Skocz do zawartości

Tęczanki - dziwne zachowanie


eltoro3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jest to mój pierwszy post na tym forum. Witam wszystkich serdecznie.

 

Od tygodnia jestem posiadaczem tęczanek. Jak czytałem różne artykuły na temat tych rybek, to dowiedziałem się, że są to bardzo ruchliwe i wesołe stworzenia, które bardzo ładnie się prezentują w akwarium. W moim posiadaniu są tęczanki niebieskie 8szt, czerwone 5szt, i boesemana 8szt. Do tego 8 kirysków panda i 6 otosków. Mój problem polega na tym, iż wszystkie te tęczanki przebywają w jednym miejscu akwarium i nie wygląda to za ciekawie. Nie mam pojęcia co im nie pasuje :( Najruchliwsze z nich są samice tęczanki czerwonej, samce natomiast siedzą schowane w strefie przydennej :shock: Z początku myślałem, że mam za mocne oświetlenie i przez okres świecenia wszystkie rybki przebywały po bokach akwarium. Gdy światło gasło i świeciło tylko oświetlenie nocne LED, większość z nich odżywała i zaczynały pływać po całym zbiorniku. Od wczoraj się to zmieniło i nawet podczas świecenia LED siedzą w jednej części akwarium. Nie mam pojęcia co im nie pasuje :( Jeśli macie jakieś sugestie to proszę o porady.

 

Moje akwarium:

300l 120x50x50

Kubełek Eheim 2228

Oświetlenie 4 x39W

 

Parametry wody:

ph 6.4

NO3 5mg

PO4 1 mg

NO2 0mg

GH 6

temp 26-27 stopni

 

Karmienie 2 razy dziennie: wodzień, mrożonki i suchy pokarm.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie mają objawów chorobowych i normalnie podejmują pokarm,to może być kwestia dość różnych parametrów wody u Ciebie a sklepach gdzie brałeś.Tydzień to jeszcze aklimatyzacja się nie skończyła.Bardzo ważne jest wprowadzanie tych ryb do zbiornika stopniowo po wyrównaniu temp.jeszcze tzw mieszanie wody. Ryby te uwielbiają dość duży przepływ(prąd) wody, zobacz czy ich tym nie zwabisz do ruchu.Jak nie masz to pomyśl o roślinach pływających mogą być nieprzyzwyczajone do silnego oświetlenia.Nie zapominaj też że mają dość duże wymagania tlenowe(obserwuj pokrywy skrzelowe ryb).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc pokarm podejmują raczej normalnie. Wcześniej miałem brzanki sumatrzańskie, to tamte pochłaniały wszystko w oka mgnieniu. Tęczanki zachowują się zupełnie inaczej, ale wszystkie jedzą. Przed wpuszczeniem ryb do zbiornika oczywiście mieszałem wodę w torebce, w której były przywiezione z wodą z akwarium docelowego. Mam jeszcze filtr Aqua Szut N750, więc spróbuję go zainstalować i puścić strumień pod wodą. Jeśli chodzi o rośliny pływające, to posiadam pistię, ale nie chcę dopuścić do zarośnięcia powierzchni wody, bo to przecież zabierze światło innym roślinom. Nie wydaje mi się też, żeby tlenu było za mało. bo ryby nie pobierają go raczej z powierzchni tafli. Zastanawia mnie tylko, czy tęczanki to rybki nie lubiące mocnego oświetlenia. Brzanki ewidentnie podczas świecenia siedziały przy dnie pochowane w cieniu, a po przełączeniu na LED zaczynały swoje szaleństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...