Jump to content

Korzenie akacji


Waxi
 Share

Recommended Posts

Co prawda temat akacji już był poruszany na forum i dokładnie go przeczytałam,to chcę go jednak ponownie zacząć.Znalazłam 2 dość ciekawe gałęzie.I tu pojawia się problem.W Polsce akacja jako taka nie rośnie. Rośnie za to robinia akacjowa zwana potocznie akacją.Z tego co jest mi wiadome jest rośliną silnie trującą.

 

"Wszystkie części tego drzewa są trujące, toksyny są tak silne, że przedostają się nawet do gleby.

 

Robinia zawiera białko roślinne z grupy toksalbumin, które wywołują silną hemolizę krwinek. Podane doustnie wywołują zatrucia, które objawiają się podrażnieniem przewodu pokarmowego i wymiotami, powodują także obrzęki i uszkodzenia wątroby i nerek. Są szczególnie silnie szkodliwe w przypadku podania pozajelitowego. Znane są przypadki bardzo silnych reakcji uczuleniowych u osób zbierających korę robinii, a także drwali ścinających te drzewa."(cytat pochodzi z http://www.papugi.resnet.pl/artykuly/akacja.htm)

 

Podobną opinię można przeczytać na http://pl.wikipedia.org/wiki/Robinia_akacjowa .

Czy w związku z tym korzenie i gałęzie tego drzewa nadają się do akwarium i czy nie spowodują kłopotów z rybami?

:idea::?:

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem skoro toksyczne to się nie nadają ... Skoro toksyny są tak silne że przenikają do gleby to do wody tym bardziej... Nawet jeśli rybki nie poczują tej trucizny to mogą się zmienić inne czynniki np. PH więc nie radzę ci tego brać bo to ryzyk fizyk.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam korzeń Akacji w akwarium Waży chyba ze 40 kg . Ogromny

 

Dołączona grafika

 

Wyciągnięty ze skarpy nad stawem . Po wypłukaniu trafił do akwarium i jest już prawie równy rok w zbiorniku . Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków. Drzewo jak drzewa nie widzę przeciwwskazań do umieszczania go w akwarium

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie drzewo jest drzewo. Tylko, że ja mam gałęzie ze świeżo ściętego drzewa,Więc muszę je odpowiednio spreparować i wysuszyć.Na razie oczyściłam z kory i położyłam w ciepłym miejscu.A teraz zastanawiam się co dalej z tym fantem zrobić :mrgreen: .

Link to comment
Share on other sites

Drzewo/korzeń przed włożeniem do akwa musi być od 6miesięcy martwy więc chyba masz trochę czasu żeby przemyśleć włożenie go do akwa no ale shadow2525 mówi że nie szkodzi mu on w akwa to tobie też nie powinien.

Link to comment
Share on other sites

Czasu owszem trochę mam ale,że jestem ciekawskie stworzenie to już dziś zaczynam drążyć temat.I dlatego mam następne pytanie. Jeżeli badyle wyprażę w piekarniku to muszę je jeszcze gotować w solance(brak odpowiedniego gara)?Temperatura ok. 200-250oC powinna wybić wszystkie wirusy i bakterie, ze o grzybach nie wspomnę. :?:

Link to comment
Share on other sites

Na razie nie popękały Może dlatego, że nie trzymałam ich długo w tej temperaturze.Trochę dłużej tj.ok. godziny były w 150oC a teraz wiszą na kaloryferze.Po jakim czasie mogę je zacząć moczy przed włożeniem do akwa? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...