Skocz do zawartości

jak zwalczyć glony ?


klopotek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem początkującą akwarystką - mam 30l akwarium, filtr aquaszut mini 240, 4 gupiki, żarówkę 25W (ok 8 godz/dzien), temp ok 25, a roślinki to: żabienica i roślinka z bardzo drobnymi listkami. Akwarium założyłam początkiem czerwca, co tydzień robię podmianę wody ok 1/3. Od jakiś dwóch tygodni zauważyłam że liście (od końca liścia do jego połowy) roślinek robią się brązowe. Dodatkowo liście żabienicy pokryte są czymś włochatym koloru brązowego -takie włoski- przy każdej podmianie wody przecieram je gąbeczką, by znów była zielona ale po 2 dniach włoski pojawiają się znowu :( Ostatnio zauważyłam też, że na paru listkach drugiej roślinki pojawiły się zbite nitki koloru niebiesko-zielonego. Co mogę zrobić aby usunąć te glony ? A może lepiej te roślinki wyrzucić i kupić nowe ? Chciałam również powiedzieć, że akwarium dojrzewało z roslinkami ponad 2 tyg. i dopiero potem wpuściłam tam rybki. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem początkującą akwarystką - mam 30l akwarium, filtr aquaszut mini 240, 4 gupiki, żarówkę 25W (ok 8 godz/dzien), temp ok 25, a roślinki to: żabienica i roślinka z bardzo drobnymi listkami. Akwarium założyłam początkiem czerwca, co tydzień robię podmianę wody ok 1/3. Od jakiś dwóch tygodni zauważyłam że liście (od końca liścia do jego połowy) roślinek robią się brązowe. Dodatkowo liście żabienicy pokryte są czymś włochatym koloru brązowego -takie włoski- przy każdej podmianie wody przecieram je gąbeczką, by znów była zielona ale po 2 dniach włoski pojawiają się znowu :( Ostatnio zauważyłam też, że na paru listkach drugiej roślinki pojawiły się zbite nitki koloru niebiesko-zielonego. Co mogę zrobić aby usunąć te glony ? A może lepiej te roślinki wyrzucić i kupić nowe ? Chciałam również powiedzieć, że akwarium dojrzewało z roslinkami ponad 2 tyg. i dopiero potem wpuściłam tam rybki. Proszę o pomoc.

Witaj kłopotek :D

Przyczyn powstawania glonów jest kilka np:

:arrow: Zła filtracja---uważam że powinnaś się zastanowić nad lepszą filtracją,powiedzmy kupić sobie kaskadę FZN2,myślę ,że odwaliła by kupę roboty.Ze względu na swoją pojemność można kombinować z wkładami,czyli dać troszeczkę ceramiki,torf,nitrasa itd.Oczywiście w jednej komorze zostawiamy gąbkę.

:arrow: Nieprawidłowa roślinność---Niewłaściwe dobranie roślin ze względu na ich zapotrzebowanie na światło i nawożenie.

:arrow: Złe oświetlenie---tu też widzę problem bo żarówka którą posiadasz jest do kitu jej barwa to pewnie 2700K i widmo w kolorze żółci,a ten kolor taż sprzyja glonom.Powinnaś się zastanowić nad wymiana tego oświetlenia na jarzeniówki lub na zamianę tej żarówki na inną np.philips tornado 6400K

:arrow: Złe nawożenie---czyli złe dobranie nawozów macro i mikro i bezsensowne ich podawanie nie znając przy tym jakie jest zapotrzebowanie na te macro i micro elementy przez nasze roślinki.

:arrow: Parametry wody---czyli nie właściwe stężenie NO2,NO3,NH3,PO4 co może być spowodowane w/w rzeczami ,nie odmulaniem dna,brak podmian wody,przekarmianie ryb,złą pielęgnacją zbiornika,przerybieniem itd..

Podaj nam jeszcze jakie masz parametry wody?

Tyle co moglem na te chwilę napisać ,ale pytaj dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie testów dla 4 gupików i 1 żabienicy( bez przesady).Wydajniejszy filtr nie potrzebny,bo ten pewnie masz źle ustawiony.

Prawidłowo działająca filtracja nie polega na przewalaniu jak największej ilości wody na minutę i te 4 gupiki z powodzeniem bez niej i "bez glonów" by były,tak samo jak żabienica pod zwykłą byle nie mleczną żarówką ( dawniej z powodzeniem się je stosowało).Więc ustaw minimalny wyrzut powietrza z filtra,obserwując jak oddychają Twoje rybcie bo potrzebne jest zwiększenie dwutlenku węgla możesz nawet całkiem zakręcić a jedynie na noc deko ,chociaż nie sądzę że jedna żabienica by Ci w nocy udusiła gupiki.Podmiany dalej co tydzień do 25% i czasem nie myj tego filtra dopóki wyraźnie nie zmniejszy się przepływ wody.Do żyworódek dobrze by było jeszcze coś z roślin pływających nawet wgłębkę,rzęsę usuwa się jej nadmiar co kilkanaście dni,bo rośnie szybko za to stabilizuje sytuację azotową i skutecznie konkuruje z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...