Skocz do zawartości

brak pradu, awaria filtra, woda jak sciek


misiek60634
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!!

 

Jestem tu nowy wiec prosze nie bic. Z gory przepraszam za brak polskich znakow. Pisze z poza granic Polski.

 

Oto moj problem.

 

Wyjechalem na wakacje - 10 dni. Wczesniej przygotowalem zbiornik do mojej nieobecnosci (automatyczne karmienie, timer do oswietlenia). Po powrocie zbiornik wyglada jak sciek , woda brazowo-zielona. Wszystko dziala z wyjatkiem filtra. 80% rybek odeszlo na tamten swiat.

Odrazu zabralem sie za czyszczenie akwarium i zakupilem nowy filtr (podejrzewam ze stary wysiadl w czasie burzy). Wszystkie dekoracje wyczyscilem z brazowego nalotu, tak samo akwarium od srodka (zero chemii przy czyszczeniu). "Odkurzylem" tez dno zbiornika i jednoczesnie zrobilem podmiane wody ok. 30%.

Terazm mam problem. Woda zrobila sie metna jak mleko. W tych glupich amerykanskich sklepach polecaja tylko chemie na pozbycie sie "mgly". Czy jest jakies naturalne rozwiazanie aby sie tego pozbyc?? Wczoraj robilem test wody: jony Cl w normie, NO2 i NO3 rowniez. Jednakze pokazuje ze woda jest troszke zbyt twarda i jest podniesiony poziom pH.

 

Bardzo prosze o pomoc. Dodam ze zbiornik ma 200L pojemnosci.

 

Pozdrawiam

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniaj wodę 2 razy w tygodniu po 30% ,

jaki masz filtr?

podaj parametry wody

najwazniejsze NH4

PO4

KH

i PH

jesli chcesz zbić PH to radzę zainwestować w butlę wysokociśnieniową CO2 inaczej rośliny nie będą ci rosły.

Wogule to podaj trochę więcej danych, popatrz na tematy gdzie ludzie pokazują swoje zbiorniki, podają jakie mają światło czym nawożą itp.

Wtedy łatwiej ci będzie pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Podmieniaj wodę 2 razy w tygodniu po 30% ,

 

Raz w tygodniu 25% :roll:

 

Co do filtra to mam model Fluval 205, a w srodku 4 gabki, wegiel aktywowany, ammonia and nitro remover, oraz wkladka bakteryjna.

Węgiel wyciąg. Zasyp filtr ceramiką i daj włókninę lub watę perlonową. To właśnie ona wyłapuje te małe syfy. A biała woda to oznaka niedojrzałego filtra. Wkłady myjesz raz na 4-8 miesiecy lub rzadziej. Wymieniasz tylko co miesiąc włókninę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniaj wodę 2 razy w tygodniu po 30% ,

 

Raz w tygodniu 25% :roll:

 

Co do filtra to mam model Fluval 205, a w srodku 4 gabki, wegiel aktywowany, ammonia and nitro remover, oraz wkladka bakteryjna.

Węgiel wyciąg. Zasyp filtr ceramiką i daj włókninę lub watę perlonową. To właśnie ona wyłapuje te małe syfy. A biała woda to oznaka niedojrzałego filtra. Wkłady myjesz raz na 4-8 miesiecy lub rzadziej. Wymieniasz tylko co miesiąc włókninę.

Przepraszam za niejasnosc. Mowiac o wkladce bakteryjnej myslalem o ceramice. Wsadzic wiecej ceramiki?? I czy zwykla wata bawelniana moze byc zamiast wlokniny??

 

Dzieki za wszystkie porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 % to może sobie podmieniać raz na tydzień jak już będzie miał wodę krystaliczna a na razie proponuje 2 x 30%

poza tym

KH -twardość ogólna

GH twardość węglanowa

pH to chyba wiesz odczyn (zasadowa czy kwasowa) powinno być w zależności od ryb 6-7,5

PO4 fosforany

Nh4 to amoniak

myślę że w stanach firma JBL też ma swoje oddziały albo przynajmniej dystrybutorów kup sobie zestaw do pomiaru wszystkich wymienionych wartości plus jeszcze kilka no2 i no3 oraz Fe czyli żelaza

Poza tym węgiel nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Proponował bym torf w stanach znany jako peat albo jakoś tak powinni wiedzieć o co chodzi.

Poza tym włoknina filtracyjna to filter cloth i wygląda tak http://www.nokaut.pl/filtry-akwarystyczne/wklad-wloknina-filtracyjna-do-filtrow.html

wata od biedy też może być ale raczej bym nie polecał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak,

 

Zakupilem torf, wywalilem wegiel, dorzucilem porcelany i dolozylem wloknine o ktorej koledzy mowili. Minelo ok 12 godzin i jest minimalna roznica. Mam nadzieje ze po paru dniach bedzie idealnie. Niestety nigdzie nie moge dostac testow o ktorych mowiliscie. Chyba trzeba bedzie poszperac na polskim ebay-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...