Skocz do zawartości

Prosze o pomoc z glonami


dcieslik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. trochę info o zbiorniku, akwarium 126l funkcjonuje od ponad roku z różnymi lepszymi i gorszymi dniami. Filtracja Tetra EX700, podmiana wody co tydzień 25%, oświetlenie 0,75W/L z czego połowa działa od 10:00 - 21:00 druga część odpala się od 12:00 do 20:00, CO2 uruchamia się o 8:00 i wyłącza o 20:00, parametry wody:

pH 6,5

GH 14

KH 5-6

NO2 0

NO3 15-20

Indykator: kolor jaskrawo zielony

W zbiorniku stosuję metodę EI stosując sole KNO3 / KH2PO4 / K2SO4 oraz macro z intermagu.

Obecna obsada:

7 mieczyków

8 Gupików

5 neonków (tymczasowo)

6 Kirysków spiżowych

5 krewetek amano

10-20 młodych ślimaków Ampulaire

3 Helenki

 

Zbiornik mniej więcej w całości wygląda tak jak na poniższym zdjęciu (zdjęcie z przed paru miesięcy chodzi mi o pokazanie jak zarośnięty jest baniak)

 

Dołączona grafika

 

I mam problem z glonami jak na poniższych zdjęciach:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Co tydzień podczas podmiany wody czyszczę szyby z zielonego osadu, wycinam zainfekowane liście, już nie wiem jak z nim walczyć i dla czego ciągle pojawia się. Dziś zdecydowałem zaciemnić zbiornik na 2-3 dni, czy podczas zaciemnienia podawać macro i micro oraz CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że ten czarny nalot na anubiasach zjadają krewetki. Tak przynajmniej w zoologicznym mówili. Dzisiaj wsadziłem roślinkę do krewetek i zobaczymy niedługo czy to prawda.

Mi tak średnio Amano zjadają te czarne glony, Szukając rozwiązania problemu zielenic wyczytałem, że powstają między innymi z powodu przedawkowania micro.

 

Stosuję micro z intermagu w proporcjach 15ml nawozu + 185ml kranovitu i stosuję go w dawkach 2x w tygodniu po 25ml może to za wiele? No i na wyżej napisane pytania proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań dodawać saletrę potasową ,masz wystarczającą ilość ryb żyworodnych produkujących związki azotowe dla roślin.Pokarm dla ryb to też nawóz.Jeśli chcesz uzupełniać potas to przy żyworódkach w formie siarczanu.Dodatkowo masz silne oświetlenie,które może wpływać na fotoredukcję żelaza z której korzystają glony,myślę że trochę roślin pływających,odmładzanych przy cotygodniowych podmianach załatwi i tą kwestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestań dodawać saletrę potasową ,masz wystarczającą ilość ryb żyworodnych produkujących związki azotowe dla roślin.Pokarm dla ryb to też nawóz.Jeśli chcesz uzupełniać potas to przy żyworódkach w formie siarczanu.Dodatkowo masz silne oświetlenie,które może wpływać na fotoredukcję żelaza z której korzystają glony,myślę że trochę roślin pływających,odmładzanych przy cotygodniowych podmianach załatwi i tą kwestię.

OK dobry pomysł z roślinami pływającymi, stosując obecnie KNO3 / K2SO4 / KH2PO4 pozbyć się tego ostatniego a coś w zamian stosować czy wystarczą tylko pierwsze sole? Mam też od paru dni chelat Fe 8%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj KNO3 to(azotan potasu,saletra potasowa) ,natomiast pozostałe nawozy co dajesz masz już bez azotu,K2SO4 to siarczan potasu i nim można uzupełnić ewentualne braki ponieważ ten trzeci nawóz (co zaznaczyłeś)zawiera oprócz potasu również fosfor to raczej nie zwiększaj,fosfor też jest stymulatorem dla glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wyłączysz światło a będziesz podawał nawozy i co2 to wysypią ci się glony podobnie jest np przy zabraniu światła czy co2 a pozostawieniu reszty rośliny nie będą dobrze funkcjonować a glony to wykorzystają,,,, takie jest bynajmniej moje zdanie,,,, więc ja bym całkowicie odciął albo możesz zmniejszyć do minimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie fosforany PO4 masz ok. ich poziom nie powinien przekraczać 1mg/l tak 0,5-0,75mg/l jest jak najbardziej spoko.

Natomiast masz za wysokie azotany NO3-60mg/l to już dość niebezpieczne,to Ci stymuluje te glony,dlatego pisałem by na razie zrezygnować z nawożenia salertrą potasową a potas uzupełniać formą siarczanową,bo masz obsadę ryb żyworodnych.

No3-25mg/l wystarczy moim zdanie dla Twojego zbiornika jeśli wprowadzisz jeszcze rośliny pływające to być może trzeba będzie powrócić do nawożenia saletrą ,ale po ponownym z badaniu NO3-.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK jutro podmiana wody 30%, do niedzieli jeszcze z dwa razy podmienię wodę, nawozy odstawione, co2 wyłączone, akwarium zaciemnione. Od nowego tygodnia po sprawdzeniu parametrów wody będę tylko nawoził KH₂PO₄ i K₂SO₄ oraz mikro intermagu. Po powierzchni pływa Ceratopteris cornuta (Różdzyca pospolita) czekam na efekty, dziękuję za udzielona pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Stosunek azotu do fosforu powinien wynosić 10:1.Tak więc np.NO3=15 to PO4=1,5.Zbyt duże stężenia PO4 w Twoim akwarium mogą wynikać z przekarmiania ryb-zatem ogranicz karmienie,,nie zapominaj o regularnych podmianach wody,usuwaj martwe części roślin i przede wszystkim nie przekarmiaj.I podstawowe pytanie:czy masz w zbiorniku CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosunek azotu do fosforu powinien wynosić 10:1.Tak więc np.NO3=15 to PO4=1,5.Zbyt duże stężenia PO4 w Twoim akwarium mogą wynikać z przekarmiania ryb-zatem ogranicz karmienie,

Rybcie karmione są dwa razy dziennie porcjami takimi by zjadły wszystko w krótkim czasie, wręcz sadzę, że je głodzę od czasu jak zaobserwowałem wysokie PO4

,nie zapominaj o regularnych podmianach wody

co tydzień 25% wody jest podmieniana

,usuwaj martwe części roślin

dbam o to by był porządek w akwarium a co nie zdążę to ślimaki zjedzą

I podstawowe pytanie:czy masz w zbiorniku CO2?

Wyżej podałem, że CO2 jest na poziomie 55mg/l, indykator jasno zielony czasami wręcz żółty, rybki nie mają oznak zadyszki.

 

Zbicie NO3 do poziomu 15 spowodowało szybszy wzrost niektórych roślin, gdzie wcześniej przy mocno wysokim stężeniu albo słabo rosły albo musiałem usuwać zakażone liście czy odrosty co powodowało, że biomasa wciąż była mała w akwarium. Teraz gdy zdecydowanie lepiej rosną rośliny warunki w zbiorniku powinny się jeszcze bardziej ustabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zbyt małe podmiany przy EI-masz spore oświetlenie,dajesz dużo CO2,dawki nawozów też pewnie są niemałe-nielimitujesz wzrostu roślin nawozami-zatem podmiany powinny być większe-50%.Napisz jak masz rozłożone dawkowanie.

A co do karmienia-ja swoje karmię raz dziennie i im to wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, rok czasu walcze z tym samym problemem -żadnych innych glonów tylko ten nalot. Przez niektóre bzdurne wypowiedzi nabrałem panicznego strachu przed azotanami. Azotany spadły mi do 4,8 mg/l i nalot był dalej. Miałem w 112l 3 świtlówki Hagena : Power-, flora- i aqua -glo. Niby ekstra, dużo roślin, CO2, 12godzin światła, mikro nawóz w małej dawce- i ciągle ten nalot na liściach i kamieniach. Wyjąłem jedną świetlówkę. Mam teraz 2x18W PowerGlo i FloraGlo. Azotany są tak niskie, że moczarka ledwo co rośnie -no i chyba największy i najskuteczniejszy czyściciel glonów(a nie tam ubzdurane krewetki czy glonojady) - rzęsa wodna. Wyrzucam ok 3 razy na 2 tyg .

Nalot teraz gdy mam mniejsze światło już się na nowych roślinach nie pojawia. Fakt, że rośliny nie bąblują już od da,6wna. Moje parametry:

No3- 4,6 mg/l

No2- poniżej 0,1

PO43- 1,73

Jako chemik mogę dodać, że źle rozumujecie z tym stosunkiem N:P 15mg/l/no3 i 1,5 PO43- to nie jest 1:10... Dla przykładu w 4,6mg NO3 mamy azotu tylko 1,4mg a w 1,73 mg PO43- mamy 0,56mg P - i tu liczymy stosunek N:P. . U mnie jest za duzo P i nie mogę ustalić równowagi. Może dlatego, żenieczęsto myje filtr.

Dla kolegi który prosi o pomoc jedna rada- odstaw wszyskie saletry, lej tylko gotowy nawóz micro i CO2, masz dużo obsadę którra zapewni Ci P i N, jeśli to nie pomoże to zredukuj światło jeżeli używasz specjalistycznych świetlówek - one są o niebo bardziej wydajne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy dokładnie nie wyliczysz idealnego stosunku pierwiastków względem siebie-po pierwsze pobieranie poszczególnych pierwiastków zależy od jego formy,oświetlenia,dostępności CO2 a po drugie różne jest tempo pobierania pierwiastków w zależności od gatunku roślin-są rośliny szybko i wolnorosnące,moczarka pochłania duże ilości fosforanówi związków azotowych,heteranthera również szybko poch łania duże ilości fosforanów.Także jest wiele czynników wpływających na szybkość pobierania macro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak masz rozłożone dawkowanie.

KNO3 3,5 łyżeczki (w obecnym roztworze już nie stosuję)

KH2PO4 1 łyżeczka

K2SO4 9 łyżeczek

To wszystko rozpuszczone w 600ml wody i dawkowane 3x w tygodniu po 50ml. Od nowego tygodnia po podmianie nie będę podawał makro, zobaczymy jakie to przyniesie zmiany.

 

Mikro z Intermagu stosuję 15ml dodane do 185ml wody i dawkowane 2x w tygodniu po 25ml

 

Dla kolegi który prosi o pomoc jedna rada- odstaw wszyskie saletry, lej tylko gotowy nawóz micro i CO2, masz dużo obsadę którra zapewni Ci P i N, jeśli to nie pomoże to zredukuj światło jeżeli używasz specjalistycznych świetlówek - one są o niebo bardziej wydajne

Zastosuję się do tego co piszesz, w tym tygodniu nie podawałem KON3 i już sporą poprawę widzę, teraz odstawię wszystkie sole i zostawię mikro + CO2. A świetlówki mam takie obecnie:

T5 SYLVANIA GROLUX 8500K + odbłyśnik

T5 SYLVANIA AQUASTAR 10000K + odbłyśnik

T5 SYLVANIA 6500K + odbłyśnik

T5 SYLVANIA AQUASTAR 10000K + odbłyśnik

 

Z czego dwie pierwsze świecą się od 11 do 21 a drugi zestaw odpala się od 13 do 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki masz takie jak ja.Macro podawaj,bo rośliny będą głodować i glony zaproszone...Zmniejsz dawki z 50 do 25 ml 3 razy w tyg.Micro zmniejszyłabym do 15 ml 2 razy w tyg.

To wszystko zależy od obsady zbiornika i jego rodzaju(podłoża)W Twoim jednym z poprzednich postów,sugerujesz że przekarmia ryby,pokarm dla ryb to nic innego jak nawóz(makro i mikro) z jedną tylko różnicą że solami ryb nie na karmisz,już tu kiedyś przytaczałem tablicę pierwiastków i ich ilość w przeciętnej karmie dla ryb.Nawożenie według jednej recepty można uogólnić tylko dla zbiorników typowo roślinnych z jałowym podłożem.

Też taką ewentualność brałem pod uwagę oczywiście bez dodania KNO3 do roztworu. Mam w planach nowy większy zbiornik tak więc ten chyba zostawię jako poligon doświadczalny :D

Patrząc na przedstawiony na focie Twój zbiornik to prawidłowo karmione ryby z Twojej obsady,powinny dostarczyć odpowiednią ilość azotu i fosforu dla roślin zanurzonych,sprawa ta może się zmienić po wprowadzeniu roślin pływających pobierających CO2 również z powietrza i wtedy być może będzie potrzeba uzupełnienia tych składników.Oprócz nich trzecią przyczyną pojawiania się glonów jest zależność światło-DOC-żelazo.Polecam w tych tematach lekturę Diana Walstad "Rośliny w akwarium" tym bardziej że planujesz następny zbiornik ;) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...