Skocz do zawartości

Rozmnażanie bojowników. Proszę o pomoc.


RedFish
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Jestem nowa na forum.

Zaczęłam rozmnażać bojowniki. Jest to moja 2 przygoda z tarłem ponieważ pierwsze tarło było kompletnym niewypałem. ;)

Tym razem zabrałam się do tego tak :

*Przygotowałam akwarium 16 l. Nalałam wody do połowy.(oczywiście grzałka, filtr , napowietrzacz oraz dodałam styropianowy kubeczek przecięty na pół , aby bojownik miał miejsce na gniazdo, itp.)

* Poczekałam 3 dni tak jak wyczytałam po to , aby woda się odstała.

*Wpuściłam bojownika. Poczekałam jakąś godzinę.

*Godz. 14:05 ,Wpuściłam 2 nowo nabyte bojowniczki.

*Na jednej pasy były pionowe , na drugiej poziome. Zostawiłam tą z pionowymi , tą z poziomymi odłowiłam do ogólnego.

 

A więc moje pytania są następujące:

-Po jakim czasie nastąpi tarło ?

-Czym spowodowana jest "gonitwa" bojowniczki przez bojownika i jej podskubywanie ?(wystawia te swoje skrzela na pyszczku )

 

-Czy wszystko zrobiłam tak jak się należy ?

 

Godz. 15:14

Bojownik wystawia pyszczek nad wodę. Puszcza bąbelki. Tak jakby próbował coś lepić. Ale po chwili niektóre pękają . To normalne ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też pytania. Czy ta "samiczka" wystawia te "skrzela"

Oraz czy akwarium a raczej filtr i podłoże dojrzało?

Ad 1. Tak samiczka także wystawia skrzela.

Ad 2. Podłoża nie ma , bo tak pisało praktycznie wszędzie. (ponoć tak jest łatwiej bojownikowi łapać jajeczka ), :) Wiec raczej dojrzało. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za dobrze się przygotowałaś.

 

Dolej trochę wody z akwarium dojrzałego, aby zaszczepić bakterie istniejące w uregulowanym biologicznie akwarium. Dolej na razie wody odstanej, albo z akwarium ze starą wodą możliwie więcej (zostaw 1-2 cm od max wysokości akwarium). Zapewnij gęste schronienie roślinne dla samiczki, drugą odłów. Do tarła potrzebna jest tylko para. Pionowe paski u samicy oznaczają gotowość do tarła. Poziome irytację, albo najczęściej stres.

 

Samiec buduje gniazdo pod którym będzie się tarł z samicą. Ma ono na celu zwabić samicę. W tym czasie będzie ją przeganiał (mogą zdarzyć się okaleczenia), ma to na celu przyspieszyć dojrzewanie jajeczek u samicy. Po jakimś czasie ona zbierze się na odwagę i podpłynie pod gniazdo, gdzie odbędzie się tarło...

 

Po po skończonym tarle odławiasz samicę. odlewasz delikatnie wężykiem wodę do połowy(bądź też nie jeśli nie chcesz, ale w ten sposób zmniejszysz liczbę młodych) Po wykluciu się młodych możesz zostawić delikatnie włączone światło. Samiec wówczas będzie widział opadające na dno młode i wrzucał je do gniazda, do czasu, aż same nie zaczną pływać. Samiec może zostać z młodymi do ok. miesiąca, bądź nawet trochę dłużej. Filtr ustawiasz na delikatne obroty i nakładasz prefiltr.

 

Tarło u moich bojowników: http://adam695.wrzuta.pl/film/ajeUExekVWe/tarlob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki nie ma tarła światło na noc gaś. Niegaszenie światła ma na celu wyłapywanie przez tatę maluchów, które jeszcze nie umieją pływać i wypadły z gniazda. Samiec łapiąc je do pyska wpuszcza je z powrotem do gniazda, gdzie będą mogły zaczerpnąć powietrza. Przeczytaj całą stronkę na temat rozmnażania i hodowli narybku. Tam wszystko jest napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka pytań/problemów.

Byłam w szkole. Mama zajmowała się rybkami ;)

Jak wróciłam zauważyłam , że bojownik (z tego co mi sie wydaje) wyciska z niej te jaja ale je raczej zjada , a nie zanosi do gniazda.

W jednym miejscu w gnieździe widać tak jakby tam byly. Ale teraz juz raczej je jje.

Dodam , że mama mówiła , że od czasu do czasu to bojowniczka zjadała bądź zanosiła jaja do gniazda.

Mama za bardzo sie na tym nie zna ,ale niestety na nią spadł obowiązek pilnowania tych rybek :P

 

 

DODAM , ŻE BOJOWNIK MA WIELKI BRZUCH ! A NIE JADŁ OD WCZORAJ ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że stronki nie czytałaś do końca.

 

Nie za każdym razem gdy bojownik nabiera ikre do pyska - musi ją wrzucać do gniazda, samica podobnie. Jeżeli to tarło się nie powiedzie, odczekaj na następne. Napewno coś w gnieździe siedzi. Bojownik może nie jeść na czas odchowu młodych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...