Skocz do zawartości

jakie oświetlenie do 30L ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem początkującą akwarystką i akwarium założyłam w czerwcu 2010r. Jest to 30L baniaczek, a w nim zwykła żarówka 25W, 2 roślinki w tym jedna żabienica, 4 gupiki i filtr aqua szut 280 mini, grzałka( temp ok 24-25 stopni). Ostatnio w akwarium pojawiły mi się na żabienicy nitkowate glony - chyba zielenice - i jeden z forumowiczów powiedział mi że to od złego oświetlenia. W związku z tym mam pytanie jak dobrać oświetlenie by było wszystko w porządku ? Jaką żarówkę polecacie - interesuje mnie gwint gdyż nie będę się bawić w przerabianie pokrywy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej te nitki na roślinie są od tej żarówki :) bo akwarium stoi na drugim końcu pokoju - do okna jest daleko - chwilowo zmniejszyłam ilość światła do 8 godz. Piszesz że odpowiednia wartość to 0,5W/l a jeśli ja mam 0,8 W/l ( dobrze wyliczam 25W / 30L ? )to jest bardzo dużo ?? Lepiej jak będzie to wartość niższa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle rozumujesz. Przelicznik jest tylko do żarówek energooszczędnych i świetlówek. ;)

Ogólnie nie oświetla się w dzisiejszych czasach powszechnie akwariów zwykłymi żarówkami.

Samo światło niby dla roślin ok, ale wydajność dużo niższa niż przy świetlówkach/kompaktach i jeszcze wydają masę ciepła. Najlepiej by było zastąpić tą zwykłą żarówkę, żarówką energooszczędną 6500K ok 15W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...