Skocz do zawartości

84 l - wielogatunkowe


AsiaK13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zdaję sobie z tego sprawę, że moje akwarium do perełek nie należy i trzeba w nim jeszcze wiele zmienić. Chciałam jednak, żebyście mogli zobaczyć jak to wygląda od samego początku. No i mam nadzieję, że doczekam się wielu przydatnych rad, które są dla mnie bardzo potrzebne :) Może zacznijmy od mojej "akwarystycznej" historii.

A więc tak. Na początku była parka bojowników syjamskich w 5 litrowej kuli (miałam w tedy 9 lat). Ładnie się wybarwiały, wycierały nie gryzły się to i byłam z siebie dumna. Nie zdawałam sobie sprawy, że ich męczę. Gdy się o tym dowiedziałam, zorganizowałam przeprowadzkę do 16 litrowego baniaczka (w kuli rybki mieszkały pół roku). Uwielbiałam patrzeć na rybki i je karmić. Ale jako niedoświatczona i nieświadoma dokupiłam jeszcze parę welonów, molinezje, kiryski, piskorki i brzanki. Rybki często zdychały a więc dokupywałam coraz to nowe gatunki. Wybierałam po prostu te, które mi się podobały. Po długich namowach w wieku 11 lat dostałam akwa 28 l. Historia się powtórzyła. Parę miesięcy temu przyszło mi do głowy by o rybkach trochę poczytać. I dopiero niedawno uświadomiłam sobie, że ja krzywdzę i jak wiele błędów popełniłam. Po zakupie baniaka 84 l (na większy niestety nie mam warunków) powoli staram się doprowadzać to wszystko do porządku, potrwa to na pewno sporo czasu, ale mam nadzieję, że mi pomożecie :)

 

--

:arrow: Akwarium: 84 l 80dłx35wysx30gł (na zamówienie)

:arrow: Wyposażenie: Filtr wewnętrzny FAN 1 (zdaje sobie sprawę, że jest za mały, ale nadrabiam to częstrzymi podmianami wody, narazie nie mogę zakupić lepszego filtra)

Oświetlenie to 45 W 2700 (kolor)

:arrow: Obsada

12x neon innesa (myślę, że jest dobrze, jezeli o neony chodzi ;))

2x brzanka różowa (jeżeli będzie komu, to oddam, czy może zostać? Słyszałam różne opinie na ten temat)

2x prętnik morelowy (czy w akwa mogą żyć dwa samce?)

1x molinezja (planuję dokupić dwie samiczki

1x kirysek spiżowy

1xpiskorek (doradźcie, co oddać a co dokupić kiryska czy piskorka?)

2x zbrojnik (parka, niewielkie)

1x danio (oddam w ciągu dwóch miesięcy)

1x labeo (grubowarg dwubarwny

x ? ( sklepie nazwana "rozborozą" też oddam)

Były jeszcze dwa welonki, kilka brzanek takich zielonych (chyba 7 ich było), ostronos i trzy zbrojniki - je udało mi się oddać, a więc powoli do przodu.

:arrow: Flora: Na pewno moczarka kanadyjska, bodajże kammba, nurzaniec ( nie jestem pewna) i parę innych roślinek. I mech jawajski.

:arrow: Nawozy: CO2, z własnej bimbrowni, od tygodnia zobaczymy jak to działa. Nurzaniec do przody puścił, to na pewno :)

:arrow: Ozdoby: Korzeń (dojdzie jeszcze jeden, na razie się moczy), kamienie, kokos a właściwie połówka.

Prace nad aranżacją trwają. Na razie nie to jest najważniejsze, aczkolwiek lubię pomoczyć łapki w baniaku. Teraz chcę doprowadzić obsadę do lepszego stanu. Jutro dodam lepsze zdjęcia. Jak będzie już ciemno mama będzie jeszcze w pracy, to będę mogła dorwać się do aparatu. Na razie zdjęcia z komórki. Słabe, ale są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na zdjęciu dużo nie widać, ale nie wygląda to bardzo źle. Są rośliny, nie ma sztucznych ozdób, różowego żwirku itd. ;)

Zbieraj kasę na nowy filtr, jako taki da się już za 60zł kupić więc nie są to astronomiczne pieniądze. ;)

To teraz pierwszy i najważniejszy wydatek, szczególnie przy takiej ilości ryb...

 

Obsada do poważnej modernizacji. Labeo też do oddania.

Docelowo postaraj się żeby w akwarium zostało 4, maksymalnie 5 gatunków. Na razie jest zupa, ale skoro masz chęć naprawy obsady to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualka :) Jak na razie nic się nie zmieniło, ale dodaję lepsze zdjęcia i czekam na Wasze opinię i rady. Aha. I czy ktoś rozpoznaje rybkę na zdjęciu po prawej stronie? Planuję ją oddać, ale chcę się jeszcze dowiedzieć jakie ma wymagania. Kupiłam ją dwa lata temu, pod nazwą "rozboroza"

 

Sory, ale coś mi się z tym trzecim zdjęciem zwaliło ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozboroza? To jakaś nowo odkryta choroba? Czy może nowy rodzaj cukru, jakiegoś dalekiego krewnego glukozy, albo celulozy

 

W akwarium za mało roślin, łyso i jakoś bezpłciowo, rośliny źle obsadzone, podłoże źle wygląda( za białe) ,częściowo zła obsada (labeo do oddania) . I czym ty to wszystko oświetlasz? lampką do odrabiania lekcji , czy świeczką? Schowaj też gdzieś ten filtr bo brzydko wygląda, ogólnie takie sobie to akwarium, daję 3/10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"rozboroza" to rybka, którą kupiłam pod taką nazwą. Wygląda tak, jak na zdjęciu poniżej (zdj. nie mojego autorstwa!). Podobna do tetry, ale jakoś tak kolorki ma inne. Poza tym za jakiś miesiąc ją oddaję (moja koleżanka zakłada akwarium, ale zanim ono dojrzeje to trochę potrwa. Oddam jej także danio. No i nie wiem czy oddać jej też piskorka czy kiryska. Jeden z tych gatunków chcę zostawić i zrobić stadko. I mam jeszcze jedno pytanie. Oddawać brzanki różowe (parka) czy jednak 84 l to dla nich wystarczający litraż. Co do oświetlenia, brat zrobił mi i wkręciłam do niego taką zwykłą żarówkę, na święta dostanę nową pokrywę, ale to jednak trochę potrwa. Co do aranżacji, właśnie z roślinkami nie mogę poszaleć ze względu na oświetlenie pół akwarium jest dobrze oświetlone a pół nie ale i tak jest o niebo lepiej niż w moim 25 l. Wtedy były sztuczne roślinki, gruboziarnisty żwirek, nie podmieniałam wody i oprócz tych gatunków które mam teraz miałam jeszcze 7 innych w tym welonka. Powoli odzie do przodu i już połowa rybek ma lepszy domek :) Myślę, że w lutym-marcu akwa będzie wyglądało już dosyć możliwie. Jeżeli chodzi o filtr, to nie chcę go za bardzo chować, by mógł swobodnie wyłapywać syfy z wody, ponieważ i tak jest trochę przysłaby na ten litraż. Oprócz tego rozrosła mi się moczarka i kamomba. Dodałam korzeń, który obsadziłam mchem (ten też ładnie rośnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę Cię rozczarować , ale nie istnieje taka ryba jak "rozboroza" ;) prawdopodobnie chodzi ci o razborę klinową lub jakąś inną, jednak one raczej nie są podobne do bystrzyków, wogóle to inna rodzina . Ja ci dam radę : oddaj wszystkie ryby oprócz neonów, prętników i dokup kirysków a zamiast zbrojników lepiej otoski daj. Niestety akwarium to nie jest rzecz, którą jak komputer , wystarczy uruchomić za pomocą przycisku i gotowe. Trzeba mieć na temat akwarystyki dużo wiedzy, albo zaczynać u boku kogoś kto się na tym zna, potrzebny jest także czas i niestety dużo forsy. Bez tych rzeczy akwarium nie będzie naprawdę ładne. Moim zdanie najważniejszy jest dobry start, a nie fmeranie potem przez wiele miesięcy i zmienianie wszystkiego, co ty właśnie robisz. Trzeba było najpierw zdobyć troche doświadczenia a nie teraz gmerać i nie dać się rozwinąć zbiornikowi. A taka żarówka , jeśli nad taflą wody w akwarium nie jest położona szyba a miejsce gdzie żarówka jest wkręcana nie jest odpowiednio zabezpieczone, jest bardzo niebezpieczna, może dojść do zwarcia i się wszystko może źle skończyć, także uważaj lepiej z tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym mogła oddałabym wszystkie rybki, które się nie nadają ale nadal nie wiem czy:

- Brzanki moga zostać i

- Czy oddać kiryska, czy piskorka (którego gatunku dokupić)

Oddawać do zoologa nie chcę bo ile razy widziałam ludzi takich jak ja (niestety), którzy biorę brzanki rekinie czy bocje do malutkich zbiorniczków. Na razie oddaję tylko danio i tę "nieszczęsną rozborozę" (nareszcie wiem jak się na prawdę nazywa, dziękuję :D). I może osoba, która przygarnie te dwie rybki do 250 l weźmie też jedną z tych dennych rybek. W tedy będzie mogła dokupić im odpowiednie towarzystwo (dokupi więcej danio i albo kirysków, albo piskorków :D)

Co do lampki. To "normalna" pokrywa, tyle że zrobiona własnoręcznie, oczywiście jest szybka, więc żadnego zwarcia nie będzie. Na razie zbieram kasę na filtr - to, jak ktoś mi już powiedział priorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Aktualka ;)

Otóż z powodu remontu byłam zmuszona przenieść akwarium do drugiego pokoju. Przez tydzień ryby pływały sobie w 26 l. Oprócz paru ubytków na płetwach nic im się tam nie stało. Trochę gorzej z roślinami. 90% pożółkło, zmarniało i musiałam wyrzucić.

:arrow: Akwarium: 84 l 80dłx35wysx30gł (na zamówienie)

:arrow: Wyposażenie: Filtr wewnętrzny FAN 1

:arrow: Obsada:

12x neon

2x brzanka różwa

2x prętnik morelowy (i tu proszę o indentyfikacje płci, ze zdjęć)

2+1 molinezja jedna czarna samica jest jakaś chora. Ma takie białe ubytki co zresztą widać na zdj. co to może być?

1x kirysek spiżowy

1x piskorek

1x zbrojnik nieb.

1x labeo

Danio, samczyk molinezji, samiczka zb. nieb. i bystrzyk czerwony zostały oddane do odpowiednich domów. Jeżleli mi się uda oddam jeszcze: labeo, zbrojnika, piskorka. Ale już nikt kto ma odpowiednie akwarium nie chce moich rybek (wzięli już wcześniej inne i mają max.)

:arrow: Nawożenie: mikro i makro (domowej roboty, zamówione z allegro). Raz w tygodni. Dojdzie "domowa" bimbrownia bo roślinki wyglądają fatalnie.

I na razie bez zmian. Zdjęcie z wczoraj, akawarium funkcjonuje tydzień, a więc rośliny puszczają nowe pędy powolutku. Nie będę dokupywała, poczekam aż to się rozrośnie.

:arrow: Roślinność: moczarka, kamomba, nurzaniec, mech jawajski, kryptokoryna karbowana, gałęzatka + 2 nieznane mi gatunki.

:arrow: oświetlenie: 45 W tak na jedną stronę bardziej świeci. drugą doświetlam 15 W lampką.

I pytanie. Czy ten ślimaczek ze zdj. może zostać? Przyplątał się z roślinkami, znacznie urósł od tamtego czasu i mi się podoba. Nie jest jakiś niebezpieczny, czy za bardzo płodny? Dodam, że często zakopuje się w podłożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje na temat ślimaka "świderka" znajdziesz tu - http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiderek_(%C5%9Blimak)

Co do nawożenia, padających roślin itd., polecam lekturę - http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=5&t=16087

Czym nawozisz i jakie dawki stosujesz ?

Na twoim miejscu zwiększył bym ilość podłoża do np.3-5cm przód i 7-10cm tył. - teraz to masz przyprószone dno :).

Jak nie chcesz na razie bawić się w zakup i dozowanie nawozów,zwiększanie ilość oświetlenia, badania itd. - wszystko to wiąże się z kosztami, to możesz zamiast akwarium high-tech zrobić low-tech, info. na jego temat znajdziesz tu - http://tinyurl.com/27wao8o

Wszystko zależy od tego jaki masz cel, co chcesz osiągnąć i w jakim czasie :)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znalazłam parę portretów mieszkańców. Foty nie najświeższe ale i jeszcze "nie po terminie". Proszę o identyfikację płci prętnika. Byłam pewna, że to samiec ale po tarle zgłupiałam..

Miałam robić LT ale po świętach dostanę pokrywę z prawdziwego zdarzenia to pomyślimy o jakimś konkretnym nawożeniu i ogólnie o jakimś małym buszu. No i dopiero po zakupie pokrywy dokupię roślinki bo teraz to bez sensu. :aniol_diabel:

A tak to bez większych zmian. Dodałam tylko 3 kg żwirku bo znalazłam w suszarni :P Wiem, że mało ale teraz takiego nie mają a mieszać nie chcę dwóch kolorów ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Oddałam brzanki różowe.

Dokupię 4-5 kirysków.

Postaram się oddać piskorka.

Nie wiem co z prętnikami bo wydaje mi się, że to dwa samce :x .

Niedługo przyjedzie mój brat do Polski to zaopatrze się w rośliki. I nie wiem czy pisałam już, ale mam nową pokrywę. Narazie standardowe oświetlenie, ale to się zmieni (jak brat przyjedzi e;p)

I parę fotek mieszkańców w tym moja ulubiona molinezja, która wczoraj urodziła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam, witam. Dawno mnie tu nie było ale akwarium same sobie nie pozostało. Najpierw dużo czytałam, później poszłam zbierać truskawki a niedawno jabłka (na zarobek, czternastolatka ma raczej ograniczone fundusze :P) no i mogłam zaopatrzyć się w kilka potrzebnych rzeczy do akwa. Oświetlenia nie zmieniałam ale na roślinki zdecydowanie nie narzekam. Chcę tylko zmienić barwę światła (bardziej białe) bo świetlówka i tak ma już z pół roku to trzeba pomyśleć o zmianie.

:arrow: Obecne rośliny:

Najas

Kryptokoryba karbowana

Kamomba

Trzy rodzaje żabienic (chcę zlikwidować tę pośrodku bo to jednak za dużo jak na tak niewielki baniaczek)

Mech jawajski

No i "jakieś coś" po prawej stronie (rośnie jak szatan korzenie wypuszcza pływając "luźno" po wodzie no i proszę o identyfikacje tejże roślinki)

 

:arrow: Rybki:

3x molinezja (samice)

1x bojownik

1x prętnik (do oddania ale nie ma chętnych na razie)

11x neon

5x kiryski (albinosy)

1x zb. niebieski

1x labeo (to samo co prętnik)

Myślałam nad krewetkami RC ale przy takich rybkach na 99% się nie utrzymają. Jak myślicie, próbować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...