Skocz do zawartości

Modernizacja oświetlenia


Nemoo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Modernizuję oświetlenie w mojej 112l i tak mam na stanie 3x18w T8: osram 865, philips 965, philips aquarelle i teraz dokupiłem zestaw na 1x24W T5 i nie wiem jaką świetlówkę zakupić, żeby zielsko lepiej rosło i gdzie ją umiejscowić ??? proszę o podanie ewentualnej kolejności od tyłu akwarium gdzie i jaka świetlówka...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modernizuję oświetlenie w mojej 112l i tak mam na stanie 3x18w T8: osram 865, philips 965, philips aquarelle i teraz dokupiłem zestaw na 1x24W T5 i nie wiem jaką świetlówkę zakupić, żeby zielsko lepiej rosło i gdzie ją umiejscowić ??? proszę o podanie ewentualnej kolejności od tyłu akwarium gdzie i jaka świetlówka...???

A ja troszkę inaczej powiem,a w zasadzie zapytam się.

A po co ci to dodatkowe oświetlenie?

To co masz czyli 3x18 jest wystarczające do prawidłowego wzrostu roślinek,nie trzeba nic więcej.Jedno co można było zrobić to inne świetlówki dobrać ,a nie dokładać kolejne.

Większe oświetlenie,to większe prawdopodobieństwo ,że jeśli źle się dobierze makro i mikro i jeszcze nie mamy co2 to na 100% będą glony i to n ie byle jakie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe oświetlenie,to większe prawdopodobieństwo ,że jeśli źle się dobierze makro i mikro i jeszcze nie mamy co2 to na 100% będą glony i to n ie byle jakie.

Janusz co ty tak wszystkich straszysz tymi glonami powyżej 0,5W/litr. Miałem klasyczną 112 i 4x24W + 2x11W, podaje Easy-Carbo, sole kupione na allegro, tylko dawkuję w porcjach dziennych a nie tygodniowych. I nie mam żadnych glonów. Świetlówki to też prawdziwy mix, Sylvania AquaStar [10000k], Sylvania LuxlinePlus 865 [6500K], Sylvania GroLux [8500K], Sylvania LuxlinePlus 840 [4000k] i dodtakowo na bokach EconoLine [6500K]. Jak widać dwie świetlówki to normalne domowe LuxLine nic specjalnego. Niestety nie pokażę zdjęć bo jestem w trakcie restartu i jest straszny sajgon, w baniaku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Większe oświetlenie,to większe prawdopodobieństwo ,że jeśli źle się dobierze makro i mikro i jeszcze nie mamy co2 to na 100% będą glony i to n ie byle jakie.

Janusz co ty tak wszystkich straszysz tymi glonami powyżej 0,5W/litr. Mam klasyczną 112 i 4x24W + 2x11W, podaje Easy-Carbo, sole kupione na allegro, tylko dawkuję w porcjach dziennych a nie tygodniowych. I nie mam żadnych glonów. Świetlówki to też prawdziwy mix, Sylvania AquaStar [10000k], Sylvania LuxlinePlus 865 [6500K], Sylvania GroLux [8500K], Sylvania LuxlinePlus 840 [4000k] i dodtakowo na bokach EconoLine [6500K]. Jak widać dwie świetlówki to normalne domowe LuxLine nic specjalnego.
Ja bardzo przepraszam ale nikogo nie straszę,tylko przestrzegam.

Kolega pisze nam ,że chce zmodernizować swoje oświetlenie powiększając je o ileś tam wat.Nic kompletnie nie pisze tak jak ty to opisałeś ,że ma zamiar stosować jakieś tam nawożenie itd.

Ty się ciesz ,że masz wiedzę i umiejętności przy doborze oświetlenia i nawożenia.Ale nie wszyscy rodzą się z takim talentem jak twój.Większość ludzi, przyszłych akwarystów nie ma bladego pojęcia o oświetleniu i nawożeniu więc proszę nie pierdziel mi tu głupot i nie pisz ,że to takie proste,bo akurat ty tak masz więc i inni też.Po ostatnim poście kolegi widać ,że i o roślinkach nie ma za bardzo pojęcia,bo blyxa nie jest aż tak bardzo wymagająca jak heniuś.

Jeśli ktoś nie ma zielonego pojęcia o oświetleniu,nawożeniu akwarii roślinnych ,to szczerze niech się za to nie bierze,bo z czasem którego nie mamy za wiele ,przegra i niestety glony go zjedzą z butami.

Jeśli chcesz komuś coś doradzać ,to nie przyrównuj za bardzo wszystkiego do siebie,bo ty tak masz .Patrz na to ,że ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z akwarystyką i to jeszcze roślinną.

Sory ale to jest moje zdanie i nie musi się nikt z nim zgadzać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz trochę racji, przerażające jest to że ludzie biorą się za akwarystykę, bez podstawowej wiedzy która w dobie internetu jest im podana na tacy. Wychodzą z założenia że lepiej zapytać, a na pewno ktoś odpowie. Nie biorą jednak pod uwagę że zmiana jednego z parametrów o który pytają, może wywołać lawinę katastrof. Bo nie traktują biotopu z osprzętem, nawozami, pokarmem itp jako jednorodnego środowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż takiego zielonego ze mnie nie róbcie. Jestem początkujący ale dużo czytam i się uczę i myślę że wiedza w las nie idzie co można zobaczyć w ewaluacji mojej 112. Wiem że w internecie jest mnóstwo informacji ale forum służy również do pomocy praktycznej dla takich "zielonych" jak ja. I dzięki Waszym praktycznym wskazówkom będę się starał zmniejszyć ryzyko niepowodzeń w moim akwrium.reasumując pomagajcie i konstruktywnie krytykujcie bo wasza wiedza jest bezcenna...ale nie zniechęcajcie...młodych akwarystów bo kiedyś sami tacy byliście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż takiego zielonego ze mnie nie róbcie. Jestem początkujący ale dużo czytam i się uczę i myślę że wiedza w las nie idzie co można zobaczyć w ewaluacji mojej 112. Wiem że w internecie jest mnóstwo informacji ale forum służy również do pomocy praktycznej dla takich "zielonych" jak ja. I dzięki Waszym praktycznym wskazówkom będę się starał zmniejszyć ryzyko niepowodzeń w moim akwrium.reasumując pomagajcie i konstruktywnie krytykujcie bo wasza wiedza jest bezcenna...ale nie zniechęcajcie...młodych akwarystów bo kiedyś sami tacy byliście :)

Ja ciebie bardzo przepraszam jeśli cię uraziłem ale nikt z ciebie nie robi nikogo zielnego.Słowa są kierowane do tych wszystkich którzy kiedyś wpadną na ten twój temat w poszukiwaniu czegoś.

To ,że czytasz ,to na prawdę super i cieszy kiedy ludzie chcą cokolwiek wiedzieć o akwarystyce i to też tej roślinnej.Jest tylko małe ale, teoria czasami mija się z praktyką i to ,że coś się wie to nie wystarczy.Powiem więcej dla mnie liczy się praktyka i to przez co dana osoba przeszła,a nie coś wyklepane z książek czy neta.

Sory ale nie tędy droga------praktyka i doświadczenie jest ważne.

Szczerze jeszcze powiem ,że jakbym się kierował tylko tym co jest napisane w różnych miejscach na necie czy to w książkach ,a nie polegał na doświadczeniu tych starszych akwarystów z naprawdę długoletnią praktyką,to już dawno bym, poległ w każdej dziedzinie akwarystyki.

Dopowiem jeszcze ,że ja nie chcę nikogo zniechęcać ,wręcz przeciwnie jestem za tym aby jak najwięcej ludzi wstępowało w szeregi akwarystów,tyle że powoli i nie na chura.

Nawet Pałac Kultury tak od razu nie zbudowano ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...