów wody. Roślinki ładnie rosną a rybki dobrze się mają. Mając trochę więcej wolnego czasu poczytałem w internecie o zależności CO2 od pH i twardości wody, kupiłem testy i pH wyszło 7,2 a twardość 32 stopnie niemieckie. Wydaje mi się że wartość 32 jest jakaś kosmiczna, twardość wody prosto z kranu którą leje do akwarium wynosi u mnie 16 stopni. Pomiarów w akwarium i w kranie wykonałem z 10 razy dla pewności. Dlaczego tak się dzieje ? Jedyne co przychodzi mi do głowy to rzadkie i skąpe podmiany wody(2 tygodnie - 10 %). Wizualnie w akwa wszystko OK.

Proszę o porady i wiedzę praktyczną.

 

Pozdrawiam !

Link to comment
Share on other sites

"Czy kamienie mają wapienne ślady ?"

 

W tej chwili patrzyłem na kamienie, dwa są czerwone co świadczyło by o pochodzeniu wulkanicznym, dwa to jednak nie okrągłe łupki z gnejsu, pozostałe szaro-bure z jasnym wtrąceniami, nie wykluczone że pochodzą ze skał osadowych z dna jakiegoś prekambryjskiego oceanu. Co robić ? Może dolać trochę wody demineralizowanej ? Czy takie wartości twardości się powszechnie zdarzają ?

 

"Podałeś tu twardość ogólną?Żeby cokolwiek tu powiedzieć o procesach związanych z tym tematem w Twoim zbiorniku potrzebne by było podanie gh i kh kranówki i to samo wody w zbiorniku"

 

Zamówiłem test gh i kh, w sklepie był tylko ogólny.

 

"Problem tkwi w podłożu ( specjalistyczne podłoże do akwarium - według producenta ) białe i czarne ostre kamyki."

 

Mam podłoże mieszane, cześć to biało-czarne kanciaste kamyki.

Link to comment
Share on other sites

Wrzuciłem do octu pierwszy z brzegu kamyczek z podłoża wielkości groszku, prze lupę widać było ulatniające pęcherzyki gazu. Potem kolejny kamyczek koloru białego, tu nic nie zaobserwowałem. Po 10 minutach pierwszy kamyczek pokrył się cały pęcherzykami, a drugu dalej nic. Sprawa wydaje się dla mnie już jasna, wiem że mam podłoże mieszane z wielu źródeł: od kolegi, ze sklepu i piach płukany pozyskany na budowie, najwidoczniej część zawiera wapń (węglan wapnia ?). Będzie trzeba wymienić podłoże na jakiś żwirek ciemny bazaltowy, a puki co dodaje do podmian wodę destylowaną.

 

Dziękuje za rady i sugestie które właściwie mnie naprowadziły !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...