Jump to content

Ryba nóż / brzeszczotek groźna czy nie ?


DoctorX
 Share

Recommended Posts

Witam.

Mam zamiar zakupić - wiecie ten ślepy,czarny.

Lecz nie za wiele info w sieci jest o tej rybce.

1.W sklepie jak patrzyłem to ma kilka centymetrów a ponoć rosną duże...?

2.Z tego co wyczytałem to jedni piszą że jest łagodna i spokojna a drudzy że agresywna i może atakować śpiące ryby...

Jeśli ktoś ma doświadczenie z tymi osobnikami proszę o radę.

Mam 200L i w obsadzie :

5x neonków

4x molinezja

2x prętnik

1x glono

4x kosiarka

2x gupik

Link to comment
Share on other sites

W sklepie chyba się pomylili bo mi chodziło o :

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/p ... kghost.jpg

fakt z tej samej rodziny ale rybka inna.

W takim razie poprawiam - chodziło mi o rybę "DUCH"

"Duch amazoński (Apteronotus albifrons ) rodz. Nożowce "

Teraz tylko nie wiem czy 200L starczy(na poczatek pewnie tak) a potem?

Chyba nie rośnie za szybko...? ;o) mam nadzieję.

Link to comment
Share on other sites

No widzę eksperci radzą heheh spoko 15 duchów w 200l śmiech na sali poczytajcie o tych rybach potem się wypowiadajcie Ryby te poruszają się i polują za pomocą pola elektor magnetycznego i w większej grupie zakłócają sobie to pole . Wskazania są takie aby trzymać jednego osobnika a jeśli akwa jest wystarczająco wielkie to 2 Są przypadki ze ktoś trzymał więcej ale w sporym zbiorku I nie mylcie trzymania kilku młodych sztuk z trzymaniem dorosłych duchów bo to całkiem co innego Nawet jesli kupujemy Młode okazy to trzeba się liczyć ze urosną a rosną do 50 cm Pewne źródła podają ze minimalny zbiornik to 200-250 l ale czy ktoś sobie wyobraża trzymanie 35-40cm ryby w akwarium o długości 100 i szerokości 40 cm To raczej męczarnia ryba miała by na tyle miejsca żeby się tylko obrócić Ale nie ma się czym martwić Prawda????????? ona pływa we wszystkich kierunkach to sobie poradzi :P 30CM DO PRZODU I 30 CM DO TYŁU !!!!!!!!! OJ to tak jak zamykanie Lwa w klatce 4x4m nie za ciekawy widok prawda????????? ile to zwierzę traci ze swej dzikości w takiej oprawie. Duchy piękne ryby sam chce je trzymać ale w zbiorniku 1300L czyli 270 x 70 x 67 i to zastanawiam się nad kupnem 2 osobników tego gatunku Nie zawsze możemy kupić ryby które nam się podobają i z tym trzeba się pogodzić Albo kupić większy zbiornik Powodzenia i Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Masz racje to emocje ale negatywne bo jak widzę że ktoś zadał pytanie (info o tej rybie nie brak w necie) i ktoś zamiast udzielić konkretnej odpowiedzi opowiada bzdury to mnie niestety ale ponosi :) Może i ktoś miał 15 sztuk w zbiorniku 200l ale na 100% to były ryby młode .

Link to comment
Share on other sites

Mówisz co widziałeś jesteś modem a gdyby tak ta osoba Ciebie posłuchała i poleciała do sklepu kupiła sobie 5 sztuk (15 w 200L) NO TO CZEMU NIE:) Czasem zanim odpowiesz sprawdź czy twoja wiedza jest dokładna Ja tak robię albo nic nie pisze jak nie wiem Sam przyznaj ze twoja wypowiedz ze te ryby spokojnie do 200L byla mylna.......

Link to comment
Share on other sites

Może i w wielkich akwach można trzymać więcej niż jednego osobnika,ale ciekawy jestem jaki zasięg tego pola elektrycznego jest tj. w jakim obrębie jest największe natężenie.To pewnie działa jakoś tak że jeśli jeden osobnik wysyła fale i pojawi się wtedy drugi to w następstwie powstają harmoniczne i fale nakładają się na siebie tworząc jakąś interferencję i dezorientując w ten sposób osobnika lub obu na raz...hmmm...superpozycje i inne fale stojące.

Link to comment
Share on other sites

Generalnie wychodzi że jest tak :
jeśli mamy odpowiednio duże akwarium (min200L) i trzymamy tam nie więcej niż jednego osobnika,który nie urósł zbyt wielki to będzie ok.
Chyba że za dnia spokojny a zaatakuje w nocy?No tego nie wiem - praktyka pokaże.
Za dnia płochliwy a w nocy bestia? :o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja mam 2 duchy w 200 l akwarium. Gdy kupowałam to sprzedawca mnie oszukał mówiąc , że to ryby stadne są. Teraz większy osobnik ściga mniejszego , ale na szczęście żadnych ran nie ma. Mniejszego osobnika planuje sprzedać jak był by ktoś chętny.

Co do agresywności ryby to nie zauważyłam by moje duchy ścigały moje rybki. A posiadam z małych rybek brzanki różowe i gurami. Moje duchy nie robią innym rybkom krzywdy. To już brzanki są bardziej groźne. Mój mniejszy osobnik ma około 8 cm a większy około 15 cm.

Chętnie zjadają suchy pokarm jak i mięsny. Do suchego nie zawsze wypłyną a do mięsnego zawsze. Najlepiej karmić o zmroku. Ale ja karmie rano i też zjadają bez żadnego problemu.

Link to comment
Share on other sites

Można karmić w nocy , ale nie jest to zmuszane. Jak już napisałam wyżej ja karmie rano i jedzą bez przeszkód. Po za tym u mnie przez cały dzień są aktywne. Trochę siedzą w kryjówkach , ale przeważnie pływają.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A i u mnie tak samo w dzień duszek sobie radośnie pływa i jak usłyszy/wyczuje że wsypuje im coś do koryta to pędzi zanim żarło wpadnie do wody.

No i zgadzam sie jest to bardzo delikatna i milutka rybka szczególnie z pyska ;) Płochliwa i niestety podatna na ataki innych ryb (molinezje i gupiki)

Atakowany jest ogonek który przypomina jasną końcówką robaka za którym pędzą i szczypią złośnice.

Nie wiem czy on to zniesie,czy może oddać moli?(samice jakoś bardziej są wredne) :twisted:

BTW

Chciałem też dokupić do obsady mruka nilowego (trąbonos),ale nie wiem czy się ich pola elektryczne nakładać bo mruk jak i duch generują...więc nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...