Skocz do zawartości

[54L] Dobór dodatkowych roślin do wypełnienia zbiornika


Rain
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

zwracam się do Was z prośbą o wskazanie mi nazw gatunków roślin, jakimi mogę wypełnić mój obecny skład. Nie za bardzo rozpoznaję co za rośliny tutaj mam ;) poza moczarką, małym heńkiem, wywłocznikiem, lilaeopsis i rogatkiem - oraz kilkoma mchami, zobaczymy który z nich zdominuje akwarium. Załączam poglądowe zdjęcie by bardziej doświadczeni dojrzeli co i jak:

 

Dołączona grafika

 

(nie krzyczcie z powodu widocznych rurek filtra, termometru i grzałki - akwarium dojrzewa i nie ma w czym jeszcze tego ukryć, w dodatku pewnie i tak się wystrój troszkę zmieni, rozkład kamieni itp.)

 

Parę informacji: baniak 54L, oświetlenie na teraz 15W 10K, ale dojdzie jeszcze jedno 15W 6,5K by osiągnąć 0,5W/L. Na samym dnie jest 3L Filtrus Start, na to poleciał gładki czarny żwirek z allegro. Nawóz kupiony (mikro i makro - aqua gainer z allegro, ten w proszkach do rozrobienia w wodzie destylowanej), będzie podawany na początku w 1/3 dawki. Mam też potas i żelazo, ale nie wiem czy jest sens podawać je skoro nawóz je zawiera, zatrzymam na niedobory. Testów jeszcze nie mam i najlepiej obył bym się bez ich zakupu, ewentualnie paskowe bo na kropelki mnie nie stać aktualnie. CO2 delikatnie z bimbro sody i kwasku cytrynowego - nie wiem czy to przez to, ale te trzy największe rośliny na środku wystrzeliły mi tak, ze raz w tygodniu trzeba je skracać w połowie i sadzić obok :mrgreen:

 

Moje pytanie zaś brzmi: co mogę kupić do mojego akwarium, jakie konkretnie gatunki by wypełnić rogi akwarium oraz każdy z 3 planów - ale jakimiś roślinami o innym kształcie niż obecne? Na chwilę obecną większość roślin ma kształt taki jak wywłócznik i troszkę mnie to drażni, chciałbym zbiornik urozmaicić półki się busz nie zrobił i jest miejsce. Podoba mi się anubias (może w rogi z tyłu?), blyxa bądź jakaś trawka tego typu (bo blyxa chyba hardkorowa) i nurzaniec (przepiękny i jest tym czego szukam, ale on chyba rośnie dość gigantyczny i nie wiem czy do mojego zbiornika by przypasił). Słowem szukam jakichś roślin o ciekawych kształtach, możliwie jak najgęstszych, by całość pięknie skomponować, rybki miały się gdzie schować, a przy okazji w takim buszu mógłbym ukryć grzałkę i resztę sprzętu.

 

Z góry dziękuję za podanie typów, mile widziane nazwy pospolicie używane - tak bym jako początkujący mógł sobie te roślinki wyszukać na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagęszczaj to co tutaj masz. Masz wystarczającą (a nawet za duż) ilość gatunków o różnym pokroju liściu. Twoje rośliny to: pierwsze od lewej rotala green, kabomba, moczarka, duży henio, wywłócznik, rogatek, ludwigia, rotala indica; na pierwszym planie: kawałek marsylii, albo glossostigmy, mchy na kamieniach, znowu mchy :D, mały henio, didiplis, lysimachia, ale ostatniego 100% pewny nie jestem.

Zauważ jak mocno widoczny jest niedobór CO2 u Twoich rotal - liście wyrastają co raz mniejsze.

 

(nie krzyczcie z powodu widocznych rurek filtra, termometru i grzałki - akwarium dojrzewa i nie ma w czym jeszcze tego ukryć, w dodatku pewnie i tak się wystrój troszkę zmieni, rozkład kamieni itp.)

Krzyczeć nie będziemy - to nie galeria :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, bardzo dziękuję za fachowe odpowiedzi :zamieszany: Teraz wiem więcej o tym moim magicznym zbiorniczku. Myślałem nawet, że mam za dużo co2 (na chłopski rozum, skoro oświetlenie słabe i niby bimbro nie ma sensu to co2 chyba się odkłada) ale Twój post TheDivineConspiracy mnie uspokoił. Dziękuję również za elementarz ;)

 

szczupak3_1967 - przyjrzę się tej marsylii ;)

 

Czy porwanie się na nurzańca będzie dużym błędem? Wysokość akwarium ok. 35 cm, a jego chyba nie należy przycinać ot tak sobie na wysokość gdy już za dużo go będzie pływać po powierzchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~0,3W/l to wystarczająco by podawać CO2, umiarkowanie i nie za dużo. Rośliny na tym skorzystają, ale "szampana" bomblujących od fotosyntezy roślin nie zauważysz :D

 

Nurzańca można z powodzeniem podcinać. Proponuję wysokość niewiele większą od lustra wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie, w takim razie może jego ewentualnie nabędę w paru kępkach by troszkę tła zrobił gęstego. Co2 leci w tempie 1-2 bąbelki na sekundę - na dniach troszkę udoskonalę swoją bimbro, podzielę się oczywiście opisem na forum.

 

A bomblujące roślinki zauważyłem tylko raz, parę minut po starcie wtrysku co2 ;) W tej kwestii zdecydowanie dominowały mchy, piękny widok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...