Skocz do zawartości

[54l] ogólne


dawcio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chcę zaprezentować swoje akwarium. Założone zostało 2 lata temu. Niestety niedawno miałem remont w pokoju i akwa prawie miesiąc stało w nim przykryte folią i czekało na koniec. Oczywiście rybki były wtedy karmione, miały włączane światło itp. ale nie przeżyły tego rośliny (atak glonów) i zostały tylko nurzańce więc jeśli ktoś podpowie mi jakie rośliny mogę dokupić to będę wdzięczny.

 

Teraz kilka informacji technicznych:

oświetlenie: AquaGlo 15W

 

filtracja: Aquael fan1 320l/h

 

technika CO2: nie mam

 

gatunki i ilość ryb:

4x brzanka sumatrzańska

1x kirysek (w najbliższym czasie drugi do towarzystwa)

1x neon innesa (miałem siedem ale zachorowały, miały białe narośle na pyszczkach, dokupię jeszcze 6 aby było stadko)

1x zbrojnik niebieski

 

rośliny: zdziesiątkowane przez glony, tylko nurzaniec (czekam na opinie co posadzić jeszcze z roślin)

 

stosowane nawozy: sera florena i sera flore daydrops

 

parametry wody: nie robię testów

 

Mam jeszcze pytanie co do żwirku. Czy da się np. przy podmianie wody spuścić jej trochę więcej, wybrać ten żwir co mam teraz i zamienić na inny (drobniejszy)?

 

 

Teraz zdjęcia:

 

post-6694-13685160687396_thumb.jpg

 

 

Pozdrawiam Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Po pierwsze ryby trochę za duże na to akwa oprócz neonka, którego powinno być co najmniej 10szt. Filtr za słaby, za mało wody. Żwir możesz wymienić.

Moja rada: oddaj/sprzedaj rybki, i zrób wszystko od początku. Wspominałeś ze chcesz wymienić żwir i że masz glony(i to jest najlepszy sposób na to wszystko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dolej wody.

2. Oddaj neonka, zbrojnika kiryska

3. Dokup 2 branki sumatrzańskie. Myślę że na gatunkowe, dla 6 branek poinno wystarczyć ;)

4. Zainwestuj w rośliny, przy tym oświetleni to raczejkryptocoryny, ale możesz zobaczyć to:

http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=5&t=9355

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonki na pewno zostają, kiryski też. Wody jutro doleję. Co do żwirku to spróbuje w weekend. A co do roślin to podawajcie konkrety.

Ale masz na niego za małe akwarium.

Podobnie jak na brzanki i zbrojnika.

 

Konkrety. Co mamy oceniać? Wodę, żwir i roślinkę? ;)

Jak będzie co oceniać to ocenię. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirysa zakładam masz spizowego (ze zdjęcia) jest za duzy na ten litraż, a do tego hoduje się je w stadach przynajmniej 6szt. zamiast nich proponuje kiryski pandy lub pigmeje. Neonek 1 do takze za mało przynajmniej 10szt. Zbrojnik tez odpada, a co do brzanek moim zdaniem tez odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podstawowa sprawa - Światło - dopóki nie dołożysz kolejnej świetlówki 15W o odpowiedniej barwie nie ma sensu dyskutować o roślinach. Przynajmniej tych ładniejszych.

2. Bez lepszego światła (i CO2) podawanie nawozów moim zdaniem mija się z celem. Parametry wody też są ważne.

3. Żwirek dla kirysów ma za dużą granulację. Wymiana żwirku w tym wypadku = restart

 

To tyle jeśli chodzi o krytykę. Co do roślin przy tym oświetleniu to ciężka sprawa, osobiście nie chciałbym mieć w baniaku samych cryptocoryn, moczarek itp. Proponuję na początek zrobić stelaż oświetleniowy z 2 świetlówkami 15W. Sam taki wykonałem kosztował mnie 130 PLN. Co prawda akwarium jest odkryte ale po zainwestowaniu kolejnych 150 PLN można to obudować i mieć elegancką pokrywę. Jeśli chcesz to mogę napisać krok po kroku co i jak masz robić. To nic trudnego gdyż sam jestem laikiem majsterkowiczem, ale dałem rade bez problemu i stelaż wyszedł całkiem elegancko :) 2 opcja to przeróbka pokrywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że nie potrafię przerobić pokrywy tak by dodać do niej jeszcze jedną świetlówkę. Dzisiaj kupię żwirek o mniejszej granulacji i zapytam w akwarystycznym o oddanie brzanek i zbrojnika. Kirysek jest tu już 4 lata i nikt nigdzie mi takiego staruszka nie przyjmie więc chwilowo nie mam co do niego planów.

 

Myślę że przyszła obsada będzie wyglądać tak:

10x neon inessa

xx razbor kinowych

5x ostek

nieszczęsny kirysek

glonojad jakiś

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia, to bezdyskusyjnie jest słabiutkie i nie wiem czy poza nurzańcem i rogatkiem coś Ci przy tym urośnie :roll: ale ja mam dla ciebie taką propozycję http://allegro.pl/oswietlenie-lampa-dec ... 86515.html

Ja w swoim bojownikarium mam takie oświetlenie (tanie, łatwe w montażu) i nieźle mi się spisuje, moje akwa przed restartem tak wyglądało ;)

post-6430-13685160688964_thumb.jpg.JPG]

Co do obsady;

albo neonki albo rozbory (w tym litrażu)

kiryska jak się tak uparłeś zostaw, ale jeszcze ze 2 chociaż dokup

glonojada sobie odpuść :!:

otoski ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tyle jeśli chodzi o krytykę. Co do roślin przy tym oświetleniu to ciężka sprawa, osobiście nie chciałbym mieć w baniaku samych cryptocoryn, moczarek itp. Proponuję na początek zrobić stelaż oświetleniowy z 2 świetlówkami 15W. Sam taki wykonałem kosztował mnie 130 PLN. Co prawda akwarium jest odkryte ale po zainwestowaniu kolejnych 150 PLN można to obudować i mieć elegancką pokrywę. Jeśli chcesz to mogę napisać krok po kroku co i jak masz robić. To nic trudnego gdyż sam jestem laikiem majsterkowiczem, ale dałem rade bez problemu i stelaż wyszedł całkiem elegancko :) .

1. do takiego litrazu moze smialo dokupic pokrywe i napewno wyjdzie go taniej

2. kup lepszy filtr

3. wymiana żwirku na drobny

4. do tego zbiornika wystarcza Ci same kiryski pandy + np neonki nawet 15szt

5. jak już bedziesz miał lepsze oświetlenie to z roślin np cabomba +ludwiga arcuata ładny kontrast by Ci dały

oczywiscie takie jest moje zdanie a co Ty z tym zrobisz to już Twój wybór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przyszła obsada będzie wyglądać tak:

10x neon inessa

xx razbor kinowych

5x otostek

nieszczęsny kirysek

glonojad jakiś

 

Neony - ok

Razbory klinowe - za małe akwa z resztą do 54l dwa gatunki ryb stadnych?

Otosek - ok

Kirysek - dokup jeszcze ze 4

glonojad - za małe akwa

 

Co do oświetlenia, to bezdyskusyjnie jest słabiutkie i nie wiem czy poza nurzańcem i rogatkiem coś Ci przy tym urośnie :roll: ale ja mam dla ciebie taką propozycję http://allegro.pl/oswietlenie-lampa-dec ... 86515.html

Takie zestawy to musiałby kupić ze 3 żeby był sens tego przedsięwzięcia i ma tu tylko jeden rodzaj barwy 6500k.

Widziałem gdzieś pokrywę do tego litrażu (i wymiarów) 2x15W ale kosztowała pod 300PLN. wtedy można poszaleć ze świetlówkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam przede wszystkim pytanie do rastaniec. Jak to światło co do niego link podałeś zamocować pod pokrywą??? Czy to na pewno dobry pomysł??? Bo wydać 300 zł na nową pokrywę to nie za bardzo mi pasuje. Chyba żeby znaleźć coś podobnego ale znacznie tańsze: http://allegro.pl/belka-t5-4x24w-60cm-s ... 62578.html

 

Co do obsady to planuję tak:

oddam brzanki

15xneon inessa

6x ostek

4x kirysek

ewentualnie jakiś glonojad

 

żwirek wymienię pewnie w weekend bo na razie kiepsko z czasem.

Po wymianie żwirku będą nowe foty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja do swojego dokupilem takie http://allegro.pl/modul-oswietleniowy-e ... 19123.html i sie spisuje 2 małe dziurki i przykrecasz - finito! w zupełności ci wystarczy, a co do obsady to tu poczytaj co mozesz miec w 54 l ... viewtopic.php?f=99&t=20646 tez kiedys dobieralem obsade i troszke kombinowalem... milej lektury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady:

brzanki--> oddane

neonek--> niestety poległ w walce z chorobą

kirysek--> na razie w zbiorniku

Zbrojnik---> oddany

 

Żwirek wymieniłem tak jak radziliście na mniejszy. Co do obsady to jak radził Emet Brown skorzystałem z tego tematu viewtopic.php?f=99&t=20646 i wyszło mi coś takiego:

 

10x Neon Innesa

Ramirezy [1+1]

6x Otoski

 

I tu rodzi się moje pytanie pytanie bo przeczytałem że ramirezy są bardzo wrażliwe i ciężko się je hoduje, czy to prawda?

 

Oto zdjęcie aktualnego stanu mojego akwarium:

 

post-6694-1368516070874_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody doleje jutro jak się ustoi trochę. Napiszcie gdzie i jakie rośliny by pasowały bo głowy do aranżowania najlepszej nie mam. Planuję na środku jakiś większy korzeń, być może obsadzony mchem. A po bokach i z tyłu jakieś roślinki. No właśni, jakieś. Napiszcie jaka roślinka i gdzie by pasowała (miejsce).

 

Mam jeszcze pytanie do obsady- czy do tego co ostatnio podałem dałoby się jakieś kirysy wrzucić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...