Skocz do zawartości

Parametry chemiczne wody - jak obniżyć, jak podwyższyć.


Pb98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 121
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Moja skromna rada - lepiej poczekaj i miej pewność, że masz ustabilizowane Ph, bo łatwo możesz stracić ryby. Przerabiałem ten temat teraz od drugiej strony (Ph2!!!) i nie obyło się bez ofiar :( Roślinki popaliło, ślimaki chyba stały się bezpłodne, kilka ryb nie wytrzymało. Do tego jeszcze niska twardość wody. Ale na szczęście wszystko dograło się samo. Mam jedną uwagę dla siebie tylko, dałem za mało roślin na początek, O WIELE ZA MAŁO! :) Więc sadź co się da i ile się da zanim wpuścisz rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Ph2!!!)

Kwas żołądkowy ma mniej więcej 1,4 odczynu pH. Uuu.... to kwas był nie woda !!!!

 

A ja się dziwiłem że jak wyciągałem łapy z akwa, to takie miękkie paznokcie się robiły i skrzypiały jeden o drugi.

(Ph2 to moja subiektywna ocena, wykonana testem Tetry, może było 3* :) )

Rośliny wyglądały jak po pożarze!!! Uschły w wodzie. A ślimaki mam bezpłodne po dziś dzień, to co im stykało się z wodą- po tym jak się zabarykadowały w muszlach, miały całe białe jakby oparzone :( wszystko to przez noc nieuwagi i około 10godzin w pracy. Potem 50% podmiany i zaczęło się uspokajać. Teraz już wiem, że największy błąd jak wtedy zrobiłem, to to że pożałowałem na początek roślinności. Dopiero po katastrofie, ktoś mnie uświadomił ile na start się daje zieleniny (ile powinno być przynajmniej). Na szczęście teraz jest pięknie zarośnięte i samo praktycznie działa wszystko. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Ph2!!!)

Kwas żołądkowy ma mniej więcej 1,4 odczynu pH. Uuu.... to kwas był nie woda !!!!

 

A ja się dziwiłem że jak wyciągałem łapy z akwa, to takie miękkie paznokcie się robiły i skrzypiały jeden o drugi.

(Ph2 to moja subiektywna ocena, wykonana testem Tetry, może było 3* :) )

Rośliny wyglądały jak po pożarze!!! Uschły w wodzie. A ślimaki mam bezpłodne po dziś dzień, to co im stykało się z wodą- po tym jak się zabarykadowały w muszlach, miały całe białe jakby oparzone :( wszystko to przez noc nieuwagi i około 10godzin w pracy. Potem 50% podmiany i zaczęło się uspokajać. Teraz już wiem, że największy błąd jak wtedy zrobiłem, to to że pożałowałem na początek roślinności. Dopiero po katastrofie, ktoś mnie uświadomił ile na start się daje zieleniny (ile powinno być przynajmniej). Na szczęście teraz jest pięknie zarośnięte i samo praktycznie działa wszystko. ;)

To i tak nie tak jak myślisz,problem nie był tu w ilości roślin,bo naprawdę to rośliny w cale nie są rybom potrzebne i z powodzeniem istnieją zbiorniki bez roślin.Twój problem polegał na nieodpowiednim dozowaniu CO2 do ilości roślin i i buforu kh.Oczywiście masz rację że ogrom roślin wchłonął by węgiel z nadmiernie dozowanego CO2 ale katastrofa przy Twoim niskim kh odwlekła by się jedynie w czasie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No dobra...a tak najprościej - jak podwyższyć pH i twardość węglanową nie podnosząc twardości ogólnej wody??

 

 

Mam ten problem w moim akwarium- pH jest poniżej skali, kH prawie 0, a woda między 14 - 20n`

 

Woda z kranu jest idealna.

 

Ostatnio wymienilam 50% wody i nie pomogło - tylko woda jest nieco mieksza, bo przed podmianką było ponad 20n` i sporo azotanów.

 

Azotany się zmniejszyły, twardosć ogólna poszlą w dół, a woda nadal kwaśna;/

 

Mam sporo roslinności i pracują 2 filtry, ryby nie wykazują oznak braku tlenu i nie wiem już, co mam robić:((

 

Z powodu tej kwasoty zdaje sie umiera mi gurami (nie wiem, bo objawów chorobowych brak) :help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra...a tak najprościej - jak podwyższyć pH i twardość węglanową nie podnosząc twardości ogólnej wody??

 

Twardość węglanowa to tzw twardość przemijająca i nie ma takiej opcji by na daną chwilę nie sumować jej z gh więc zawsze będzie wchodzić w skład twardości ogólnej,która jest sumą gh+kh.

Bez kh(zasadowości nie ma buforu )i jazdy ph w dół będzie powodować większość procesów biochemicznych zachodzących w zbiorniku.Skoro nie da się zredukować naturalnych procesów powstawania kwasów i CO2 w zbiorniku należy podnieść kh węglanem wapnia,magnezu,odradzam sodę.Kh potrzebne jest również do prawidłowej nitryfikacji nie tylko do buforowania jonów kwasowych przy wzroście dobowych stężeń CO2(a zwłaszcza gdy CO2 nie jest wykorzystywane do fotosyntezy).Te procesy bezpośrednio w pływają na ph wody.

Mam ten problem w moim akwarium- pH jest poniżej skali, kH prawie 0, a woda między 14 - 20n`

Woda z kranu jest idealna.

Ostatnio wymienilam 50% wody i nie pomogło - tylko woda jest nieco mieksza, bo przed podmianką było ponad 20n` i sporo azotanów.

Azotany się zmniejszyły, twardość ogólna poszła w dół, a woda nadal kwaśna;/

I to samo masz w zbiorniku,w kranie nie ma twardości kh,wymieniłaś 50%wody to zredukowałaś jedynie azotany ,które wchodzą w skład twardości gh tak samo jak siarczany ,chlorki i inne niewęglany wniosek jest taki że twardość ogólna poszła w dół na skutek zredukowania azotanów a węglanów jak nie było tak nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha...a gdzie można to dostać??

 

Wiem, ze może nieco głupie pytanie, ale mam wolnego neta i musiałąbym spędzić cały dzień na szukaniu;/

 

I jeszcze jedno:jakie mogą być przyczyny tak niskiej wartości kh??

 

Czy ten stan może być spowodowany rodzajem żwiru, czy może nadmiarem moczarek??

 

 

I pistie zaczęły mi karłowacieć:((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To i tak nie tak jak myślisz,problem nie był tu w ilości roślin,bo naprawdę to rośliny w cale nie są rybom potrzebne i z powodzeniem istnieją zbiorniki bez roślin.Twój problem polegał na nieodpowiednim dozowaniu CO2 do ilości roślin i i buforu kh.Oczywiście masz rację że ogrom roślin wchłonął by węgiel z nadmiernie dozowanego CO2 ale katastrofa przy Twoim niskim kh odwlekła by się jedynie w czasie.

Tak, tak - wiem że przede wszystkim u mnie był problem z złym dozowaniem CO2! Ale właśnie przy większej masie zielonej, nie działo by się wszystko w takim strasznym tempie. A u mnie czas pomiędzy rano, a wieczorem - to były zazwyczaj 2 różne światy :D

 

Z drugiej jednak strony, może i fajnie że miałem takie problemy! Teraz akwa jest praktycznie bezobsługowe. Jedynie wycinka i czyszczenie profilaktyczne przedniej szyby. Nawet krasnorosty poległy z roślinami!!! Raz za jakiś czas (1x1msc) sprawdzam twardość i uzupełniam węglan wapnia. Choć i to już nie długo, bo mam na oku skałki wapienne które same będą uwalniały wapno do wody.

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc Wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Założyłem akwarium(186l) w tamten piątek, parametry wody w akwarium:

NO3 ok3

NO2 0

GH ok10

KH 8

PH 7,6

 

Teraz jaka wodą najlepiej podmieniać?

Kranówa nie przegotowana

NO3 ok18

NO2 0

GH 5

KH ok5

PH 7,4

Kranówa przegotowana

NO3 ok3

NO2 0

GH 7

KH 3

PH 8,0

Studnia

NO3 ok5

NO2 0

GH ok9

KH 10

PH 8,0

 

Chcę hodować paletki, lecz najpierw muszę wiedzieć jaka wodą podmieniać akwarium żeby rybki były zadowolone jak je wpuszczę do akwarium.

Jestem początkującym akwarysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobilam testy wody, poniewaz zauwazylam ze co jakis czas moje mieczyki, gupiki mi zdychaja, maja poskladane pletwy sa apatyczne, ocieraja sie o przedmioty, lub plywaja dziwnie nad sama woda. wiec kupilam testy by zobaczyc jakie wyjda mi parametry.

I wyszlo tak:

KH -20.00

Ph - 8.00

NO3 - 10.00

NO2-1.00

Bardzo prosze dowswiadczonych akwarystow o pomoc. Co zrobic by przywrocic prawidlowe paramtery wody. Dziekuje wszystkim za dobre rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobilam testy wody, poniewaz zauwazylam ze co jakis czas moje mieczyki, gupiki mi zdychaja, maja poskladane pletwy sa apatyczne, ocieraja sie o przedmioty, lub plywaja dziwnie nad sama woda. wiec kupilam testy by zobaczyc jakie wyjda mi parametry.

I wyszlo tak:

KH -20.00

Ph - 8.00

NO3 - 10.00

NO2-1.00

Bardzo prosze dowswiadczonych akwarystow o pomoc. Co zrobic by przywrocic prawidlowe paramtery wody. Dziekuje wszystkim za dobre rady.

Masz niedopuszczalny poziom azotynów( NO2-) większość ryb ulega śmiertelnemu zatruciu już zanim stężenie NO2-

osiągnie 0,5 mg/l oczywiście literatura podaje wyjątki dwóch gatunków żyjących w bardziej ekstremalnych warunkach.

Dla Twoich mieczyków i gupików bez znaczenia moim zdaniem jest tak wysoka twardość węglanowa jak i ph,ale dla doboru roślin tak i co za tym idzie dla obiegu azotu w zbiorniku.

Takie ocieranie się ryb o przedmioty i pływanie przy lustrze wody świadczy o "poparzeniach "skrzeli,płetw i skóry przez azotyny czy jony amonowe ( na nie nie podajesz wyniku testu).

A dlaczego tak się dzieje?przeważnie przerybienie ,przekarmianie,fatalnie dobrana obsada do litrażu,zbyt rzadkie podmiany wody,czy nie odpowiednie czyszczenie czy dobór filtra.Pomijam na razie rośliny w tym przypadku,bo chociaż mają ogromny wpływ na obieg azotu w zbiorniku,dla doświadczonego akwarysty nie będzie miało to takiego znaczenia,gdyż można stworzyć i bez roślin odpowiednie warunki dla ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

hallo

Zrobilam testy wody,

[...]

NO3 - 10.00

NO2-1.00

Proszę, o ile to możliwe powtórz testy na te dwa związki. Obawiam się że któryś z nich kłamie lub źle coś odczytałaś. Przy obecności w zbiorniku NO2 test na obecność NO3 jest przekłamany i zawsze bardzo wysoki, bynajmniej tak to jest na kropelkach JBLa. U Ciebie to wygląda zgoła inaczej, jak byś nie napisała gdzieś jednego zera :).

 

Co do obniżania poziomów to możesz zastosować NITRTEX lub inne jonowymienialne substancje jakie się stosuje w akwarystyce. Wrzucasz do skarpetki takich śmiesznych kuleczek a następnie te skarpetę do filtra lub wieszasz gdzieś w baniaczku. Aczkolwiek na tego typu "potwory" wolałem stosować kilka łokci rogatka i jakąś pistie/limnobium na lustrze wody, do tego oczywiście regularne podmiany wody etc.

Najpierw powtórz test a potem się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, kupiłam wodę demineralizowaną w celu obniżenia gh i kh (z testów paskowych mi wyszło, że mam gh pow21- tzn wszystkie 4 kratki różowe, a kh nie mogę się zdecydować czy jeszcze ok czy już na żółtym polu- między 10 a 15)

 

i teraz pytanie: w jakich ją zmieszać proporcjach? mam 54l akwarium

a jeśli powinnam dodawać stopniowo i sprawdzać to od jakiej ilości zacząć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja poproszę o ocenę, jeśli można :)

Nabyłem wreszcie skrzyneczkę testów i pobawiłem się tym kilka dni temu. Mimo, że trochę się już o tym naczytałem, to wolałbym przeczytać opinię jakiegoś bardziej doświadczonego akwarysty

 

pH - 8,5 ( z tym będę walczył, taką niestety mamy tu wodę)

KH - 9

GH - 18

NH3 - 0,5

NO2 - 0

NO3 - 5

PO4 - 0

FE - 0,7

 

Problemem jest twardość. Kupiłem woreczki Filtraxa KH firmy Zoolek, ale nie wiem czy on rozwiąże problem, bo nie tyle mam chyba problem z twardością węglanową co z ogólną.

Docelowo chcę tez założyć w domu osmozę, więc to pewnie też pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

(...) "to wolałbym przeczytać opinię jakiegoś bardziej doświadczonego akwarysty" (...)

 

Mogę być nim ja, jeśli zechcesz.

 

pH - za wysokie

kH - spróbuj obniżyć do 5-6 stopni

gH - spróbuj obniżyć do 12 st. ( na początek )

Fe - postaraj się utrzymywać na poziomie 0,5 mg/l.

 

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To i ja poproszę o ocenę, jeśli można :)

pH - 8,5 ( z tym będę walczył, taką niestety mamy tu wodę)

KH - 9

 

Tak na marginesie: normalnie przy KH=9, po odstaniu wody pH powinno wynosić 7.8-7.9. Masz więc w tej wodzie coś, co dodatkowo zwiększa pH i to dość znacznie. Tak więc klasyczne tabelki przeliczania KH/pH/CO2 w przypadku tej wody będą przekłamywać, tzn. będzie z nich wynikało, że jest mniej CO2 niż jest naprawdę. Jeśli będziesz podawać CO2 to pamiętaj o tym i lepiej kup test stały mierzący naprawdę realne CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

moze dla mnie ktos pomoze ?? dzis nabylam testy bo mam dosc juz zdychajacych mi rybek (nie wiem co sie dzieje wiec zaczynam od testow) no wiec z tego wszystkiego ph kranowy wyszlo mi 7,5 a w akwa 8 (czemu tak nie pytajcie nie mam pojecia) ,drugie testy to twardosc ogolna i weglowa i tu zaczely sie schody mianowicie nie wiem jak to odczytac ogolnie woda u mnie jest twadra ze studni glebinowej ,test jaki nabylam jest z firmy zoolek i sa tylko tabelki kolorow i nie jest napisane dokladnie ile kropel mam dac na te 5ml wody jest ogolnie od 5 do 20 moze ktos mi w tym pomoc bo sie nie znam za bardzo i skad mam wiedziec jak bardzo jest ona twarda jak mam to policzyc ?? liczyc krople i patrzec jak sie zmienia po ilu ?? robilam tak i po 20 kroplach woda zmienila kolor na zolty, to byl test na KH CH TwW tak samo w przypadku testu na GH po 20 kroplach zmienila kolor na ciemny roz ,akwa jest male 25 l podmianki robie co 2 tyg. nawet glonojady mi zdychaja jedynie neonek i kiryski sie trzymaja ,wczoraj to nawet 2 sztuki narybku gupika jaki mi pozostal zdechly :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...