Jump to content

Remont

Cellia86
 Share

Recommended Posts

Odziedziczyłam ostatnio 3 letnie akwarium, w 15letniej szafce :) robione na wymiar wiec nie wiem ile ma litrów...

Filtr, ponoć dosyć nowy ( pewnie 3letni jak i reszta), Fluval 205, nie czyszczony od założenia akwarium!! ( teraz już oczywiście czysty ale łatwo nie było)

Napowietrzenie AirFlow mini, robiące straszny chałas, konieczne?

Za oświetlenie słóży jakaś stara jarzeniówka.

Żwirek który chwilowo jest w akwa, kiedyś chyba był wielokolorowy ale teraz ciężko powiedzieć...

Rybki, które były już w akwarium, to Plecostomus, około 25cm, oraz Pielegnica papuzia, okolo 15cm z ogonem ( jestem w trakcie szukania im nowego domu, nikt nie chce duzych juz ryb...)

Nie jestem fotografem, więc prosze mi wybaczyć zdjęcia :)

post-6724-13685160767518_thumb.jpg

post-6724-13685160767755_thumb.jpg

post-6724-13685160767253_thumb.jpg

Po pozbyciu sie starch mieszkańców, mam zamiar wpuścić tam parę p.zeber i moze kilka kirysków na dno, jakiegoś zbrojnika może?

Chce ułożyć na jednej ze ścian formacje z kamieni dla zeberek, po drugiej jakoś zgabnie ułożyć badylki które widać na zdjęciach, i dołożyć roślinek. Żwirek zmienie na naturalny, nie wiem tylko, ciemny czy jasny? Dla roślinek wystarczy sam żwir?

Sugestie mile widziane, jak zawsze. Cały remont bedzie miał miejsce w przyszłym tygodniu, może za dwa :)

EDIT

Co do roślinności, chwlowo znajdują się tam tylko 3 sztuczne roślinki.

mam zamiar wpuścić tam parę p.zeber

Z tymi zebrami(nawet z jedną parą),to niezbyt dobry pomysł-akwarium jest zbyt małe,a zebra jest rybą,która ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny i będzie się tam "kiepsko czuć"-nie wspomnę o współmieszkańcach/będą mieć ciężki żywot/.

Zebra podczas tarła jest agresywna(szczególnie samiec),prócz tego"urbanizuje" podłoże,tzn.kopie w żwirku,niszczy rośliny i atakuje większe od siebie ryby.

Pomyśl o mniejszych i spokojniejszych mieszkańcach do swojego zbiornika.

Za troskę o poprzednich mieszkańcach--->>CZEŚĆ I CHWAŁA>>

Fluval nie czyszczony 3 lata?

Praktycznie nie powinien mieć"siły"się kręcić-w środku musiał być niewyobrażalny syf!

http://www.superakwarium.pl/galeria/vie ... &sort=dete

Strasznie mi sie podobają te zeberki..a jeśli w akwa będą tylko one? Wolałabym dwie wieksze ryby niż kilka małych :) Filrt był tak brudny, że samo wspomnienie o jego czysczeniu jest nieprzyjemne :shock: nie będę się wdawać w szczegóły. O dziwo, zamin wzięłam się za jego czyszczenie ( minęło kilka dni) działał tak samo jak teraz, dziwne ale prawdziwe. w środku były dwa woreczki z węglem ( również te same od 3lat) i takie białe rurki których nazwy nie pamietam. Osobiście, dziwnię się, że te ryby tyle tam wytrzymały. dodam, że żwirek odmulany też nigdy nie był...próbowałam go wyczyścić ale nie ma sensu, wole wywalić całość i dobrze wyczyścić akwa.

Co do rybek...nikt ich nie chce bo są za duże...ma ktoś jakieś pomysły co z nimi "zrobić"? Nie mam gdzie oddać, a trzymać tu nie moge.

..nikt ich nie chce bo są za duże..

Spróbuj zapytać w jakimś konkretnym sklepie akwarystycznym,czasami nawet z radością przyjmą dojrzałe ryby do zbiornika dekoracyjnego.

Strasznie mi sie podobają te zeberki..a jeśli w akwa będą tylko one? Wolałabym dwie wieksze ryby niż kilka małych

Co do tych zeberek-fakt,są (wg mnie)bardzo ciekawe i dekoracyjne.

Jeżeli już tak bardzo ich pragniesz,to postaraj się zredukować rośliny i umieścić jakieś mocniejsze np.anubiasy,do tego atrakcyjny(e) korzeń,ciekawą skałkę.

Żwirek w miarę drobny,no i oświetlenie-obowiązkowo.

Ale ten Fluval....,extra sprzęt.

POWODZENIA

Z tą "łagodnością"------------

Podobno, do tarła dochodzi w temp. 26stopni, może utrzymywać niższa temperature? Wtedy będą łagodniejsze? :P

to pierwszy raz się dowiedziałem,temperatura nic nie zmieni,bo jeśli dojdzie do tarła nawet w niższej temp.(zebra nie jest aż tak wymagająca), to jej instynkt opiekuńczy nadal zostanie-w obronie narybku naprawdę potrafi "walczyć".

Dlatego przed ich zakupem wez wszystkie "ZA"i "PRZECIW".

Naprawde bardzo, bardzo chciałabym mieć zeberki! :P Wiem, że to brzmi jak gadanie 10latka ale tak mi się spodobały te rybki, że jak znajde młodą parke gdzieś w sklepie, to raczej kupię :) Jeśli ich terytorialność ma stresować zarówno je, jak i potencjalnych mieszkańców, to lepiej, niech będą tam same. Widziałam też w zoologu kiedyś ( nie pamiętam z jakimi rybkami był razem) małego krabika :) Sprzedawca mówił, że nadaje się z każdymi rybkami, mówił prawde? Czy chciał mi go tylko wcisnąć?

Mi w tym samym sklepie proponowali 6 złotych rybek na 21litrów....chyba rozejrze się za innym sklepem :P

A może zamiast tych zeber, saulosi? Są troszke mniejsze niż zebry, może na takie niewymiarowe akwa byłyby lepsze? Parka, czy dwie? :P

Ok, nie ważne, saulosi to zupełnie inna bajka, jak się okazuje, zostaję przy zebrach :)

EDIT

Troche namieszałam przed chwila...Więc co sądzicie-zebry z neonkami? Bądz kiryskami?

Te narożne akwaria nie dają wiele możliwości do popisu, jak sie okazuje...Poza tym, byłam wczoraj w zoologu i okazuje się, że nie maja chwilowo p.zebry żadnej ;/

Szukałam na forum ale mało kto ma narożne akwarium...chciałabym, żeby płływały tam rybki koło 10cm :) i które żyja około 5lat, kolorowych, a jeśli ta zebra jest tak wredna dla innych ryb jak papuzia która chilowo mam, to raczej zrezygnuję :) jestem spokojną osobą i takich rybek szukam :P Będe wdzięczna za każdą pomoc, łatwiej jest znaleść info o podpowiedzianej rybce, niż komuś kto się nie zna jak ja, samemu dobierać obsade ;/

Podczas dzisiajszej podniany wody, poruszylam troche żwirku, okazuje się, że syf jest tak o wiele wiekszy niż mi się początkowo wydawało, czyszczenie tego odmulaczem nie ma sensu, Syzyf miał lżej...

Papuziej i Pleco szukałam domu, bez skutku, a nie moge patrzeć już na ten syf!! Postanowiłam wyjąć cały żwir, wymyć go, zostawić ten naturalny, a ten kolorowy szajs, z którym jest zmieszany, wywalić, zmienić "wystrój wnetrza", zalać 50% starej wody, reszte nowej-generalnie restart, z tym, że na ten czas-ładnych kilka dni-te dwie dosyć spore ryby...będą musiały spędzić w 21litrowym plasticowym akwarium lub przenieść się w zaświaty, gdzie pewnie itak mieły by lepiej niż w tym syfie. Nie bardzo wiem co mam począć ale nic innego nie przychodzi mi do głowy. Jak ktoś ma lepszy pomysł to słucham i nie mówcie mi, że to głupi pomysł bo tyle sama wiem...moim zdaniem nie ma innego wyjścia :(

Podczas dzisiajszej podniany wody, poruszylam troche żwirku, okazuje się, że syf jest tak o wiele wiekszy niż mi się początkowo wydawało, czyszczenie tego odmulaczem nie ma sensu, Syzyf miał lżej...

Papuziej i Pleco szukałam domu, bez skutku, a nie moge patrzeć już na ten syf!! Postanowiłam wyjąć cały żwir, wymyć go, zostawić ten naturalny, a ten kolorowy szajs, z którym jest zmieszany, wywalić, zmienić "wystrój wnetrza", zalać 50% starej wody, reszte nowej-generalnie restart, z tym, że na ten czas-ładnych kilka dni-te dwie dosyć spore ryby...będą musiały spędzić w 21litrowym plasticowym akwarium lub przenieść się w zaświaty, gdzie pewnie itak mieły by lepiej niż w tym syfie. Nie bardzo wiem co mam począć ale nic innego nie przychodzi mi do głowy. Jak ktoś ma lepszy pomysł to słucham i nie mówcie mi, że to głupi pomysł bo tyle sama wiem...moim zdaniem nie ma innego wyjścia :(

Cellia to nie jest dobry pomysł z restartem przed oddanie tych ryb.Na tych fotkach co zamieściłeś widać że wcale nie będzie problemu z wyczyszczeniem tego zbiornika bez wyłapywania tych dwóch rybek,wywalisz te sztuczne rośliny ozdoby i pozostaje sam żwir którego połowę można zwykłą drobną siatką wyjąć( skoro Ci się nie podoba i nie chcesz odmulać)to przy jednej podmianie 50% wody ,przy następnej podmianie za jakieś 3 dni wyciągniesz resztę podłoża.Te ryby w 21l ?gdy je przełożysz nie mają za bardzo szans,samo łapanie ,przekładanie ,pozbawi je części ochronnego śluzu i w tym małym zbiorniku zaraz coś złapią.Po co ta niecierpliwość jak u 10 latka znajdziesz im nowy dom to zbiornik założysz od podstaw.

To akwarium ma w podstawie pięciokąt o dwóch dłuższych bokach równych 67cm, dwóch krótszych 12cm i pątym boku równym 75cm, wysokie na 56cm, grubo szkła 10mm, wiec Twój wzór nie zadziała :)

da się policzyć narożnik czyli ( 67x67x56) to dzielimy przez 2 bo podstawa trójkątna plus sześcian z przodu 76x12x56 i dodajemy do tamtego minus szyby to tak w zaokrągleniu ok.170litrów.

"Na spróbowanie" wyciągnełam troche żwirku z jednego kąta akwa-uniosła się w góre gigantyczna chmura "syfu" zaciemniając cała wode, po jakimś czasie znowu opadła. Wypłukanie tej kupki żwiry zajęło mi troche czasu ( syf i jeszcze raz syf! ), przebrałam go wyciągając ten kolorowy i wygląda dużo lepiej :)

Pokrywa akwa jest przyklejona do reszty więc wyciągniecie żwirku nie za wielkim otworem zajmie troche czasu, nie chciałam ryb za mocno stresować. Żeby wyciągnąć żwir będe musiała wyciągnąć/przestawić ozdoby, nie wiem jak Pleco to przeżyje ;/ Całość naprawde potrwa troche czasu...może włożyć je do wysokiej, około 40litrowej misy z grzałka, żebym miała swobode ruchów? Chce im zaoszczedzić stresu, bo itak już mnie nie lubią, ciągle oś tam robie i jak tylko mnie widzą to uciekają heh na innych tak nie reaguja ale cóż :P

Obawiam się też, że będą musiały u nas zostać bo nikt ich nie chce. Zoolohiczny w pobliżu jest malusienki, a do innego nie mam jak jechać( z powodów osobistych). Ciekawe jak przeżuja z zebrami heh ( papuziej za ganianie i lanie Pleco nalerzy sie kopniak :twisted: )

No trudno tu przewidzieć zachowanie p. papuziej gdy wprowadzisz p.zebry .trzeba by było zadbać o jakieś kryjówki w zbiorniku dla tych nowych,bo to one będą tu początkowo intruzami.W prowadzanie nowych ryb do starej obsady nie zawsze się udaje.Zdarza się że zebry dobierają się nawet w pary z papuzią,ale potomstwo można otrzymać jedynie z tarła samiec zebra x samica papuzia,gdy jest odwrotnie to nie ma co liczyć na wylęg ikry.

Powiem Ci, że poprawiłeś mi humor bo jest szansa, że nie bedzie narybku a tego mi nie potrzeba :P dozbieram jeszcze kilka kamoli i planuje istawic grote w każdyn kącie oraz ( nie wiem czy wyjdzie) zrobić podwieszane półki z drewna które już tam jest, na to jakies anubiasy po bokach. Wygląda ok w projekcie zobczymy co z tego wyjdzie, w każdym bądź razie, mam nadzieje, że uda mi się coś zrobić z tą papuzią.

Dostałam dzisiaj ( pozal się boże) motylnika, Pseudotropheus socolofi (Albino), i jakąs dziwna mała srebrna rybke z czarną płetwa grzbietową i czanym ogonem. Albinosek super, pewnie dokupie jeszcze kilka sztuk, ta srebrna niech bedzie ale...ten motylowiec :o nie jestem w stanie znieść tej ryby! Mam arachnofobie oraz boję się ogólnie wszstkiego co ma więcej niz 4 nogi a niech jeszcze lata, a ta ryba wygląda jak skrzyżowanie pająka z ćmą brrrrr...blech...maskudna ta ryba jakich mało! Mąż jest nią zachwycony ale to ja robie wszystko przy tych akwariach i ręki nie wsadze do wody póki motylowiec tam będzie!

Pomijając obrzydzenie którego pozbyć się nie mogę, poza tym, że albinos potrzebuje twardej, ciepłej wody i nie da się specjalnie rozróżnic samca od samicy, w internecie nie ma za wiele na temat tej ryby, ma ktos jakieś wiecej infona jej temat?

Wyciągnęłam ryby i dokoracje....Po wyciągnieciu żwirku efekt chwilowo jest taki:

post-6724-13685160788233_thumb.jpg

post-6724-13685160788016_thumb.jpg

woda-czarna! w żwirku poza syfem znalazłam kawałki skrzel oraz cała mase ości! wyczyszcze zaraz żwirek i przebiore zostawiając tylko ten naturalny..nie wiem ile potrwa wyklarowanie sie wody, do tego czasu ryby zostana w misce. Masakra. Niech mnie ktoś pocieszy!

EDIT

Skończyłam czyszczenie, nie było łatwo ale póki co skończone. Do dekoracji użyłam tego co już było więc jest troche goło ale mi się podoba :) Jak dam rade skombinować skądś jeszcze kamienie, to jeszcze porobie więcej kryjówek dla nowych rybek.

[attachment=0]dscf9559.jpg[/attachment]

Nie wiem tylko czemu woda jeszcze taka mleczna...Jak sie wyklaruje to zrobie lepsze zdjęcia :)