Skocz do zawartości

Oświetlenie 25l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Poczytałem trochę na forach nt. oświetlenia w zbiornikach 25l, które mają montowane fabrycznie oprawki E14 (mały gwint). Po baaardzo długich poszukiwaniach udało mi się nabyć świetlówkę kompaktową o mocy 13W i barwie 6400K. Mam teraz pytanie czy jedna taka żaróweczka wystarczy żeby rośliny typu duży heniek, mały heniek i mchy ładnie rosły? (dodatkowo je nawożę :)

Planuję w tym zbiorniku zrobić zielone krewetkarium i nie wiem czy domontować jeszcze jedną taką samą żarówkę czy ta jedna wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna taka wystarczy bo rośliny wymienione przez Ciebie nie są strasznie wymagające. Polecam jednak zainwestować w podłoże np w ADA Amazonia czy Aqua-art Aquasubstrate II. Z własnego doświadczenia wiem, ze nawet przy mniejszej ilości światła rośliny przez Ciebie wymienione na tych podłożach ładnie rosną, podłoża te nie zmniejszają optycznie zbiornika a krewetki pięknie się wybarwiają i czują bezpieczniej na ciemnym tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie z wymianą podłoża u mnie będzie ciężko bo w zeszłym tygodniu zrobiłem restart :/ Jako podłożę póki co mam czarny żwir (chyba ceramiczny, matowy - wygląda w brew pozorom całkiem fajnie) do tego czarne tło... mam nadzieję że to wystarczy żeby krewecie się nie stresowały.

 

BTW zastanawiam się jednak mocno nad jeszcze jedną żarówką (nawet 5W) żeby doświetlić lewą stronę akwa ale nie wiem czy to nie przesada, z kolei jak już zamontuję oprawkę to może mi się odmienić i zamontuję 8W... XD boję się tylko żeby krewecie nie miały tam solarium... :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, myślałem... na razie wybrałem rozwiązanie ze świetlówkami kompaktowymi gdyż nie wiem czy sobie z przeróbką pokrywy poradzę. :oops: Boję się ją uszkodzić, dlatego wykombinowałem doklejenie (odpowiednio uszczelnionej) oprawki barkowej (równoległej).

Czy jest duża różnica między zastosowaniem świetlówki kompaktowej a liniowej w tak małym akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się właśnie czy montaż świetlówek o różnej barwie w tak małym akwa ma jakikolwiek sens... chodzi mi raczej głównie o to żeby było zielono i żeby rośliny nie więdły z braku odpowiedniego oświetlenia a rosły :)

Niedługo będę budował pokrywę do akwarium 63l i wtedy zobaczę jak mi to wyjdzie :) jak się uda to może skonstruuje coś do tej 25-tki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...