Skocz do zawartości

problemy z welonami


ZSSW
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miesiąc temu zwodowałem akwarium 80l. Filtr Aqua Szut 750, wkład zmieniłem na gąbkę, do tego żwirek grubości od 3 do 7 cm, jedenaście roślin (gatunków nie znam), temperatura wody 16-18*. Półtora tygodnia temu wpuściłem dwie welonki. Dostają dziennie jeden woreczek wodzenia i płatki. Niestety zaczyna występować problem zaniku, gniecenia się i rwania płetw. Ogólnie wyglądają też gorzej kolorystycznie - co z tym zrobić?

 

 

 

 

Od pięciu lat mam ciepłowodne z i nie było problemów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym się kierowałem jak zakładałem:

"Akwarium dla welonów.

 

Typ akwarium: Nie ogrzewane, ryby znoszą okresowo wodę o temperaturze od 4oC do 30oC, ważne by zmiany nie były natychmiastowe i by skrajne wartości nie utrzymywały się zbyt długo. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 60-70 litrów. Generalnie należy pamiętać, że na jedną dorosłą rybkę nie powinno przypadać mniej niż 15-20l wody. Sprzedawcy w sklepie często rozmijają się z prawdą mówiąc, że welonki mogą żyć w kuli. Potwierdzam, to mogą żyć ale krótko i w męczarniach. Welonka jeśli zapewni się jej dobre warunki potrafi przeżyć kilkadziesiąt lat.

Rośliny: Ponieważ ryby kopią więc w grę wchodzą tylko rośliny o pełnych mocnych liściach znoszące utrzymywane przez nas warunki termiczne. Welony czują się dobrze w akwarium, na którego powierzchni pływa rzęsa chętnie zjadana przez dorosłe osobniki.

Ryby: Wszelkie odmiany złotej rybki, a do wielkiego akwarium można dołożyć karpie koi. Teleskopy, niebowidy, pyzatki i im podobne są wrażliwsze na skrajne temperatury. Na lato można większość odmian umieścić w basenie w ogrodzie. Podczas przenoszenia do basenu należy zabezpieczyć ryby przed szokiem termicznym jaki może wywołać nagłe przeniesienie do wody o innej temperaturze niż ta w akwarium. Na zimę oczywiście odławiamy wszystkie rybki do akwarium. Prawdą jest, że kolega przez nieuwagę nie odłowił jednej ryby, ta przezimowała i ma się do dzisiaj doskonale. Nie należy jednak brać przykładu z mojego kolegi, gdyby basen przemarzł lub nastąpiło zjawisko przyduchy to ta rybka by nie przeżyła.

Ryby w odpowiednio urządzonym basenie chętnie przystępują do tarła. Jeśli chcemy rozmnażać welonki w sposób "naturalny" w basenie należy zapewnić im płytką strefę przybrzeżną, porośniętą drobnolistną roślinnością wodną w której woda szybko się nagrzewa. Ikra i świeżo wyklute młode pozostają wtedy poza zasięgiem dorosłych, które w przeciwnym wypadku mogłyby je zjeść. Welonki przystępują do rozmnażania gdy temperatura wody osiągnie około 16-18oC.

Urządzenie: Gruby piasek, kamienie do obłożenia roślin, ryby kopią w podłożu, więc wskazany wydajny filtr.

Żywienie: Wszelkie rodzaje pokarmu, wskazany dodatek pokarmu roślinnego. Ryby jedzą dużo i chętnie, jednak w temperaturze poniżej 10-8oC zaprzestają żerowania."

 

Parametry wody - wg papierka uniwersalnego pH 7-7,1 na nic innego mnie na razie nie stać :cry:

 

I daję zdjęcia takie jakieś ujęcia mi wyszły, jakby nie pasowały to jeszcze mogę inne zrobić...

To zdjęcie z filtrem ma takie jakby pęknięcia - to bąbelki z filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...