Skocz do zawartości

Moje pierwsze akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zostałem akwarystą :)

Nigdy w życiu nie hodowałem rybek a jedyny kontakt z tymi zwierzetami miałem podczas wędkowania ;)

Zupełnie nie wiedziałem od czego zacząć, ale doszedłem do wniosku że najlepiej jest najpierw cokolwiek się dowiedzieć o temacie.

Po kilku "poradach" zdecydowałem się kupić moje pierwsze akwarium. Podobno dla początkujących najlepsze jest akwarium około 50-80 litrów.

Wybrałem 60 litrów kierując się mniej więcej średnią arytmetyczną. Teraz rybki - przynajmniej tak myślałem - okazało się że rybki to decyzja ostatnia, przede wszystkim należy się uzbroić w różnego rodzaju sprzęt (ile tego jest :!: )

Kupiłem więc akwarium 60 litrów, do tego grzałka 75 W z termostatem, napowietrzacz (tu niestety wpadka bo jak dla mnie to zbyt głośne urządzenie). Akwarium kupiłem tzw. gotowe czyli wyposażone w filtr denny i oświetlenie. Do tego Żwirek, jakieś ozdoby (tu rządził syn) i rośliny (tu sprzedawca mi proponował). Niestety później dowiedziałem się , że akwarium "potrzebuje" tła, niestety akwarium już jest napełnione i rybki wpuszczone więc chyba nie można z tym nic już zrobić. Miejsce dla akwaium wybrałem przypadkowo - czytaj: tam gdzie było miejsce w mieszkaniu. Moim zdaniem to z miejscem trafiłem, bo znajduje się ono na ścianie gdzie jest okno (południe), ale umieszczone w meblu, gdzie normalnie ludzie umieszczają telewizor (słońce nie świeci w akwarium). Zasadziłem polecone roślinki ( niestety nie zapisałem sobie nazw tych roślinek) w żwirku., dodałem poleconych przez sprzedawcę chemicznych uzdatniaczy wody (woda "kranówa") + uzdatniacza dla roślinek i potas ( tego nie wiem po co), po czym poczekałem około 4 dni i kupiłem rybki.

I tu seria pytań:

Na dzień dzisiejszy w akwarium są takie rybki:

kirys pstry 2szt,kirys panda 1 szt, platynka 3 szt, Kardynałek 5szt, molinezja mała 3 szt.

1. Czy można dokupić jeszcze trochę rybek , jeśli tak to jakie? (słyszałem, że niektóre się wzajemnie nie lubią lub walczą i/lub zjadają się)

2.Wydaje mi się, że można jeszcze dołożyć roślinek ale zupełnie nie wiem jakie i ile?

3. Jaka powinna być temperatura dla tych rybek ( intuicyjnie nastawiłem 25C - ne termometrze tyle jest)

4. Jak karmić te rybki , ile jedzenia im dawać?

5. Pytanie generalne: Czy można cokolwiek zmieniać w akwarium jeśłi już są w nim rybki, mam na myśli dołożenie roślinek, wrzucanie tych odżywek dla roślin , potasu itp.?? Czy istnieje sposob na zamontowanie jakiegoś tła gdy już jest woda i rybki ( akwarium nie posiada szklanej tylnej ściany tylko czarną)

Bardzo byłbym wdzięczny za wszekie uwagi i porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy w akwarium są takie rybki:

kirys pstry 2szt,kirys panda 1 szt, platynka 3 szt, Kardynałek 5szt, molinezja mała 3 szt.

1. Czy można dokupić jeszcze trochę rybek , jeśli tak to jakie? (słyszałem, że niektóre się wzajemnie nie lubią lub walczą i/lub zjadają się)

2.Wydaje mi się, że można jeszcze dołożyć roślinek ale zupełnie nie wiem jakie i ile?

3. Jaka powinna być temperatura dla tych rybek ( intuicyjnie nastawiłem 25C - ne termometrze tyle jest)

4. Jak karmić te rybki , ile jedzenia im dawać?

5. Pytanie generalne: Czy można cokolwiek zmieniać w akwarium jeśłi już są w nim rybki, mam na myśli dołożenie roślinek, wrzucanie tych odżywek dla roślin , potasu itp.?? Czy istnieje sposob na zamontowanie jakiegoś tła gdy już jest woda i rybki ( akwarium nie posiada szklanej tylnej ściany tylko czarną)

Bardzo byłbym wdzięczny za wszekie uwagi i porady

jeśli chodzi o obsadę kiryski 6 szt. pand ponieważ nie rosną duże a 6 gdyż jest to ryba stadna

platka najlepiej w parach (podobnie do mieczyków)

kardynałek ryba stadna wiec dobrze jakbyś miał ich ok 5-6 ale woda nie więcej niż 25 najlepiej miej 24 ;)

molinezja - Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów - więc się nie nadaję

warto dokupić parę otosków będą zajmowały się czyszczeniem akwarium z glonów :)

2. jeśli chodzi o roślinki to napisz jakie masz (wrzuć zdjęcie)

3. ustaw na 24 stopnie jak już pisałem przy platkach

4 karmić należy raz dziennie a sypać tyle by nie zostawało (kwestia przyzwyczajenia)

5. można zmieniać jak najbardziej

nie zapomnij o podmianie wody co 2 tygodnie ok 15% czyli jakieś 10litrów w Twoim przypadku

a jeśli chodzi o tło a masz czarną z tyłu szybę jedyne co możesz zrobić to kupić tło strukturalne (wewnętrzne) :google:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dokupić 5 pand dwa pstre oddać (sprzedać, zamienić)

Jeśli znasz sposób na umieszczenie tła w moim akwarium to bardzo proszę o poradę

tło strukturalne jest tłem wewnętrznym i je się po porostu wkłada do środka przy tylniej szybie efekt Cię powali ;)

ceramikę dobrze jakbyś wyciągnął z akwarium nie jest to dobre dla rybek.

a możesz podać wymiary tego akwarium? bo wydaje się trochę małe jak na 60 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według tego co podałeś Twoje akwarium ma 92,9292 nie słyszałem jeszcze o takim hehe ale to szczegół

proponuje pandy gdyż rosną mniejsze od spiżowych a chyba nie chcesz by Twoim rybką było ciasno jak urosną?

(51.8 x 39 x 46 = 92929,2 a to dzieląc przez tysiąc równa się tyle ile napisałem wyżej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także zaczne teraz swój wywód na temat wojego awkarium.

 

:arrow: po pierwsze napisz mi jakiej mocy jest ten twój filtr denny i jakiej mocy i jakie jest oświetlenie

:arrow: napowietrzacz jest z reguły rzeczą zbędna jeśli przy tym twoim filtrze denny, jest rurka napowietrzająca

:arrow: co do tła, to przecież nie ma z tym zadnego problemu. Idziesz do sklepu papierniczego i kupujesz czarny brystol który przyklejasz na tylnej szybie (czarny jest oklepany ale najładniejszy)

:arrow: zrezygnuj z dodawania tzw. uzdatniaczy do wody. Jest to tylko zbędna chemia. Najlepiej zostawić wodę do odstania

:arrow: teraz kwesta dojrzewania akwarium. Zbiornik musi dojrzewać przynajmniej 2 tygodnie (3 tyg. są optymalne). Zrobiłeś wielką głupotę, że rybki wpuściłeś po 4 dniach...

:arrow: kwestia ryb. Kirysy trzyma się w stadach przynajmniej 5/6 sztuk. Na twoje akwarium kiryski pstre są zdecydowanie za duże. Zainwestuj w około 7 kirysów panda.

:arrow: rośliny- powiem Ci, że wszystko zależy od fantazji. Roślin nigdy za dużo :)

:arrow: Kwesta karmienia- ryby karmi się wielokrotnie w ciagu dnia pałymi ilościami pokarmu. Lepiej odłowić niezjedzone resztki, żeby nie zaczeły Ci gnić na dnie zbiornika.

:arrow: Optymalna temperatura w zbiorniku to ok 26 stopni (chociaż twoja obsada jest do wymiany)

:arrow: I twoje ostatnie pytanie. W akwarium możesz dosadzać rośliny, dodawać nawozy. Woda w niczym nie przeszkadza.

 

 

Na chwilę obecną to chyba tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie jeśli chodzi o wymiary akwarium.

Podałem wymiary zewnętrzne akwarium. Wymiar wewnętrzny jest pomniejszony o grubość filtru dennego od spodu i od strony tylnej ściany (tylna ściana jest nie przezroczysta i gruba na okolo 10cm - znajduje się tam filtr).

Oświetlenie - jedna podwójna świetlówka (2 rurki - jedna zwykła , jedna w kolorze niebieskim) o mocy 24W.

Moc filtru - jeszcze nie wiem, ale masz rację jest ta rurka napowietrzająca od filtru

Tło - tak jak wspomniałem wyżej tylna ściana akwarium jest czarna - za nia znajuje się filtr.

Tak jak juz wspomniałem - mam nadzieję że rybki przeżyją ten eksperyment z wodą

Co do kirysków - dodałem jeszcze 3 . 2 pstre i jeden spiżówy , także w sumie 6, 4 pstre,1 panda, 1 spiżowy, nie wiem czy to jest ok, ale one jak dla mnie to sobie urządzają jakieś zawody bo płyną do napowietrzacza "siadają na niego po czym szybko razem z bąblami płyną sobie w górę i spowrotem tak kilka minut.(?)Zjeżdżalnie se zrobili czy co?

Co do jedzenia to otrzymuję sprzeczne informacje: ty piszesz aby je karmić mało a często, wcześniej mówili mi aby karmić 1-2 razy dziennie, i to tak aby zjadły cały pokarm w 30-60 sekund. Podobno złota zasada obowiązuje ,że ryba głodna to ryba zdrowa (czytaj lepiej nie dokarmić niż przekarmić).

Temperatura: tu też sprzeczne informacje: najpierw było zalecane 24 stopnie (podobno kardynałki lubią zimniej)

Rośliny: dosadziłem jeszcze kilka rośliny i ryby wydają się być zadowolone.

Jak będę miał chwilę to oddam te molinezje koledze on ma 220l i tylko 10 rybek także tam sobie dadzą radę, potem może jeszcze coś wrzucę

Dzięki za rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak... trochę mi się pozmieniało w akwarium.

Tak jak przewidzieliście kilka rybek nie przeżyło eksperymentu z wodą. Musiałem wyjechać i żona została sam na sam z rybkami.

Po kilku dniach powiedziała że szyby akwarium są zielone a ro na roślinach jest jakiś brązowy nalot i co ma z tym zrobić. Sam za bardzo nie wiedziałem , ale powiedziałem jej aby po prostu przeczyściła szyby ściereczką i w miarę możności roślinki i większe kamienie też , wymieniła wodę (okolo 10L) i dodała 2 kropla potasu do wody (podobno to jakaś odżywka). Jak wróciłem to molinezje jakoś źle wyglądały (jakieś białe narośla na oczach) i po dobie zaczęły zdychać jedna po drugiej, pierwszą platynkę straciłem jak żona czyściła te kamienie. Po prostu utłukła ja kamieniem niechcący a druga padła po dobie.

pomyślałem sobie to już koniec, zaraz jeszcze kiryski i kardynałki padną i zostanę mi tylko ślimaczki:(

Ku mojemu zaskoczeniu i radości po kilku dniach woda była lepsza, roślinki odżyły no żadna z ryb już nie padła.

Została mi tylko jedna platynka, więc chyba jej trochę smutno, chyba jej zdobędę jakąś drugą tylko nie wiem czy to samiec czy samiczka.

W tej chwil w akwarium pływa: 6 kirysków, 6 gupików, 1 platynka,5 kardynałków.

Proszę o radę czy ta obsada może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...