Skocz do zawartości

JAKIE PODŁOŻE ?


Guliwer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze jeszcze nie mam akwa, po drugie nie będę gu kupywał bo będę miał same mchy ale miałem go kupywać bo czytałem też komentarze i jest bardzo dobre ;)

Tu masz jeden z kilku przykładów gdzie użytkownicy tego forum go stosują ;) :

viewtopic.php?f=22&t=18504&p=165418&hilit=aqua+substrate#p165418

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JBL Manado to taka trochę zagadka. Na niektórych workach jest napisane, że aby wszystko było OK to trzeba przepłukać gorącą wodą, a nie przegotować. Prawdopodobnie chodzi o wypłukanie wapna po procesie wypalania glinki.

Mam przed sobą 25L worek (kupiłem bo kosztował tylko 60zł więc taniej niż żwir bazaltowy) i jakoś nie mogę się zebrać w sobie aby go zastosować. Ale, diabeł tkwi w szczegółach.

Manado to jałowe podłoże, nie posiada w sobie żadnych związków organicznych, wyglądem przypomina milimetrowe granulki keramzytu. Podobno przez swoją porowatość wspomaga osiedlanie się bakterii i ułatwia ukorzenianie się roślin. Nie tworzą się strefy beztlenowe. Jest buforem dla nawozów, nie wiem jak to zrozumieć. Ma ładny kolor. Idealny dla krewetek, widziałem jak krewecie podnoszą ziarenka. I tu pierwsza wada, Manado jest lekkie, więc zbrojniki mogą robić spustoszenie w roślinach płytko ukorzenionych. A druga wada to to że nie wszystkie ziarenka toną i trzeba je po prostu wyłowić i wywalić. Moja wiedzę zaczerpnąłem z worka od Manado :P i kumpla który ma go w baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...