Skocz do zawartości

Parametry chemiczne wody - jak obniżyć, jak podwyższyć.


Pb98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 121
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

gh powyżej 20 kh ok 15 tak plus minus, dlaczego ? bo jest moim zdaniem o dużo za wysokie, ryby mi zdychają,

Zmierz parametry wody prosto z kranu - to pomoże ustalić, czy przyczyna wysokiej twardości leży w akwarium czy poza nim.

Czym mierzysz? Jeśli testem paskowym, to pomiar jest raczej g. wart.

 

Czy woda jest dobrze natleniona? Jakie masz inna parametry wody? NH4, NO2, NO3 no i oczywiście pH? Warto też zmierzyć żelazo. Zwykle jest go za mało, ale zdarza się też woda wręcz zanieczyszczona żelazem, co ryby źle znoszą. Niestety, testy są drogie, ale może znajdziesz w swojej okolicy kogoś, kto już je ma i udostępni na pomiar za proporcjonalną opłatą cząstkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natleniona, posiadam sumpa , więc woda jest też natleniania mechanicznie i to jest mój filtr. PH ok 7-8 reszty parametrów nie pamiętam , tak paskowe .Muszę kupić kropelkowe i będzie wiadomo.

pH 7 a pH 8 to wielka różnica. Kup porządne testy, pewnie się okaże, że twardość masz bliższą normalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Paski MUSZĄ być w szczelnie zamkniętym opakowaniu, bo złapią wilgoć z powietrza i będą bezużyteczne (a właśnie ten pojemnik/opakowanie z kolorami jest szczelny i zawiera środki osuszające i chroniące przed wilgocią).

Te podlinkowane testy należą do tańszych, kropelkowe (dokładniejsze) to już wydatek ponad 100-kę.

A w akwarystycznym dziś szukałem testów na fosfor i (nie dość że za 3 dni będą), to cena 28zł za test tylko na 1 odczynnik.

Kupisz testy, mniej będziesz dokupował rybek, (będziesz szybciej reagował na zmiany środowiska wodnego) i nie będą padać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Co prócz podmian wody obniży NO2??

 

Ciut tańsze, choć z przesyłką wyjdzie 36zł, za to 6 testów podstawowych:

http://allegro.pl/jbl-test-6w1-6in1-tes ... 86257.html

A ja te mam i powiem że są dobre.

Mam też kropelkowe i porównywalnie z kropelkowymi ( jeżeli jest ktoś w stanie dobrze odczytać) to są identyczne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam nadzieję, że to dobry wątek, żeby się podpiąć z lamerskim pytaniem.

 

Na początek akwarium:

 

Zalane: 3 miesiące temu

Pojemność: 200L

Oświetlenie: standardowe 2x30W + odbłyśniki

Filtr: Aquael Unimax 250

Rośliny: ok 30% dna obsadzone roślinami nie wymagającymi zbyt dużo światła

Nawożenie: Węgiel w płynie, AquaArt Gainer Classic

 

Parametry

NH3/4 - 0ppm

NO2 - 0ppm

NO3 - 5ppm

GH - 6

KH - 3

PH - 7.2

 

Obsada:

29x Neon Czerwony,

11x Bystrzyk Amandy,

5x Kirysek Panda

3x Otosek

5x Amano

4x Pielęgnica Ramireza

 

No i teraz o problemie (a może nie ma problemu). Moim celem było stworzenie jak najlepszych warunków dla w/w obsady czyli wody miękkiej i lekko kwaśnej. Jak widać z parametrów cel nie został jeszcze osiągnięty no i pojawiła się niewielka przeszkoda.

 

Najpierw jednak o moim sposobie na osiągnięcie celu. Jest on prosty: woda RO + GH Plus + bufor PH 6.5. Wydawało się, że nie może być nic prostszego.

Gwoli wyjaśnienia dodam tylko, że obecne PH jest wynikiem obecności w akwarium wody z kranu, która ma PH 7,6.

Rozwiązanie z buforem wydawało się działać, po każdej podmianie PH troszkę spadało. Nie zaobserwowałem, negatywnego wpływu takiej mieszanki na ryby, chociaż po jednej z podmian niektóre zaczęły się ocierać o przedmioty (ospa się nie pojawiła).

W tzw międzyczasie kupiłem 5 Otosków (i obsada byłaby kompletna). Dwa niestety nie przeżyły aklimatyzacji (zastosowałem tradycyjny sposób wpuszczania ryb).

Poza problemami z Otoskami nie mam w zasadzie powodów do zmartwień; woda jest krystaliczna, glonów mało, ryby zachowują się normalnie, Ramirezki składają regularnie ikrę.

Ale... "nie miała baba kłopotu, kupiła se test na PO4". I okazało się, że jest poza skalą....

 

I teraz pytanie do Was, szanowni forumowicze. Co mam zrobić?

 

1. Kontynuować podawanie bufora do osiągnięcia PH 6.5 (i później też) i nie przejmować się fosforanami.

2. Nie przejmować się PH i mieszać wodę RO z kranówką w celu utrzymania GH 7.

3. Zastosować preparat PH minus nie zawierający fosforanów do podmienianej wody.

4. Zmniejszyć dawkę bufora, tak żeby uzyskać fosforany w w skali.

5. Wykorzystać inny bufor nie zawierający fosforanów.

 

Osobiście skłaniam się do punktu 3, ale może ktoś ma lepszy pomysł.

 

Z góry dzięki za zainteresowanie,

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...