Jump to content

ospa, gurami całujac


Recommended Posts

dzisiaj zauważułam białe kropki na ogonie i tylnej części ciała mojego gurami ;/ Niestety nie byłam wstanie uchwycić tego na zdjęciu, rybka jest nowym ( jednak nie chcianym) nabytkiem. Dostałam go razem z nowo zakupionym akwarium w którym były także Pielęgnica papuzia oraz plecostomus. Akwarium było kupione dla moich welonek które, zanim poprzedni mieszkańcy nie znajda innego domu, muszą chwilowo mieszkać razem ;/

 

Teraz tak...czytałam o ospie ile mogłam i co do kwarantanny-nie mam zbiornika na trzymanie tej rybki, ani grzałki, ani filtra nic! ( przez jakią czas nie bedzie także pięniąrzków na zakup owego sprzetu ;/

 

Czy jest cos co moge zrobić dla tej rybki?

Czy inne rybki moga sie tym zarazić?

Czytałam, że można zwiekszyc temperature do 33stopni, czy nie zabije to welonek?

 

nie chce żeby sie rybka meczyła ale też żeby nie pozarażała innych...

 

jakieś rady? need help fast!!

Link to comment
Share on other sites

Nie, dlaczego? Maja grzłke, mają filtr i napowietrzacz. nie mam tylko sprzętu by ustawić zbiornik na kwarantanne.

 

 

Chciałam jeszcze dodać, że 2 dni wczesniej, część tych kropeczek była czarna, nadal kilka czarnych zostało, nie wiem czy to coś zmienia.

Link to comment
Share on other sites

no to Cię chyba zmartwię rybia ospa zawsze objawia się poprzez białe plamki (nie słyszałem o czarnych przy tej chorobie)

a wracając do czarnych przeczytaj sobie to :

- Ichtiosporidioza (ichtiofonoza)

 

Jest to niebezpieczna, grzybicza choroba narządów wewnętrznych ryb wywoływana przez pasożytniczy grzyb Ichthyosporidium hoferi (Ichthyophonus hoferi). Występuje zarówno w wodach słodkich jak i słonych.

 

Zakażenie/źródła infekcji:

 

Zakażenie najczęściej następuje drogą poprzez układ trawienny. Grzyb dostaje się przewodem pokarmowym i rozpoczyna swój rozwój. Narządy atakowane przez grzyba to najczęściej: wątroba i nerki, nader rzadko mięśnie. Przyczyną zakażenia może być żywy pokarm: widłonogi, oczlik, lub nawet dafnia. Po mniej więcej 10 dniach od zakażenia grzyb osiąga maksymalne rozmiary.

Spory grzyba są odporne na niekorzystne warunki- w trudnych warunkach mogą przeżyć nawet przez 6 miesięcy. Są natomiast bardzo wrażliwe na wysoką (już powyżej 20°C) jak również na niską temperaturę (już poniżej —10 °C).

 

Objawy:

 

Objawy mogą być bardzo niewyraźne. W diagnozie choroby warto wziąć pod uwagę posocznicę, należy wykluczyć inną groźną chorobę- mykobakteriozę, która daje bardzo podobne objawy. Niezawodną diagnozę można dopiero postawić po przeprowadzeniu badań mikroskopowych.

 

Podstawowe objawy: czarne plamy, utrata płetw, obrzeki skrzeli. Choroba jest nieuleczalna. Ryby trzeba odłowić żeby nie zaraziły innych mieszkańców.

Link to comment
Share on other sites

google nie odpowiada no moje pytania typu : czy wysoka temperatura nie zaszkodzi welonkom? i co zrobić jak nie mam akwarium na kwarantanne dla chorej? jakieś propozycje? ile mam czasu aż wszystkie będą chore?

 

 

po południu ide do zoologicznego, poszukać czegoś dla tych ryb ale nie bedzie to proste gdyż anglicy w zoologicznych nie znają się chyba na rybach ( wciskali mężowi 6 złotych rybek na 21litrowe akwarium, dobrze, że wziął tylko 3 nie więcej...)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...