Skocz do zawartości

dziwne pomiary ph i gh


mich
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Cztery dni temu zalałem baniaczek! Mierzyłem ph i gh 2 dni po zalaniu i wyszło mi ph 7,8 a gh 17!! Chciałbym obniżyć oba parametry! Zdziwiłem sie jak zmierzyłem parametry kranówki wyszło że ph kranówki wynosi 7 a gh 16!

 

Akwa ma 180l

Podłoże - Natural Substrate od Wojtaszka

Żwir akwarystyczny czarny (chyba kwarcowy)

w środku dwa średnie korzenie i kokos

Filtr - Kaskada Aquaela FZN-3

Grzałka Aquael 200W

Oświetlenie standard 2x30W

 

Wydaje się że coś zwiększa ph wody i jej twardość dodam że użyłem testów kropelkowych DAJANA!

 

Proszę o rady i pomysły jak z tym sobie poradzic!!!

 

planowana obsada to ławica Razbory klinowej, Kiryski, Otoski, może neonki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem zbyt doświadczony ale na moje to musi dojrzeć baniaczek troszkę.

w moim przypadku to samo po jakimś czasie opadło Gh z 7 na 3. Ph można zbić za pomocą Co2 ( PH jest zależne od Gh) poszukaj na forum jak można obniżyć te wartości ( liście olchy itp. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem to 2 tygodnie to minimum. Sam postawiłem baniak 2 tygodnie temu i parametry mi "szaleją" w obie strony. Aktualnie teraz mam wysokie stężenie NH4 i NO2 przy stosunkowo jeszcze niskim NO3 (pewnie dlatego że cykl azotowy się jeszcze nie zamknął). Także na razie nie masz się co przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Cztery dni temu zalałem baniaczek! Mierzyłem ph i gh 2 dni po zalaniu i wyszło mi ph 7,8 a gh 17!! Chciałbym obniżyć oba parametry! Zdziwiłem sie jak zmierzyłem parametry kranówki wyszło że ph kranówki wynosi 7 a gh 16!

 

Akwa ma 180l

Podłoże - Natural Substrate od Wojtaszka

Żwir akwarystyczny czarny (chyba kwarcowy)

w środku dwa średnie korzenie i kokos

Filtr - Kaskada Aquaela FZN-3

Grzałka Aquael 200W

Oświetlenie standard 2x30W

 

Wydaje się że coś zwiększa ph wody i jej twardość dodam że użyłem testów kropelkowych DAJANA!

 

Proszę o rady i pomysły jak z tym sobie poradzic!!!

 

planowana obsada to ławica Razbory klinowej, Kiryski, Otoski, może neonki!

W tych parametrach nie ma nic dziwnego,zbiornik świeżo zalany i to normalne że parametry się zmieniły,zresztą Gh to twardość ogólna,a na ph wody główny wpływ mają węglany i wodorowęglany o to już Kh i to one buforują ph w prawą stronę skali.Wzrost twardości Gh wody przy świeżym podłożu o nie znanym Ph może sugerować rozpuszczanie w sumie wszystkiego zrób oba testy jak już jesteś ciekawy gh i kh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis zrobilem kolejne pomiary dostalem następne testy i wyniki są następujące:

 

Pięc dni po zalaniu:

 

Ph 7,8

GH 16

KH 14

NO2 0

NO3 5ml/l

 

 

 

 

 

Zaraz biore sie za przeglądanie forum odnośnie obniżki kh bo wydaje sie ze jest za duże! Ale akwa jest jeszcze świeże wiec pewnie macie racje ze trzeba poczekac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz biore sie za przeglądanie forum odnośnie obniżki kh bo wydaje sie ze jest za duże! Ale akwa jest jeszcze świeże wiec pewnie macie racje ze trzeba poczekac!

kH może jeszcze skoczyć 20 - 22 itd....

 

Powinno się zmierzyć stężenia amoniaków NH3/NH4 / być może jest za dużo HCO3 (związane z pH) - ale on chyba daje odczyn kwaśny ( hmmm.... NH4/HCO3) HCO3- + H2O ⇌ CO3 2- + H3O+ ( wodorowęglan ) + woda + :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kH może jeszcze skoczyć 20 - 22 itd....

 

Powinno się zmierzyć stężenia amoniaków NH3/NH4 / być może jest za dużo HCO3 (związane z pH) - ale on chyba daje odczyn kwaśny ( hmmm.... NH4/HCO3) HCO3- + H2O ⇌ CO3 2- + H3O+ ( wodorowęglan ) + woda + :roll:

To błędny tok rozumowania że wodorowęglany powstają z amoniaku a Kh może skoczyć od tego.Jeżeli podał twardość ogólną Gh kranówki 16 a następnie podaje już w zbiorniku Gh 16 a kh 14 to mu się nic nie zmieniło bo w tych 16 liczona jest też twardość węglanowa(przemijająca) (wodorowęglany)np wapnia magnezu 14 to na pozostałe np,siarczany, azotany,chlorki tzw twardość stała pozostaje 2 stopnie niemieckie.Łatwo tu dojść do wniosku że podłoże w tym zbiorniku nie oddało(dodało) do twardości kh,więc jest obojętne .Właśnie jedynie wodorowęglany HCO3- (dość wysoka wartość kh)buforują powstające bądź przy nitryfikacji czy dodawaniu( powstawaniu)dwutlenku węgla jony H+(kwas) w prawą stronę skali Ph.A mierzenie parametrów wody dla zabicia czasu? po co?Z praktyki nie wykonuje niepotrzebnych testów muszą zaistnieć ku temu poważne przesłanki by tracić na to czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...