Skocz do zawartości

klarowność wody + ph


Rekomendowane odpowiedzi

Witam otrzymalem w spadku akwrium 30l z obsada ( syn zmienił zainteresowanie) po całkowitym restarcie i przebudowie, uporaniu się z mętną wodą(pierwotniaki) temat załatwił (węgiel aktywny , nast.zeolit) pozostała sprawa ph woda posiada 8-8,5 ph(test kropelkowy jbl).

Jak obniżyć ph (nie stosujac srodkow chemicznych ) mały baniak ,mam zamiar uzyc wody destylowanej 50/50 przy co tygodniowej podmianie wody , oraz jak uzyskać klarowną wode nie stosując wody z filtra Ro .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam otrzymalem w spadku akwrium 30l z obsada ( syn zmienił zainteresowanie) po całkowitym restarcie i przebudowie, uporaniu się z mętną wodą(pierwotniaki) temat załatwił (węgiel aktywny , nast.zeolit) pozostała sprawa ph woda posiada 8-8,5 ph(test kropelkowy jbl).

Jak obniżyć ph (nie stosujac srodkow chemicznych ) mały baniak ,mam zamiar uzyc wody destylowanej 50/50 przy co tygodniowej podmianie wody , oraz jak uzyskać klarowną wode nie stosując wody z filtra Ro .

Może być i tak,ale ja proponuję dodanie do wody garbników czyli:

Szyszki olchy,liście dębu,korzenie spreparowane,zielona herbatka i umieszczenie w filtrze torfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko może nie przesadzaj z tą ilością wody demineralizowanej...nie dawaj do podmian pół na pół tylko załóżmy : 20% destylowanej i 80% kranówki- przez dłuższy czas żeby nie zafundować rybkom szoku..bo zwłaszcza GH spadnie zbyt mocno- chyba że ono jest rybkom zupełnie obojętne, ale nie sądzę.

A mierzyłeś jakie pH ma demineralizowana/destylowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mierzyłeś jakie pH ma demineralizowana/destylowana?

 

To chyba wiadomo bez mierzenia

 

wiadomo? a skąd?

 

20 % demineralizowanej nic tobie nie da . Zmierz pH wody z kranu,może coś w zbiorniku tobie zatwardza

Da ..powolny spadek pH.. a o to chodzi jak już się ma obsadę która mieszkała w tak wysokim pH. Z czasem można zwiększać ilość demineralizowanej przy podmianach aż do uzyskania pożądanej wysokości. Im wolniej tym bezpieczniej moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo? a skąd?

 

 

Wiadomo przecież że demineralizowana ma zakres pH 5,5- 6,5 . Oczywiście mowa tu o wodzie z butelki.

 

Oczywiście pH takiej wody , np po otwarciu i wlaniu do wiaderka będzie się wahało , a po wlaniu do akwarium zupełnie zmieni swoje parametry.

 

Więc mierzenie tego jest bez sensu.

 

 

Idąc twoim tokiem rozumowania demineralizowana będzie miała pH przypuśćmy 6 w akwarium 8 czyli po zmieszaniu 50:50 wyjdzie nam pH 7 :zamieszany: ? Niestety tak nie będzie ;)

Musi zmieszać demineralizowaną z kranexem ,a następnie sprawdzić pH na inne badania szkoda testów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-6562-13685160703346_thumb.jpg

Witam oto moje maleństwo które otrzymałem od syna -( po eksperymentach z wodą destylowaną ) mam takie parametry;

Ph-7,5

kh-12

gh-8

Co2-kolor zielony ciemny

temp-26

zmieniłem tylko filtr na aquaela bio fs 80 ( nie narzekam )

i stosuje Co2 starter sery po pół tabletki 2x w tygodniu oraz przy co tygodniowej podmanie wody dodaje 4 szklanki wody destylowanej ph utrzymuje się na tym poziomie.

 

Co sądzicie o klarowności i przejrzystości wody oraz potrzebuje porady o świetle mam zwykłą 11w czym

można ją zastąpić aby uzyskac lepsze światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam otrzymalem w spadku akwrium 30l z obsada ( syn zmienił zainteresowanie) po całkowitym restarcie i przebudowie, uporaniu się z mętną wodą(pierwotniaki) temat załatwił (węgiel aktywny , nast.zeolit) pozostała sprawa ph woda posiada 8-8,5 ph(test kropelkowy jbl).

Jak obniżyć ph (nie stosujac srodkow chemicznych ) mały baniak ,mam zamiar uzyc wody destylowanej 50/50 przy co tygodniowej podmianie wody , oraz jak uzyskać klarowną wode nie stosując wody z filtra Ro .

Przede wszystkim klarowność wody nie ma nic wspólnego z ph ,to błędne rozumowanie,na ph wody ma wpływ natomiast twardość węglanowa,wrzucę Ci tu cytat z encyklopedii by nie wprowadzać bałaganu.

"Aby zrozumieć sens skali ph trzeba się najpierw przyjrzeć temu, co dzieje się w chemicznie czystej wodzie. Cząsteczki wody (H2O) ulegają samorzutnej autodysocjacji, co prowadzi do powstawania jonów H3O+ i OH-:

 

2H2O ⇌ H3O+ + OH-

 

Reakcja ta jest odwracalna i ma równowagę przesuniętą silnie w lewo, czyli w stronę wody niezdysocjowanej[5]. Stężenie jonów H3O+ w czystej wodzie w temp. 25°C wynosi 10-7 mol/l[6], a jej pH = -log(10-7) = 7[7]. Ponieważ w czystej wodzie stężenie jonów wodorowych i wodorotlenowych jest takie samo, woda (czysta) ma odczyn obojętny (pH wynosi 7). W roztworach o pH < 7 stężenie jonów wodorowych jest większe niż wodorotlenowych i roztwory takie mają odczyn kwasowy, natomiast w roztworach o pH > 7 większe jest stężenie jonów wodorotlenowych, więc roztwory takie mają odczyn zasadowy."

Nawiasem mówiąc procesy zachodzące w zbiorniku zawsze powodują spadek ph i dla tego im mniejsza jest zawartość wodorowęglanów tym wartość ta stabilizuje się na niższym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do obsady ryb takie dostaliśmy z akwarium a złota Mysia podoba się drugiemu synowi i musi zostać

nic na to nie poradzę ale dzięki za uwagi zawsze się przydadzą.

Bez żartów. Ty jako dorosły człowiek powinieneś wytłumaczyć dziecku że ta ryba tam się bardzo męczy... Hodowla zwierząt w złych warunkach, dla uciechy człowieka jest dla mnie niepojęta.

Wiem jak wygląda trzymanie welona w tym litrażu. Początek mojej przygody z akwarystyką wyglądał podobnie. Zapewniam że ryba skarłowacieje i przedwcześnie umrze...a syn będzie na to patrzył. Mniej boleśnie będzie oddać rybę do lepszego domu, niż patrzeć na jej powolną śmierć i męczenie. Ryby nie potrafią "krzyczeć" że im źle, ale taki welon w 30l nie czuje się dobrze.

Równie dobrze mógłbyś hodować karpie w wannie. To ta sama skala.

 

Ta ryba do jako takiego egzystowania potrzebuje przynajmniej 112l.

Na forum nie znajdzie się akwarysta który powie że welon może żyć w 30l i ma tam dobre warunki do życia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarysta z takim stażem, a robi takie rzeczy.

Gdybym miał dziecko to na pewno nie pozwoliłbym mu na oglądanie jak zwierzątko się męczy... Nawet jeśli by miało to sprawiać uciechę, mimo nieświadomości.

Od siebie dodam że ta ryba, dorosła, nie skarłowaciała [a to choroba, dość nieprzyjemna] w 30l baniaku ledwo by się obróciła... męczy się tam już 3 lata, dla karasia to bardzo młody wiek, to bardzo długowieczne ryby i szczęśliwej "starości" w tym akwarium nie dożyje, idę o zakład.

Z Twojego punktu widzenia to "przyjemność i radość", z punktu widzenia ryby nie...

Dla informacji, to że ryba żyje - pływa - macha płetwami, nie oznacza że ma dobre warunki.

Już nic nie mówię, rób jak chcesz - Twoje akwarium, Twoja sprawa. My Ci źle nie doradzamy.

Szkoda mi tylko zwierzaka.

 

PS: Nie pisz posta pod postem tylko używaj opcji edytuj.

Obowiązek takiego postępowania jest zapisany w regulaminie który akceptowałeś przy rejestracji.

Dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...