Skocz do zawartości

Swietlowki t-5 wydajnosc.


Rekomendowane odpowiedzi

Normalnie świetlówki akwarystyczne zaleca się wymieniać co rok.

To przecież normalne,że freon zawarty w świetlówkach lu jakikolwiek gaz się z czasem wypala i nie będziemy po jakimś określonym czasie mieli już tego samego efektu jeśli chodzi o barwę światła oraz widmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność z czasem [jak każdych świetlówek] spada. Może w wypadku t5 trochę wolniej niż przy t8 [ale tych na tanich statecznikach magnetycznych], co nie zmienia faktu że się zużywają.

Na żywotność świetlówek ma też znaczenie jak często były włączane i wyłączane na co dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, to nie freon się wypala ;) Poczytaj o budowie świetlówek bo komuś kto robi jedne z najpiękniejszych baniaków na tym forum nie wypada pisać takich bzdetów.

 

W świetlówkach przede wszystkim zachodzi zjawisko "wypalania się" żarników. Powstałe przy tym drobinki metalu rozpylają się po powierzchni świetlówki zacieniając ją od środka. Dlatego stosowanie stateczników elektronicznych wydłuża życie świetlówek poprzez optymalne warunki zapłonu i mniejsze zużywanie żarnika. Druga sprawa to spadek wydajności luminoforu. to ten jasny proszek pokrywający rurę od środka. Z reguły gaz zawarty w świetlówce emituje promienie UV, które oświetlają luminofor. To on zamienia UV na światło o widzialnych barwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam :oops: ale naturalnie się przejęzyczyłem jeśli chodzi o nazwę gazu używanego w świetlówkach ,chodziło mi o argon ,a nie freon(on stosowany jest w urządzeniach chłodniczych),albo neon.

 

"Druga sprawa to spadek wydajności luminoforu. to ten jasny proszek pokrywający rurę od środka. Z reguły gaz zawarty w świetlówce emituje promienie UV, które oświetlają luminofor. To on zamienia UV na światło o widzialnych barwach."

I z tym faktem naturalnie ,że się zgadzam. ;)

 

Przeczytałem i zapoznałem się z walorami technicznymi świetlówek i postaram sie takich

pomyłek nie robić. ;)

 

Jeszcze raz sory za mojego babola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przepraszaj, ale wiesz, od takiego guru akwarystyki wymaga się więcej ;)

 

A tak na marginesie gazy typu argon itp. są gazami szlachetnymi, co oznacza, że z niczym nie reagują i przez to nie mają jak się wypalić ;)

 

Pozdro

 

PS. Cyknij jakieś nowe foto swoich baniaczków bo miło na nie popatrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by na to nie patrzeć ,to ja na twoim miejscu już bym tą świetlówkę wymienił.

 

 

Z drugiej strony patrząc,sprawy techniczne nigdy mnie nie interesowały i gdzieś głębiej nie wnikałem w niektóre tematy.Jasne dla mnie było,że gdy świetlówka pracuje już około jednego roku, końcówki w świetlówce poczerniały zbliża się już jej koniec i należy sprawić sobie nową.

Ktoś gdzieś kiedy powiedział,że gaz się wypalił więc i ja tak powtórzyłem ,bez jak gdyby upewnienia się. :( To jest jedna z tych rzeczy ,która nigdy nie została prze ze mnie sprawdzona. :zamieszany:

 

Teraz dzięki uwadze kolegi przynajmniej dowiedziałem się ,pewnie i inni też ,co tak naprawdę się dzieje ze świetlówką i co w niej się kończy,czy wypala. ;)

 

A z tym guru,to bez przesady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...