Skocz do zawartości

Jaki dyfuzor wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam do Was ponownie małe pytanko, tak jak w temacie, jaki dyfuzor byście polecali do baniaka 240L? Oprócz wynalazków narurowych ;) Tzn. chodzi mi o to jaki najlepiej się spisuje? Przeglądałem ostatnio ofertę Hydor'a CO2 Turbo Difusser ale w opisie było podane do akwariów od 10-50 litrów co mnie trochę zdziwiło. Zatem zdaję się całkowicie na was moi drodzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mów co chcesz o narurowych dyfuzorach ale jeden z lepszych niedostępnych w Polsce to ten : http://cgi.ebay.com/Aquarium-CO2-ATOMIZER-SYSTEM-Diffuser-16-22mm-Hose-air-/280559195963?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4152a1973b

Poza tym wypróbowałem już trochę dyfuzorów i wbrew pozorom najprostsze się u mnie sprawdza. Mianowicie strzykawka z kostką lipową podstawiona tuż pod ssanie filtra co powoduje rozpuszczenie w 100% i jeśli ktoś mi powie że zapowietrzam filtr albo zabijam bakterie nitryfikacyjne to lepiej niech już nic nie mówi...

Poza tym próbowałem mixer ferplastu oraz dufuzory ADA oraz chińskie.

Drugim dobrym sposobem jest mixer ferplastu ale zamiast gąbki polecam bioballe z tetry na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugim dobrym sposobem jest mixer ferplastu ale zamiast gąbki polecam bioballe z tetry na przykład.

Bardzo dobre rozwiązanie, ten mikser w 100% rozpuszcza co2 w wodzie, a w połączeniu z butlą spokojnie da rade w twoich 240l.Prefiltr wymaga czyszczenia co kilka dni a gąbka raz na tydzień jeśli zastosujemy ''fabryczne'' wkłady.Dodatkowo jest bardzo cichy, praktycznie nie słyszalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym wypróbowałem już trochę dyfuzorów i wbrew pozorom najprostsze się u mnie sprawdza. Mianowicie strzykawka z kostką lipową podstawiona tuż pod ssanie filtra co powoduje rozpuszczenie w 100% i jeśli ktoś mi powie że zapowietrzam filtr albo zabijam bakterie nitryfikacyjne to lepiej niech już nic nie mówi...

Hmmm od niedawna podaje CO2 z bimbrowni i mój filtr kubełkowy zaczął dziwnie kaszleć plus minus raz na godzinę. Tylko że kostka lipowa jest po drugiej stronie akwa. Czy to zjawisko jest powiązane z tym podawaniem CO2? Nie dokonywałem żadnych napraw/remontów filtra przyszło to samoczynnie więc raczej wszystko szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugim dobrym sposobem jest mixer ferplastu ale zamiast gąbki polecam bioballe z tetry na przykład.

Bardzo dobre rozwiązanie, ten mikser w 100% rozpuszcza co2 w wodzie, a w połączeniu z butlą spokojnie da rade w twoich 240l.Prefiltr wymaga czyszczenia co kilka dni a gąbka raz na tydzień jeśli zastosujemy ''fabryczne'' wkłady.Dodatkowo jest bardzo cichy, praktycznie nie słyszalny.

Wystarczy wyjąć obie gąbki i po kłopocie. Biobale nie są do niczego potrzebne - tylko hamują przepływ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugim dobrym sposobem jest mixer ferplastu ale zamiast gąbki polecam bioballe z tetry na przykład.

Bardzo dobre rozwiązanie, ten mikser w 100% rozpuszcza co2 w wodzie, a w połączeniu z butlą spokojnie da rade w twoich 240l.Prefiltr wymaga czyszczenia co kilka dni a gąbka raz na tydzień jeśli zastosujemy ''fabryczne'' wkłady.Dodatkowo jest bardzo cichy, praktycznie nie słyszalny.

Wystarczy wyjąć obie gąbki i po kłopocie. Biobale nie są do niczego potrzebne - tylko hamują przepływ..

Hamują przepływ i powodują, że CO2 nigdy w pełni nie nasyci wody (są duże straty). Gąbka jest o wiele lepsza.

Widzę, że masz e1500 więc jak dla mnie powinnaś pomyśleć o dobrym reaktorze CO2 na wężu wylotowym. Dyfuzor i rzeczy podobne do niego nie mogą się równać z wydajnością reaktora przy tym litrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale hamują przepływ czego? wody? chyba nie bardzo bo by się woda szybciej napełniała niż co2 w mixerze, a tak jest swoistego rodzaju dzwon tylko że spadająca woda w środku powoduję szybsze rozpuszczanie co2. Najlepiej niech każdy bazuję na swoich doświadczeniach najlepiej się uczy bo koledzy to widzę że dużo piszą ale nie to że go mieli lub mają....

"teoretyków Ci u nas nie potrzeba"

 

BTW : Przy rozpuszczaniu CO2 w wodzie można mówić o:

1. maksymalnej ilości CO2, która w danych warunkach da się rozpuścić.

2. szybkości rozpuszczania CO2 w wodzie i jego usuwania z niej.

Oba te czynniki są ze sobą powiązane.

Pytanie "od czego zależy rozpuszczalność CO2 w wodzie" pozornie tylko zawęża obszar poszukiwań do punktu 1.

 

Ilość CO2, która rozpuści się w wodzie (punkt 1) zależy od: temperatury, ciśnienia, składu wody (zwykle wiążemy to z kH).

Po kolei:

- Temperatura w zakresie akwarystycznym zmienia rozpuszczalność minimalnie. Nie warto się tym przejmować.

- Obecność substancji reagujących z CO2 zmienia to bardzo istotnie, ale w akwarium mamy do czynienia zwykle z węglanami, które często opisujemy jako kH - tu można więc policzyć ile CO2 się zmieści w wodzie.

- Ciśnienie musimy traktować jako ciśnienie cząstkowe. Takie ciśnienie wynika ze składu procentowego gazu w miejscach styku gaz-woda. Powietrze zawiera CO2 w minimalnych ilościach i o ile pamiętam, bo kiedyś liczyłem, możemy nim nasycić wodę do nieco poniżej 4 ppm CO2. Co innego, gdy wodę nasycamy czystym CO2. Wtedy ciśnienie CO2 jest znacząco wyższe i czystą wodę można nasycić do nieco ponad 1800 ppm CO2.

Jeżeli zastanowimy się nad tym jak "technicznie" potrafimy nasycić wodę to wchodzimy do punktu 2. Woda z jednej strony jest nasycana 100% CO2, z drugiej CO2 jest usuwany na styku wody i powietrza. Szybkość nasycania wody CO2 zależy oczywiście głównie od granicy faz CO2-woda - im większa i im bardziej zniekształcana tym CO2 szybciej się rozpuszcza. Dlatego najszybciej CO2 się rozpuszcza w rurach o bardzo burzliwym przepływie (np. w tzw. "reaktorach", w filtrach itp.), mniej wydajnie przy wykorzystaniu bąbelkowania a najwolniej poprzez dzwon.

Przy obfitym miksowaniu powierzchni wody od strony powietrza (kaskada, wylot z kubełka itp.) może się okazać, że nasze próby nasycenia wody za pomocą CO2 spełzają na niczym ponieważ cały rozpuszczony nadmiarowo CO2 jest szybko usuwany z wody. W tym sensie (nieco trywializując) rozpuszczalność 100% CO2 w wodzie zależy też od szybkości usuwania tego CO2. To akurat jest "nie do policzenia" bo każdy baniaczek ma inaczej falującą powierzchnię a więc i inna jest szybkość usuwania CO2 z wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i powinienem (nie powinnam ;) ) ale właśnie chodzi mi o coś czego nie trzeba instalować na wężach, siedzi tam sobie już grzałka więc nie chcę montować więcej "bajerów" a i miejsca już nie mam za bardzo bo węże poskracane na wymiar. Wracając do tematu to chciałbym coś wewnątrz baniaka, coś co można najlepiej zakamuflować jakoś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i powinienem (nie powinnam ;) ) ale właśnie chodzi mi o coś czego nie trzeba instalować na wężach, siedzi tam sobie już grzałka więc nie chcę montować więcej "bajerów" a i miejsca już nie mam za bardzo bo węże poskracane na wymiar. Wracając do tematu to chciałbym coś wewnątrz baniaka, coś co można najlepiej zakamuflować jakoś :)

proponuję coś takiego ładnie nawet wygląda nie trzeba ukrywać za bardzo ale w Polsce jeszcze tego nie widziałem

http://cgi.ebay.com/Spiral-Glass-Bubble-Counter-CO2-diffuser-ADA-beetle-/260637279704?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3caf3145d8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz filtr? ile czasu go już masz? btw to jest OT no ale może admin potraktuje to jako kontynuacje tematu.

BTW strasznie płaskie podłoże masz w akwa mrowa ale połączenie dwóch żwirów fajny efekt daje.

jakiś HW-303B 1400l/h +UV 8W. Na allegro są podobne HW-302. Filtr od czyszczenia pracował tydzień i zaczęło się to wypuszczanie powietrza rowno z poczatkiem podawania CO2. Moze to tylko przypadek. Tak tylko spytałem i sorki za OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i powinienem (nie powinnam ;) ) ale właśnie chodzi mi o coś czego nie trzeba instalować na wężach, siedzi tam sobie już grzałka więc nie chcę montować więcej "bajerów" a i miejsca już nie mam za bardzo bo węże poskracane na wymiar. Wracając do tematu to chciałbym coś wewnątrz baniaka, coś co można najlepiej zakamuflować jakoś :)

proponuję coś takiego ładnie nawet wygląda nie trzeba ukrywać za bardzo ale w Polsce jeszcze tego nie widziałem

http://cgi.ebay.com/Spiral-Glass-Bubble-Counter-CO2-diffuser-ADA-beetle-/260637279704?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3caf3145d8

Są w Polsce nawet lepsze - oprócz spirali i spieku mają zaworek przeciwzwrotny - np. taki:

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spirala służy jedynie jako licznik, a zaworek to dwa połączenia mniej w instalacji. A tak nawiasem mówiąc - ty masz jakieś kompleksy związane z narodowością, czy z miejscem zamieszkania?

 

Mów co chcesz o narurowych dyfuzorach ale jeden z lepszych niedostępnych w Polsce...

...ale w Polsce jeszcze tego nie widziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spirala służy jedynie jako licznik, a zaworek to dwa połączenia mniej w instalacji. A tak nawiasem mówiąc - ty masz jakieś kompleksy związane z narodowością, czy z miejscem zamieszkania?

 

Mów co chcesz o narurowych dyfuzorach ale jeden z lepszych niedostępnych w Polsce...

...ale w Polsce jeszcze tego nie widziałem

Nie nie mam ale widzę że Ty coś cierpisz do mnie, jeśli nie potrafisz prowadzić normalnej wymiany zdań tylko obrażasz się i strofujesz oponenta to twój problem poza tym OT. Napisałem po prostu że nie spotkałem identycznych w u nas w kraju. CO2 atomizer który podałem jako pierwszy jest na forum Tomma Barra zachwalany a kto jak kto ale on i jego renoma mówią same za siebie. Jest dużo rzeczy niedostępnych "jeszcze" w naszym kraju i trudno się z tym nie zgodzić.a Jeśli się naglę pojawią to importer chce zbijać kokosy i daje ceny zaporowe. Mówię tu o produktach ADA gdzie z Ebayu można sprowadzić z Hong Kongu dużo taniej.

I poza tym to nie jest tylko licznik bąbelków bo bąbelek pokonując drogę w kapilarze zmniejsza swoją objętość czyli się rozpuszcza.

 

Drabinka JBLA myślę że jest też dobrym rozwiązaniem ale dużo miejsca zajmuje tak jak i Hydor oraz mixer ferplastu, przy dużym zbiorniku jest to łatwiej zakryć. Ja mimo wszystko wybrał bym chyba narurowy mimo że masz już grzałkę która nie powinna zmniejszać przepływu choć nie jest do końca przekonany o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj założyłem spiek za 29zł 30mm Nattec'a. Jestem bardzo zadowolony. W moim 200l baniaku bąbelki zanim dopłyną do powierzchni przepływają cała długość akwa pomimo słabego prądu wody.

Każdy ma jakieś rozwiązania które się sprawdzają w naszych zbiornikach, sam ocenisz po jakimś czasie oraz po skokach pH czy jesteś w pełni zadowolony czy nie. Ważnym elementem posiadania spieku jest jego czyszczenie. Po jakimś czasie należy go przegotować w occie lub wymoczyć w domestosie a następnie wymoczyć w wodzie i dobrze przepłukać. Sposób z octem jest moim zdaniem mniej szkodliwy dla rybek ale i nie tak dobry jak domestos.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję coś takiego ładnie nawet wygląda nie trzeba ukrywać za bardzo ale w Polsce jeszcze tego nie widziałem

http://cgi.ebay.com/Spiral-Glass-Bubble-Counter-CO2-diffuser-ADA-beetle-/260637279704?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3caf3145d8

Myślę że chodziło Ci o coś takiego http://allegro.pl/dyfuzor-co2-dla-profesjonalisty-i1228499049.html więc jest chyba już dostępny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale hamują przepływ czego? wody? chyba nie bardzo bo by się woda szybciej napełniała niż co2 w mixerze, a tak jest swoistego rodzaju dzwon tylko że spadająca woda w środku powoduję szybsze rozpuszczanie co2. Najlepiej niech każdy bazuję na swoich doświadczeniach najlepiej się uczy bo koledzy to widzę że dużo piszą ale nie to że go mieli lub mają....

"teoretyków Ci u nas nie potrzeba"

 

Biballe mają taką strukturę, że wpadające CO2 zostaje uwięzione w nich. Po przekroczeniu granicy krytycznej zostaje wyrzucone i z idealnego rozpuszczania lipa. Działa to na takiej samej zasadzie jak bioballe w reaktorze CO2 na wężu wylotowym. Kiedyś nawet była dyskusja o wkładaniu bioballi do reaktora... Co2 bardzo dobrze zostaje rozpuszczone w gąbce, która tam jest, gdyż w jej porowatościach CO2 zostaje rozbijane na mniejsze części, a płynąca woda rozpuszcza je o wiele szybciej i efektywniej.

Nie jestem teoretykiem w przeciwieństwie do Ciebie - ja nie podaje co chwilę linków do aukcji, zachwalając produkt, którego nie miałem (niedostępny w Polsce oczywiście).

Co do Twojej metody rozpuszczania CO2 (podawanie całego gazu pod rurę wlotową do filtra). Po pierwsze zakwaszasz sobie tam środowisko, ale szczerze, to nie jest jakiś większy problem... Problemem jest właśnie świadome niszczenie filtra i to, że za niedługi czas odmówi Ci posłuszeństwa. Mówię to teraz nie jako teoretyk, a praktykant :] Wyjątkiem może być podawanie 1-5 bąbelków na sekundę to wtedy uważam, że jest ok, ale więcej, tak jak to było w moim przypadku to naprawdę głupi pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nie miałem czegoś to nie znaczy że nie mogę czegoś polecić a nie zachwalać a nazwisko Barr jeśli Ci nic nie mówi to znaczy że albo mało czytasz albo nie znasz angielskiego.

Z mojej praktyki wnioskuję że biobale zamiast gąbki w środku lepiej rozpuszczały co2 ale to moje spostrzeżenia.

I poza tym skąd możesz wiedzieć co miałem i czego nie miałem? To forum jest tylko kroplą w morzu wiadomości o akwarystyce i tak naprawdę jest dla początkujących akwarystów do których ja też mogę się zaliczyć, ale dużo czytam i w przeciągu 3 lat nauczyłem się dużo i ciągle się uczę starając się dzielić swoją wiedzą w przeciwieństwie do niektórych którzy tylko krytykują młodych stażem akwarystów że coś źle zrobili albo nie taką maja aranżację. "Zapomniał wół jak cielęciem był"

Apro zakwaszania filtra możesz mi powiedzieć jakim cudem zakwaszam sobie środowisko w filtrze?? przecież woda i tak przez niego przepływa a gaz który tam wpływa nie zmienia pH tylko w filtrze ale całym zbiorniku. Więc czy podam gaz na filtr jako reaktor czy w dyfuzor pH i tak będzie maleć a tego właśnie chcę bo mam 7,5 w kranie.

A z drugiej strony czy wkład torfowy w filtrze nie zakwasza wody w filtrze bardziej niż wspomniane wcześniej co2? Nie rozumiem twojego toku myślenia ale ok masz to innego zdania i szanuję to. Jak to powiedział Voltaire "Nie zgadzam się z twoimi opiniami ale po kres swoich dni będę bronił Twojego prawa do ich wygłaszania"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nie miałem czegoś to nie znaczy że nie mogę czegoś polecić a nie zachwalać a nazwisko Barr jeśli Ci nic nie mówi to znaczy że albo mało czytasz albo nie znasz angielskiego.

:shock: hahaha naprawdę dobry jesteś! Chętnie bym Ci odpowiedział i wytłumaczył zasadę rozpuszczania CO2 wraz z bioballami, ale po Twojej wypowiedzi stwierdzam, że nie ma sensu z Tobą rozmawiać, bo zniżysz mnie do swojego poziomu, a później pokonasz doświadczeniem.

Swoją drogą znam nazwisko Barr i stosuję EI z ogromnym powodzeniem w akwarium (chwilowo zlikwidowane więc powinienem napisać "stosowałem"), a angielskim pewnie władam gorzej od Ciebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...