Skocz do zawartości
Pb98

Parametry chemiczne wody - jak obniżyć, jak podwyższyć.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, są konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ok dzis kupie testy ale niech mi ktos jeszcze wytlumaczy jak mam odgadnac twardosc wody w tych testach co pisalam wczesniej bo za chorobe nie wiem

Kahl: Pisownia! Ostrzegam pierwszy i ostatnio raz!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wg. instrukcji :D Liczysz kropelki wpuszczane do próbówki i kiedy zmieni się kolor to masz wynik. Również posiadam testy Zoolka tylko całą skrzyneczkę ze wszystkimi :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no ok liczysz kropelki ale np po 5 kroplach woda robi mi się np żółta i co to już mam wynik ?? im więcej daje tym bardziej woda się zmienia

kupiłam dziś testy NO2 i NO3 tak więc:NO2 mam 0,3mg/l nawet trochę mniej bo barwa była pomiędzy <0,3 a 0,3 czyli według ulotki -warunki akceptowane przez większość gatunków ryb ,wskazana częściowa (20%) podmiana wody , NO3 mam 10mg/l też trochę mniej czyli według ulotki warunki idealne teraz zostaje ten test na twardość bo np GH jak robiłam to po 20 kroplach miałam kolor czerwony a KH miałam żółty to skąd mam wiedzieć jak bardzo ta woda jest twarda?? jak to odczytać??proszę wytłumaczcie mi to jak dla pięciolatka bo nie jestem chyba aż tak bystra(na to wychodzi),żeby była jakaś skala czy coś bo nie wiem czy mam dać 5 czy 20 kropli

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dobra zrobiłam test po raz trzeci i wyszło mi GH na 5ml wody po 20 kroplach , KH na 5ml wody po 14 kroplach Ph jak pisałam mam 8 a NO2 i NO3 opisane wyżej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam czy można obniżyć twardość wody dodając do niej węglanu sodowego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na2CO3 zmiękcza wodę.

Jest to soda kalcynowana, czyli kwas. Myślę, że zmiękczy wodę.(Przecież głównie do tego śluży ;) )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki, może kiedyś spróbuje. Z tą sodą oczyszczoną to w necie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, mam mały problem...od dwóch tygodni walcze z krasnorostami, można powiedziec że narazie wygrywam ten nierówny pojedynek. Problem polega na tym że nie moge obniżyć zawartości azotu NO3 w wodzie, cały czas utrzymuje sie na poziomie ponad 100mg/l, wode podmienieam systematycznie co 3-4 dni o jakies 40% łącznie z odmulaniem dna. Akwarium posiadam od 3miesiecy 60l, i nie jestem jeszcze dobrze obyty w tych sprawach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja się dziś dowiedziałem żeby obniżyć NO3 trzeba użyć węgiel aktywny ;) więc może i Tobie pomoże.

kilka postów niżej napisane co to i do czego służy:

viewtopic.php?f=7&t=40216

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możesz mniej karmić ryby,możliwe że za dużo sypiesz pokarmu to tez ma wpływ na no3.

Zredukować część obsady.

Lub tylko dosadzić roślinki szybko rosnące,one pochłoną nadmiary no3.

Np.rogatek, nurzaniec, pistia, hygrophilia polysperma, paprotnice, lotos, najas.

Ps.Za często podmieniasz wodę przez to zbiornik nie może w pełni dojrzeć,wystarczy raz na tydzień do 30% max.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wode podmieniam czesciej bo jak pisałem wcześniej dorobiłem sie krasnorostów;) jak narazie jest ok prawie sie pozbylem jak na ta chwile, co dalej bedzie to sie okaże. Co do obsady to nie jest własnie duża, 10 neonków, 2 mieczyki,3 gupiki, glonojad. Postaram sie jeszcze zmniejszyć ilość pokarmu bo szczerze mówiąc nie mam pomysłu, ani wiekszej wiedzy na ten temat. Mysle jeszcze o podmianie wkładu filtra zewnetrznego...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam pytanie odnośnie twardości wody. Mam ten zestaw http://allegro.pl/show_item.php?item=1980042617 i w instrukcji jest napisane aby wkrapiać po 1 kropli od koloru niebieskiego do żółtego, wyszło mi 6. Teraz nie wiem o co z ta 6 chodzi?? Napisane jest że 1 kropla odpowiada 1d wartości niemieckiej, ale nadal nie wiem o co chodzi. Ma ktoś może taki zestaw i jest w stanie pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz twardość 6. Jeśli instrukcja nie jest po chińsku, to tam na pewno jest to napisane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie nie ma tak żadnej takiej tabelki tylko jakaś inna ale nie taka która ukazuje przedział twardości wody. Znalazłem już tabelkę na innej stronie i wszystko gra. Dziekuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, :)

Czy ktoś z Was drodzy forumowicze mógłby mi pomóc z doprowadzeniem parametrów wody w moim akwarium do normy? Ja już nie mam sił i w sumie nie bardzo się na tym znam...

Kupiłem testy JBL paskowe i oto odczyty:

NO3 - 250-500 mg/l (od razu podmieniłem wodę)

NO2 - 0 mg/l

GH - wszystkie 4 kwadraciki wyszły na fioletowo więc chyba mam za wysokie... >21 st.d

KH - 0-3 st.d (za mało)

pH - 6,4 ale test kropelkowy często zabarwia się na żółto i czerwono, od dawna nie umiem uporać się z zalkalizowaniem tego kwasu...

Cl2 - 0 mg/l

Od dłuższego czasu nie jestem w stanie poradzić sobie z utrzymaniem odpowiednich parametrów wody, więc bardzo proszę kogoś kompetentnego o pomoc. :)

Akwarium, 112 l, kubełek zewnętrzny (wkład gąbka i jakieś pierścienie... białe... :) nie pamiętam jak się nazywają...)

Poziom NO3 jest wysoki bo mam trochę przerybione akwa, ale największym problemem jest to, że nie potrafię sobie poradzić z ustabilizowaniem pH, skorupki moich ampularii wyglądają jak ser szwajcarski :(... Poza tym rośliny marnie rosną, dawkuje CO2 (Carbo, Planta Gainer) w płynie, jedną dawkę 1 ml, zawsze rano. Mama w akwarium dwie muszle, i pełno tych małych świderków w podłożu... Ma to jakieś znaczenie?

Czekam na odpowiedz, z góry dziękuje. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Które z tych parametrów są najważniejsze? Nie mam zbyt dużych funduszy więc chciał bym sprawdzić co jest w wodzie jak najmniejszym kosztem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podaj litraż i obsadę.Ile godzin na dobę podajesz co2?

Nie mam zbyt dużych funduszy więc chciał bym sprawdzić co jest w wodzie jak najmniejszym kosztem.

To kup testy paskowe,sprawdzisz za jednym razem nawet 6 podstawowych parametrów,ale nie są one zbyt dokładne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie ja też mam paski do testowania wody i mimo, że już 3 razy podmieniłem 50% wody - wodą demineralizowaną poziom NO3 non stop mam na wysokim poziomie, w ogóle się nie zmienia ten poziom, tzn tak pokazują te paski, reszta parametrów w normie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jaki molesiu masz poziom NO3, gdybym mógł zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak obniżyć kh i gh ?

Dolać wody demineralizowanej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak doleje to obniży się na stałe czy musze np co dwa dni dolewać ? Przez co może być to wysokie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak doleje to obniży się na stałe czy musze np co dwa dni dolewać ? Przez co może być to wysokie ?

To zależy własnie od przyczyny zwiększonej twardości. Jeśli po prostu masz twardą wodę w kranie, to mieszasz przy każdej podmianie.

Jeśli przyczyna jest inna, np. masz w akwarium coś co zwiększa twardość (kamienie wapienne, muszle) - to musisz je usunąć.

Jakie masz dokładnie kH i gH? A jakie chcesz mieć (i dlaczego)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi