Skocz do zawartości

Krasnorosty - prośba o pomoc do bardziej doświadczonych


marecki003
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Na podstawie zdjęć umieszczonych przez innych forumowiczów stwierdziłem że i moje akwarium dopadły krasnorosty :cry: Jako że jestem początkujący (akwarium mam 4 miesiące) i nie mogę się pozbyć tego draństwa, stąd postanowiłem poszukać pomocy wśród osób, które mają większe doświadczenie ode mnie w tej dziedzinie.

 

Więc w skrócie tak:

- akwarium 112 l, pokrywa diversa z oświetleniem 2x18W

- światło świeci w godzinach 10:30 - 21:30

- filtr kaskadowy aquael fzn-2, skręcony na minimum

- grzałka 100 W

 

rybki:

- 7x neon inessa

- 2x mieczyk

- 2x molinezja

- 3x gupik

- 2x glonojad syjamski (młode sztuki)

 

Ryby karmione 2 razy dziennie, dostają za każdym razem tyle, ile zdążą zjeść w przeciągu jakiejś minuty. Do wody dodaję jedynie easy carbo, 2 ml dziennie. Mam jeszcze Planta Gainer Micro, ale wyczytałem żeby w czasie walki z glonami nie nawozić, więc od kilku tygodni go nie podaję. Roślin wg. mnie jest średnia ilość, jako że nie znam ich fachowych nazw wkrótce wstawię zdjęcia.

 

Niedawno zakupione testy paskowe JBL wykazały:

 

po podmianie wody(10l):

NO3 - 25mg/l

NO2 - 0.5 mg/l

KH - 10*d

pH - 7.6

GH - >7*d

 

 

zaś kilka dni później (dwa dni przed podmianą)

NO3 - 25-50 mg/l

NO2 - 0.5 mg/l

KH - 10*d

pH - 8.0

GH - >4*d

 

Jeśli jeszcze potrzebujecie jeszcze jakieś informacji to piszcie, będę wdzięczny za pomoc w walce z tym dziadostwem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy próbowałeś cokolwiek znaleźć na forum.Na temat krasnorostów,sposobów na ich zlikwidowanie i przyczyny powstawania były już tyle razy omawiane,że szok.

Poszukaj,jak czegoś nie będziesz mógł znaleźć wtedy pisz.

viewtopic.php?f=46&t=19352

viewtopic.php?f=46&t=10218

viewtopic.php?f=46&t=12761

I jeszcze kilka stron,ale to już zrób ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi link od janusza zawiera wszystko co można zrobić z krasnorostami.

Jeśli zastosujesz się do wszystkich porad w tym temacie to masz po problemie.

Główną rzeczą jaką musisz zrobić to zwiększyć przepływ wody wokół roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki nie chciałem żeby wyglądało to tak, że nic nie czytałem na temat walki z krasnorostami.

 

Z dwoma podanymi tematami się wcześniej zapoznałem, ten drugi istotnie jest dyskusją na dużym poziomie. Wcześniej próbowałem walki za pomocą Femanga Algen Stopp - może i były widoczne efekty ale po kilku tygodniach również roślinom dało się we znaki i przestały tak dobrze rosnąć, więc przestałem go stosować. Easy carbo podaję od paru tygodni, na początek przez kilka dni 3-krotną dawkę, teraz już podaję w normalnych ilościach.

 

Jak oceniacie wyniki testów, czy mieszczą się w normach czy należałoby coś zrobić w tej sprawie ?

Napisałem też wcześniej jak i w jakich ilościach podmieniam wodę, jak według was jest lepiej, częściej i w mniejszych ilościach, czy może raz w tygodniu, ale więcej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kup sobie ze dwie rybki kosiarki. u mnie zjadły wszystkie krasnorosty w kilka dni :D

Koleżanko-Nie proponuj komuś czegoś,czego nie nasz :zamieszany: ,kosiarki nie są rozwiązaniem problemu,bo on tkwi gdzie indziej. ;)

Trzeba zawsze znaleźć przyczynę powstawania glona,a gdy ją się wyeliminuje ,to glonisko samo zginie. ;)

A poza tym kosiarki to rybcia stadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nyq20 Jak zwiększyć przepływ wody wokół roślin, mając filtr kaskadowy ? Zwiększając przepływ wody przez niego zwiększę również prąd wody, co podobno lubią krasnorosty, więc jak można by to rozwiązać ?

 

janusz nie znam danych dotyczących tych świetlówek, są to te , które kupiłem razem z pokrywą firmy diversa, więc pewnie nic szczególnego. Jest na nich napisane tylko nazwa i adres firmy. Może w ich miejsce np aqua-glo, lub coś tej firmy ?

 

W środę była podmiana wody, 20 litrów odstanej wody, teraz w niedzielę kolejny taki zabieg. Za każdym razem odciągam wodę z pobliża dna akwarium, razem z rybimi odchodami.

 

Co do kosiarek, to czytałem wcześniej o nich, ale z powodów jej rozmiarów i życia w stadzie zakupiłem do zbiornika krewetki, 4 sztuki amano i 4 red cherry. Czasem widziałem te większe skubiące glony które były na żwirku, choć ostatnio najczęściej widuję je siedzące na korzeniu. Czy ktoś może coś powiedzieć na temat krewetki vs. krasnorosty :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku w baniaku 112L również pojawiły się krasnorosty, próbowałem różnych rzeczy ale nie dawało to dużych rezultatów, później wyczytałem że krasnale pojawiają się od nieregularnej zawartości CO2, zacząłem dozować więc z bimbrowni, i co, o dziwo krasnorosty zanikły, pozostały tylko na dużym kamieniu stare kępy, ale już nigdzie indziej! Nie wiem jaki masz zbiornik, czy dużo roślin itd. bo nie zawsze dozowanie CO2 będzie strzałem w dziesiątkę, mi pomogło, możesz też spróbować zakupić ze dwie kosiareczki, ale im one starsze tym bardziej leniwe z krasnorostami, mimo to gatunek ten wprowadza spore ożywienie w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...