Jump to content

Co jest potrzebne do założenia malutkiego akwarium?


Recommended Posts

Witam :) Chciałabym założyć małe akwarium ale nie wiem co będzie mi do niego potrzebne. A z racji tego, że jestem początkująca nie chcę radzić się sprzedawcy w sklepie bo tam potrafią wcisnąć tylko niezły kit (nabrałam się już przy kupnie mysz). Tak więc mam bardzo małe mieszkanie więc chciałabym żeby i akwarium nie było duże. Może takie góra 4-5 l. Podobają mi się takie w kształcie kuli ale słyszałam, że rybki się w nich ,,męczą". Czy rzeczywiście tak jest? Jaki gatunek rybek nadaje się do takiego akwarium? No i czy grzałka, napowietrzacz, filtr i oświetlenie są do takiego akwarium potrzebne?
Link to comment
Share on other sites

Podobają mi się takie w kształcie kuli ale słyszałam, że rybki się w nich ,,męczą". Czy rzeczywiście tak jest?

Tak i to bardzo...

 

Do 5l nie nadaje się żadna rybka.

 

Sensowne minimum to przynajmniej 20-25l.

 

W małym akwarium powinno znaleźć się dokładnie to samo co w takim dużym.

Link to comment
Share on other sites

I wtedy możesz albo krewetki albo bojowniki , przy dobrych kryjówkach i wcześniejszym wpuszczeniu krewetek do akwa to można trzymać z bojownikiem . Bojownik najlepiej kupiony z akwarium , NIE z kubeczka , nie polecam takich jak z innymi rybkami ma być chyba że sam będzie to może być:)

Link to comment
Share on other sites

do 10-15 litrów

filtr: AquaEL - Filtr FAN Mikro Plus

grzałka: GRZAŁKA PLASTIKOWA AQSN 15W

podłoże: w zależności czy chcesz hodować roślinki czy tylko mchy to:

tylko mchy dał bym piasek kwarcowy biały dostępny na allegro w ilości 1kg do 15l gdzie z przodu 1cm a z tyłu około 4cm taki spadek zrobić ( wszystko owinięte na jakimś korzeniu red moor albo kamieniach)

jeśli roślinki to: najlepsze podłoże do takiego akwarium małego czyli Power Sand Special S w ilośći 2L i wtedy z przodu 2cm a z tyłu 7c, też spadek.

to drugie podłoże jest dosyć drogie w porównaniu do piasku ale jeśli dołożysz do tego malutką bimbrownię zrobioną z bidonu i zestawu do kroplówek powinnaś mieć piękne akwarium.

aha jeśli masz zamiar zrobić akwarium u szklarza to polecam szkoło opti white jeśli takie posiada a jeśli nie to możesz zamówić przez neta.

do tego świetlówka : modul oswietleniowy econoline 9W aquael

zastanów się nad rybkami ja bym proponował hodowanie krewetek i ślimaków też fajna zabawa i nie będzie strachu że zagazujesz je bimbrownią bo mają większy próg tlenowy czyli potrzebują go mniej.

przykładowa 15 Litrówka Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

to że nie widać filtra i grzałki to tylko do zdjęcia "tak się robi" :) zamiast tego filterka małego możesz zastosować jakaś mała kaskade jeśli nie będziesz mieć pokrywy

Link to comment
Share on other sites

No takie 10-15 l mogłoby jeszcze być. Większego niestety nie mam gdzie postawić :( Czyli bojownik, a konkretnie dwa mogłyby być? No i jakie parametry tych dodatkowych urządzeń powinny być do takiego akwarium?

Na bojownika minimum 20l w 15l możesz trzymać same krewetki bez ryb
Link to comment
Share on other sites

Bojownik najlepiej kupiony z akwarium , NIE z kubeczka , nie polecam takich jak z innymi rybkami ma być chyba że sam będzie to może być:)

A dlaczego taki bojownik z kubeczka sie nie nadaje ?

Jeśli ma być sam to ok , ale z innymi rybkami czy z samiczkami to może ale nie musi być bardzo agresywny

Link to comment
Share on other sites

przecież 5 litrów to nawet nie akwarium hehe nawet nie umiem sobie tego wyobrazić, 15x15x20?:D. To jakiś pojemniczek. Nie wierzę że nie znajdziesz miejsca na małe akwa koło 30 litrów a w takim to już można coś zmajstować.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...