Skocz do zawartości

Drewniano-szklane


malutki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Akwarium testowane ponad rok. Wymiary: 150x70x60. Zbudowalem je z plyty wiorowej 1,2cm, pomalowamej od zewnatrz farba olejna. Do plyty przykleilem na silikon szklarski (paca zebata) kawalki szkla ze starych okien o grubosci 3mm. Wszystkie katy we wnetrzu pociagnelem silikonem akwarystycznym (jest drozszy) bo ponac lepiej trzyma. Szybe przednia o grubosci 10mm wkleilem tez na ten silikon. U gory dalem dwa paski laczace dluzsze scianki o szerokosci 5cm ze szkla o grubosci 5mm. Na szyby (od wewnatrz) silikonem szklarskim przykleilem kawalki styropianu o grubosci 1cm, a nastepnie ksztaltowalem go wycinajac i drapiac. Potem po kawalku nanosilem silkon (szklarski), rozmazywalem palcem (w rekawicy z politylenu od farby do wlosow) i odrazu przyciskalem do niego piasek. Silikon byl koloru bezbarwnego, brazowego i czarnego i to powoduje ze tlo robi sie kolorowe, bez malowania. Mozna nakladac w roznych miejcach w niewielkich ilosciach by dobrze wiazal z piaskiem. Ja piasek sypalem na mala karteczke i przykladalem do styropianu pomazanego silikonem. Operacje powtarzalem az do pokrycia calej sciany.Po wyschnieciu mozna lac wode. Ja najpierw pokrylem 3 sciany dopiero wkleilem szybe przednia.

Taka scianka akwarium zachowuje sie jak scianka termosu. Mniej energi trzeba by utrzymac ciepla wode. Ksztalt akwarium i wielkosc to tylko nasza fantazja, oczywiscie zwiekszajac grubosc plyty i szyby przedniej.

Tlo nie obroslo mi glonami.

Akwarium przykrylrm 3 plytami przezroczystej pleksy. Latwiej karmic. Do oswietlenia uzylem zarowek ledowych, 2watowych o trzonku gu10 dla ktorych zrobilem 3 listwy z gniazdami po 8. Uzylem o barwie zimnej ale mozna mieszac z cieplymi i czerwonymi( tylko maja maly kat i zbyt sa skupione i dlatego musza byc wyzej- takie 1w,rosliny to lubia).

W akwarium jest tylko czujnik temperatury, a wszystko poza nim. Woda z jednej strony wplywa z drugiej wyplywa. Pod akwarium mam filtr biologiczny i wode do niego pompuja 2 pompy (10w i 28w) Ta mniejsza wtlacza wode w podwojne dno ktore pelni role dodatkowego filtra i powoduje ze woda w akwarium ma w calej objetosci taka sama temperature.

Akwarium ma stala podmiane wody( RO+kran).

Na dnie lezy 2cm przeplukanego piasku. Rosliny rosna w przygotowanych dla nich pojemnikach z podlozem.

 

Dołączona grafika

16W LED

 

Dołączona grafika

32W LED

 

Dołączona grafika

48W LED

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Macie piekne akwaria i fajnie, ze kazde inne. Zalezy mi by w moim prad byl mozliwie jak najtanszy. Jestem wlasnie na etapie uzycia energii wiatru i slonca.

Wode juz dogrzewam centralnym ogrzewaniem. Niedlugo zloze fotoleracje z budowy. Akwarium chcialbym miec jak najwieksze ale strop nie wytrzyma takiego ciezaru,

a tylko tu moge je postawic. Najgorsze jest to, ze nie mozna nic pozyczyc by wyprobowac. Ale ponoc hobby o jedzenie nie prosi. Np. kupilem 2 filtry zewnetrzne

by w koncu zrobic wlasny o wiele lepszy. Tak samo z ledami.

Jesli chodzi o ledy to kazde moje akwarium bedzie nimi oswietlane. Po pierwsze zuzycie pradu. Latwo moge zwiekszac, lub zmiejszac ich ilosc(ze swietlowka to nie wyjdzie).

Moge sprawic,ze rosliny rosna jak na drozdzach lub prawie sie nie rozwijaja i nie gina. Oddawaniem barw ryb tez moge w pewnym zakresie sterowac. Gdyby umiescic 3 ledy

RGB obok siebie (bede tak probowal) pewnie da to ciekawy efekt.I jeszcze, po roku swieca nadal tak samo,bo mierzylem. Kiedys tez mowiono, swietlowki nie beda sie nadawaly.

Na ryby nie patrzcie bo to efekt kupienia ich wysylkowo. Niedosc, ze byly chore to maja wady genetyczne. Zmarnowalem duzo kasy, a i szkoda mi je wyrzucic (bo sa przeciez zywe).

Uczymy sie na bledach i dobrze jest poczytac (chocby wasze forum) by je nie robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...