Skocz do zawartości

Hydroponika i filtracja nad akwarium 513l - krok po kroku


AlexB47
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego nie? Filtr filtrowi nie równy, chyba wszystko zależy od zastosowanych wkładów?

Ręce opadają. Nie chce mi się rozpisywać. Krótko - filtr zewnętrzny (kubełek, sump) zatrzymuje drobiny resztek organicznych, bez których hydroponika nie funkcjonuje. W swojej filtracji po dwóch latach eksperymentów wywaliłem drobne gąbki, waty i wszystko inne. Gąbki na kominie, widoczne na jednej z fotek zastąpiłem grzebieniami. Na szczęście pompa OR 2500 daje sobie radę z drobnymi zanieczyszczeniami w wodzie. Z resztą radzi sobie keramzyt, korzenie roślin i gąbka na końcu hydroponiki. Zero techniki, a woda jak kryształ.

No ale przecież nie musicie mi wierzyć. Ciągle się uczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ręce opadają. Nie chce mi się rozpisywać. Krótko - filtr zewnętrzny (kubełek, sump) zatrzymuje drobiny resztek organicznych, bez których hydroponika nie funkcjonuje.

 

Mam pytanie Według Ciebie co to znaczy ze nie funkcjonuje ? Całkiem nie działa? nie spełnia swoje funkcji ? pracuje na pół gwizdka ? Obserwuje sobie ten temat już od dawna i Teraz mnie zaintrygowałeś ........Napisz coś o tym o Ile ręce całkiem nie opadły i nie masz już siły się powtarzać :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D . Funkcjonuje, funkcjonuje, ale. To jest trochę tak, jak dietą wegetariańską - podobno bez mięsa można żyć, ale przecież człowiek jest drapieżnikiem.

To, co wychodzi z kubełka jest pozbawione jakicholwiek zawiesin, które oprócz związków chemicznych zawartych w wodzie, zawierają wiele cennych dla roślin składników organicznych. Prowadzenie akwaponiki bez kubełka powoduje, że drobne zawiesiny wnikają w pory keramzytu i pomiędzy granulki. Część korzeni roślin zanurzona jest w wodzie, ale inne mogą wrastać w keramzyt, czerpiąc dodatkowe składniki. Na tych, które całkowicie są zanurzone również osadzają sie drobiny substancji organicznych stanowiąc pożywienie. W pewnym sensie jest to namiastka gleby.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem co masz na myśli - Z tym ze moim skromnym zdaniem rośliny i tak przyswajają to co jest rozpuszczone w wodzie poprzez Korzenie . A więc reasumując nie wchłaniają tych drobin czy zawiesin ale To co jest zawarte w samej wodzie . Na moje oko czy to się rozpuszcza tak to nazwijmy tuż przy korzeniach czy płynie już w samej czystej wodzie docierającej do korzeni jest bez znaczenia . Rośliny co mają z wody wyciągnąć i tak wyciągną Ja mam Sumpa ogromnego do tego w pierwszej komorze Hydroponiki dodatkowe wkłady aby oczyścić wodę do maximum z zanieczyszczeń / Tym sposobem nie dopuszczam do odkładania się drobinek w keramzycie co pozawala na utrzymanie go w czystości do tego jest stała przepustowość ( podłoże się nie zamula ) Rośliny rosną wspaniale - choć nie ukrywam ze na początku miałem problem z nimi Ale okazało się ze potrzeba było tylko i wyłącznie światła aby dochować się ogromnych kwitnących skrzydłokwiatów Takich jakich jeszcze w domowych warunkach nigdy nie miałem . Nie mówię ze Twój system jest zły czy coś ale moim zdaniem jak czytam i oglądam zdjęcia jest to przekombinowane i jak to delikatnie ująć zbędne :) Moja hydroponika jest zasypana do pełna keramzytem w który bezpośrednio posadziłem rośliny woda w nazwijmy to długiej doniczce jest na poziomie 4 cm Roślina sama sobie decyduje w której części - na jakiej wysokości doniczki się zakorzenić . Zdaje to egzamin w 100% Jedynym problemem jak już pisałem okazało się doświetlenie - wiadomo bez tego nie ma nic :) Z twoich patentów podoba mi się sadzenie Rosin w koszykach na 100% ułatwia to obsługę itd. Ale reszty bym u siebie już nie zmienił . Jest dobrze i przypominam współpracuje to z bardzo dużej pojemności sumpem . Myślę ze Twoje rozwiązania - doświadczenia mogę pokazać przewagę nad Moim ale dla Mniej doświadczonych akwarystów jakich tu akurat na tym forum nie brakuje ( nikogo nie zamierzam urazić ) nie ma co pisać tak drastycznych opinii . Mam nadzieję ze Rozumiesz co Chcę przekazać . Czasem sprawność tkwi w prostocie . I im prostsze rozwiązanie tym lepsze . Oczywiście podziwiam zapał do dążenia w Kierunku idealnego systemu opartego na Hydroponice - Twoje doświadczenia i spostrzeżenia są bardzo cenne :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy się uczymy, Ty Alex trzeci rok z tego co się orientuję, ja przygodę z akwarystyką dopiero zaczynam. Twój temat zainspirował mnie do postawienia akwarium z hydroponiką. Jak wyjdzie, zobaczymy, na razie wszystko to tylko teoria. Mam kubełek to go wykorzystam, gdy nie będzie funkcjonowało to go odłączę. Nie chcę Ci za bardzo wchodzić w temat, jak zmontuję pokrywę to wystartuję ze swoim zbiornikiem i założę oddzielny wątek. Po krótce napiszę tylko o co mi chodzi. Nad akwarium posadzę rośliny w keramzycie, podlewane przez deszczownię. Z twoich doświadczeń wynika, że ta często się zapychała bez filtra. Na pewno szkodziłby hydroponice filtr z zeolitem i węglem. W kubełku zastosuję więc tylko gąbkę i ceramikę, gdzie pracować będą bakterie nitryfikacyjne przekształcając amoniak na azotyny, a te z kolei na azotany. Taki filtr zatrzyma zanieczyszczenia mechaniczne ale one i tak będą się w nim rozkładać i uwalniać związki do przepływającej wody. Korzenie roślin pochłaniają tylko substancje rozpuszczone w wodzie, nie zjedzą większych kawałków. Zresztą gdybym pominął filtr i zamiast zapychającej się deszczowni lał wężykiem prosto z pompki i tak zanieczyszczenia (np kawałki roślin) zostałyby na powierzchni keramzytu i do korzeni nie dotarły. Jak już pisałem na początku, to tylko teoria. Podzielam zdanie shadow2525, że Twoje doświadczenia i spostrzeżenia są bardzo cenne. Nawiasem mówiąc, to dzięki niemu natrafiłem na temat hydroponiki. Liczę także, że w wolnych chwilach zajrzycie do mojego przyszłego wątku, podzielicie się czasem spostrzeżeniami, zwrócicie uwagę na jakiś błąd, podsuniecie może pomysł jak coś ulepszyć.

 

Potraktujmy to jako kolejny eksperyment, nie załamujmy rąk i głowy do góry 8-)

 

P.S. Sałata nie wypaliła, a co z truskawkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem sprawność tkwi w prostocie . I im prostsze rozwiązanie tym lepsze .

Zgadzam się z Tobą, dlatego wszystko uprościłem. Została pompa, pojemnik z przepływającą wodą z umieszczonymi w nim koszyczkami z roślinami, oświetlenie ledowe akwa no i słońce z okna :D . Coś w rodzaju sumpa też miałem na pewnym etapie (wcześniejsze fotki), ale się go pozbyłem.

 

Liczę także, że w wolnych chwilach zajrzycie do mojego przyszłego wątku

Poinformuj tutaj, jak już założysz ten wątek. Chętnie zobaczę :D

 

Sałata nie wypaliła, a co z truskawkami?

Niestety, też padły. Problem w tym, że jeżeli coś uprawia się z nasion, nie można sadzonek przekładać do hydroponiki z deszczownią. Ale jeszcze będziemy próbować :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam jest to mój pierwszy post na tym forum wiec prosze o wyrozumiałość

 

wiec tak planuje zbudowanie hydroponiki połączonej z mini sumpem w swoim akwarium mam juz za soba budowe sumpa ale niestety musiałem z niego zrezygnować poniewarz stał z boku i zajmował miejsce teraz myśle o zbudowaniu hydroponiku ze wzgledu na dużą ilość NO3 w akwarium jak i w wodzie kranowej a podmiany wody już mnie męcza. Chciał bym to pomieścić w pokrywie na akwarium przedstawie taki prowizoryczny schemat który przelałem z głowy do painta.

Prosze o jakieś uwagi odnośnie tego projektu czy ma to sens

 

Pozdrawiam

Witam na forum,ale bardzo proszę o dbałość o pisownię.-Slawek121

 

:) miałem poprawić na koniec i zapomniałem będę się starał :))

 

i jeszcze jedno jakiej pompy do tego użyć myślę o jakiejś nie dużej max 10W aby miała gdyż nie będzie potrzeby podnoszenia słupa wody zbyt wysoko jakieś 35cm

post-17020-13685173797886_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Fotki roślin są w drugiej części artykułu w MA, w następnym numerze, polecam.

 

Hudini23 - nie jestem "pan" - po prostu Alek :). Stelaż zbudowany jest z gotowych elementów, kupionych w Leroy Merlin - przekrój 4,5 x 9,0 cm i pociętych na odpowiednie długości. Elementy skręcone są ze sobą wkrętami do drewna, ale takimi solidnymi, wkręcanymi kluczem do śrub. Jak dotąd stelaż jest bardzo sztywny i spisuje się znakomicie.

Konstrukcję widać wyraźnie na drugiej fotce na początku wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam po paru miesiącach przerwy. Filtracja hydroponiczna działa bez zarzutu, więc nie bardzo było o czym pisać. Musieliśmy tydzień temu przyciąć rośliny, bo się rozszalały po lecie.

Wszystkich zainteresowanych informuję, że powstało nowe forum akwarystyczne, w którym wydzielono hydroponikę jako osobny dział. Administratorzy wyszli w ten sposób naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu filtracją hydroponiczną. Poniżej podaję link do działu "Hydroponika". Po trzech latach eksperymentów z filtracją hydroponiczną moja żona i ja będziemy tam udzielali porad na ten temat.

 

http://na ten link nie mam pozwolenia admina.pl

 

Wszystkich, którzy filtrują roślinkami zachęcam do prezentacji swoich zbiorniczków i podzielenia się doświadczeniami.

 

Przy okazji - kończymy budowę zbiornika 2 000 l dla altumów, filtrowanego hydroponicznie. Wkrótce na akwarystycznym forum zamieścimy obszerną relację filmowo - fotograficzną. Zapraszamy.

 

Reg.

4.2. Zabrania się umieszczania linków i/lub opisów reklamujących inne serwisy, blogi i strony internetowe.



Sorki, chciałem pomóc zainteresowanym

Edytowane przez ahr
Reg. 4.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

No wymiar zbiornika dosyć niestandardowy, ale wygląda to świetnie :) Jakie dokładnie są wymiary zbiornika i grubość szkła?

Nie wiem czy to wina zdjęcia, ale moim zdaniem te świetlówki mają zbyt dużą temperaturę barwową jak na taki zbiornik. Lepiej by wyglądało ~3000K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki są tymczasowe, zostały mi z baniaka 500 l, gdy przeszedłem na ledy i oświetlają tylko hydroponikę. Baniak oświetlają nieznanego pochodzenia (Chiny?) dwa reflektory ledowe, wodoszczelne o mocy 30 W każdy, temperatura barwowa 3000 - 3400 K.

Baniak brutto 176 x 136 (wys.) x 83 cm. Szkło - front i bok laminat 2x12 mm, reszta sklejka szalunkowa 21 mm.

Edytowane przez AlexB47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotorelacja z budowy 2 000 l dla altumów jest tu:

 

.....

 

Myślę, że możesz spokojnie i tu zrobić taką fotorelację. Znasz regulamin naszego forum, już nie raz sam wspominałeś o linkach do innych for, których nie możesz wstawić. Jesteś dorosły a odstawiasz jakieś dziwne podchody. Ostrzeżenie. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 5 tygodni później...

Zbudowaliśmy ostatnio trzy filtry hydroponiczne (na zamówienie) do akwariów o różnych długościach. Kilka fotek:

 

Wygrawerowane logo

 

nmi3yg.jpg

 

 

Maluch, do akwarium długości 100 cm

 

15n8xo0.jpg

 

 

Filtr 150 cm długości do Malawi

 

b8nwo1.jpg

 

 

Filtr 200 cm dla płaszczek

 

qye62x.jpg

 

 

I na koniec cała rodzina w komplecie

 

28kluvn.jpg

 

 

Kolory, sposób doprowadzenia i odprowadzenia wody z filtra wybrany przez zamawiających. W komplecie gąbki, złączki i roślinki, które na fotkach nie zostały jeszcze wyjęte z doniczek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...