Skocz do zawartości

112 L (80x35x40) - pytanie o obsadę i wyposażenie


Mess
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy i Koleżanki,

 

Bardzo proszę o pomoc w doborze obsady i wyposażenia mojego zbiorniczka. Na razie mam tylko szkło :)

 

W moim akwarium chciałbym:

- bojownika (1 samiec i 2 samice)

- małą ławicę neonów (innesa lub czerwonych) - tak z 15 sztuk

- coś efektownie wyglądającego, a bytującego przy dnie (ile i czego?). Chciałbym, żeby było kolorowo i ładnie :)

- może mógłbym do tego zestawu dodać jeszcze kilka krewetek Red Cherry?

- marzy mi się do tego jeden zbrojnik niebieski... ale pewnie za małe akwa*

 

Filtr: myślałem o Unimax 150. Widziałem też tańsze "czajniki" (czyli mejd in czajna). Nie będę mieć już większego akwa niż to, więc nie muszę "inwestować w przyszłość". Zależy mi na cenie, bo niestety fundusze mam ograniczone. Co doradzicie?

 

Grzałka: mam z poprzedniego akwa 100W Atman z termostatem.

 

Oświetlenie: będę robić sam. Planowałem 2 świetlówki po 20W każda (1x6300K + 1x10000K).

 

Nie wiem co z podłożem. Podoba mi się biały piasek, ale ponoć ciężki w utrzymaniu. Chciałbym coś taniego i łatwiego w utrzymaniu. Na białym piachu pewnie same rybie kupska potem widać :-/ Prawda?

 

Do tego korzeń i kilka kamieni, roślinność raczej uboga i wolnorosnąca.

 

Bardzo proszę o porady.

Co do zbrojnika, chciałbym chociaż mieć go jakiś czas. Mam komu oddać gdy będzie duży (kolega z 500L zbiornikiem).

 

Co zamiast neonów? Coś ładnego, ruchliwego i efektownie wyglądającego w ławicy?

 

Bardzo proszę o obszerne info, bo chcę, żeby to miało ręce i nogi :)

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest na forum. Wustarczy użyć "szukajki" ;)

http://forum.superakwarium.pl/search.php

Miałem już do czynienia z forum, na którym o cokolwiek by się człowiek nie zapytał otrzymywał odpowiedź "Było! Użyj szukajki". Jest to "fantastyczna" forma porady "specjalistów". Szczególnie, gdy ktoś pyta o konkrety i pomoc w stworzeniu czegoś wg określonych parametrów.

 

Co innego, gdybym zapytał "Mam 112L - co z tym zrobić?".

 

No ale ja się nie znam. Z tego wynika, że nie wiem po co są fora.

 

"DZIĘKUJĘ!"

 

P.S. A tak na marginesie, skoro

Wszystko jest na forum.

to może lepiej zablokować opcję zakładania nowych tematów, żeby ktoś nie zaśmiecał przestrzeni? To takie idealne forum, że już WSZYSTKO jest... Fiu, Fiu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę mieć już większego akwa niż to, więc nie muszę "inwestować w przyszłość".

Już widziałem takich co tak mówili zakładając swój pierwszy baniak i po max 6 miesiącach stał znacznie większy:]

 

Co do podłoża miałem podobne preferencje do Twoich. Zakupiłem jasny grys na podłoże, a teraz marzy mi się czarny bazalt bo wygląda bardzo efektownie ,nie widać brudu no i wybarwienie rybek znacznie intensywniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę mieć już większego akwa niż to, więc nie muszę "inwestować w przyszłość".

Już widziałem takich co tak mówili zakładając swój pierwszy baniak i po max 6 miesiącach stał znacznie większy:]

 

Co do podłoża miałem podobne preferencje do Twoich. Zakupiłem jasny grys na podłoże, a teraz marzy mi się czarny bazalt bo wygląda bardzo efektownie ,nie widać brudu no i wybarwienie rybek znacznie intensywniejsze.

Dzięki za radę! Czarny bazalt bardzo mi się podoba, ale właśnie o widoczność nieczystości mi chodziło. Ale skoro nie widać brudu, to super.

Co do rozmiaru... Ja też zaczynałem rok temu od małego zbiorniczka 54-litrowego. No teraz wymarzyłem większy. No ale z przyczyn czysto lokalowych już większego nie zmieszczę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK! Z tym, że Filter Fun 3 to filtr wewnętrzny. Ja już raczej zdecydowałem się na kubełek. Chociaż... może faktycznie nie ma sensu przy 112l?

 

Zależy mi na Waszych opiniach co do zamienników neonów - tak jak na początku pytałem o coś ławicowego, efektownego, dobrze żyjącego z bojownikami :)

 

No i jeszcze coś przydennego. Czytałem (na tym forum!), że kirysek to może nie do końca idealny pomysł. Poza tym, nie specjalnie mi się podoba (a chyba o to chodzi, żeby się podobało ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja akurat jestem zakochany w neonie czerwonym i podobają mi się bardzo razbory klinowe - tez rybki ławicowe

http://www.superakwarium.pl/razbora-klinowa-id467.html

 

a co do kirysów to jest pare gatunków do wyboru! Spiżowe, panda, albinosy to te najpopularniejsze bez nich nie wyobrażam sobie akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mu zaproponuje obsade?

-1+4 bojownik

-15 neonów innesa

-6 kirysków panda lub 6 otosków

no chyba będzie gites prosze poprawić jakby co ;)

Ja mogę poprawić ale to nie będzie aż takie istotne. Poprawię co i mnie na czymś takim kiedyś poprawili ;)

W takim litrażu może być razem i 6 otosków i 6 kirysków więc tutaj nie trzeba już wybierać choć najlepiej by było zdecydować sie na duże stado (ale bez przesadyzmu ;) ) jednego gatunku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr unimax 150 kosztuje tyle co fluval 205 - wybór należy do Ciebie. Chińszczyzna troszkę droższa w utrzymaniu przez większe zużycie prądu.

Na oświetleniu się nie znam (u siebie mam sun glo 2x18w w 112l).

Zamiast neonków zerknij na:

- razbora klinowa lub hengela

- bystrzyk ozdobny

- drobnoustek obrzeżony

- prystelka barwna

- żwawik czerwieniak

- zwinnik blehera.

Na dno może cierniooczki 6szt.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oświetleniu się nie znam (u siebie mam sun glo 2x18w w 112l).

Przy dużej ilości roślin oraz w przypadku roślin światłolubnych takie oswietlenie nie wystarczy ;)

Wiem. Dlatego nie mam roślin (i tak by severum zżarły). Ale lista cieniolubnych jest spora i równie ciekawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o oświetlenie to myślałem o JBL Solar Marin Blue T8 - 2x25 W. Ponoć daje fajny niebieskawy efekt i ładnie wybarwia. Ewentualnie jedna JBL Solar Marin Blue i jedna "ciepła" na tył o tej samej mocy.

 

Co do filtra... Fluval 205 kosztuje ok. 300-320 zł. Unimax 150 u mnie w sklepie 210zł. Więc różnica spora.

 

A rybki?

Super propozycje theng. Dzięki! Najbardziej podoba mi się chyba prystelka barwna i rozbora henglera :) Ok. 15 szt. powinno wyglądać ładnie, prawda? :)

 

Wielkie dzięki za rady!

 

P.S. Jak odróżnić płeć zbrojników niebieskich????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno samice nie mają wąsów :) przynajmniej tak czytałem na forum. Mój ma na nosie tylko igiełki, więc to chyba samica :)

 

nowa wiadomość otzrymana przed momentem ( żeby nie wprowadzać w błąd) - jeżeli na pyszczku zbrojnik ma igiełki to jest samiec :)

To raczej nie wąsy i igiełki tylko "rogi jak to można tak nazwać ;) Wąsy mają bo to przecież sumy jakby nie patrzeć ;) Proponuję zerknąć tu np.:

viewtopic.php?f=2&t=20376

Jest tu napisane o rozróżnianiu płci oraz inne cenne informacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to obsada i sprzęt wybrany.

 

Będzie:

 

- Bojownik syjamski - 1 + 2/3

- Neon innesa - 15

- Rozbora Hengela - 15

- Kirysek Panda - 4

- Zbrojnik niebieski - 1

 

Filtr jednak będzie Elite Crystal-Flo 60.

 

Nie wiem, czy grzałka 100W, czy 150W, bo różnica w cenie znikoma.

 

Niestety, trochę teraz potrwa kompletowanie sprzętu, gdyż fundusze ograniczone :) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...