Skocz do zawartości

Niezdecydowanie odnosnie obsady


wudar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panowie,

 

Jest to moj pierwszy post na tym forum. Przygode z akwarium zaczalem ok. 10 lat temu, z tym, że miałem długą przerwę.

 

W niedalekiej przyszłości planuje zakup zbiornika 200-240l. Ale nie moge zdecydowac się co do obsady. Bardzo podobaja mi się akwaria w stylu holenderskim. Do tego chcialbym miec Pare wiekszych ryb(15-20cm), majestatycznych, rzucajacych się w oczy. Ale takze bardzo podobają mi się pielęgniczki ramireza, kakadu, oraz Skalary. Oczywiscie same ramirezki i kakadu sa rybami troche za malymi do tego zbiornika.. A Skalary to jednak jeszcze nie to. Więc Proszę o pomoc, co byscie radzili.

 

Ramirezki 2+2

Kakadu 1+3

Skalary 1+1 (ew. 2+2)

Glonojad

krewetki? kiryski?

I jakąś własnie wiekszą parkę.. Tylko nie wiem co.. (podobaja mi sie pielęgnice Papuzie, ale jak wiemy, przy nich rosliny duzo nie wytrzymaja) I tu Liczę na Waszą Pomoc. Czy moze cos jeszcze ?

I jakie Rośliny najlepiej obsadzic w akwa.

Ramirezki i kakadu to też nie jest przymus, Moge je poswiecic dla 4-6 duzych Ryb(razem ze skalarami, albo i bez skalarow :))

Oczywiscie, jezeli zajedzie potrzeba moge poswiecic rosliny w akwarium.. Ale jednak milej byloby z nimi :)

 

Pozdrawiam, i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze po głowie chodzi mi jeden pomysł ;).

 

Tło strukturalne + wystrój skałami, do tego 4-5 Cryptocoryny

 

Obsada 1+1 Pielęgnica Sewerum

1+1 (ew. 2+2) Skalar

1 Zbrojnik Lamparci

 

Co myslicie o takim zestawieniu ? Moze wiecej ryb ktoregos gatunku ? Moze jakies kiryski? (Bocje chyba by mialy za mało miejsca..) Wszelkie rady miło widziane, aby nie zrobic z tego zupy rybnej :).

 

Czekam na Odpowiedzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko mogę odradzić ze swojej strony Papuzie, ponieważ z 240l to one szybko wyrosną i dodatkowo nie trzyma się ich w parach tylko w większej ilości. Te ryby są cudowne, różne już miałam i żadnych innych z takim charakterkiem..no ale nawet z moich 300l zaczęły powoli wyrastać i musiałam sprzedać :( . Jedno jest pewne...jak bym miała sporo kasy (a kiedyś planuję mieć) to postawię sobie zbiornik minimum 500l i urządzę go specjalnie pod Papuzie.

 

Druga sprawa-tło strukturalne...piszesz o wewnętrznym tak? Nie miałam co prawda, ale czytałam sporo opinii w stylu "rybki wpływają mi za tło" "trudno się czyści" "zajmuje niepotrzebnie miejsce" - tak że poleciła bym jakieś tło zewnętrzne..choćby własnoręcznie wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz holendra to zapomnij o pielęgnicach.

 

Przy akwarium hol. najczęściej wpuszcza się drobne rybki ławicowe.

 

Można oczywiście uzyskać złoty środek, ale wtedy nie masz co liczyć na trawniczek i delikatne roślinki.

 

 

Z pielęgnic polecam meeki (sama mam i są piękne) 2+2

Do tego 2+2 p. ramireza

1+1 zbrojnik niebieski

 

Moim zdaniem nie ma co pchać do akwa 6 gatunków ryb bo to wcale fajnie nie wygląda i podejrzewam, że ryby też nie są wcale takie szczęśliwe :)

 

Ja mam w akwa meeki i 5 molinezji (1+4) i na akwa mogłabym patrzeć godzinami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 majestatycznych ryb jak napisałeś w 240 l odpada.Severum u mnie jest "majestatyczne" pozostawiona para z własnego chowu 2 latki ok 30cm trafiły do 200l i na tym koniec z ich powielaniem. Nie polecam ze względu że każde wyłapywanie tych ryb i to przystosowanym podbierakiem kończyło się zachlapaniem nawet sufitu.Na temat " prawdziwego dekoracyjnego holendra"z wielogatunkową roślinnością,krótko" intensywne pędzenie roślin" , dodawanie tam nawet drobnych ryb ławicowych to znęcanie się nad nimi.W Twoim przypadku jak jeszcze nie zacząłeś ,podstawą wyboru biotopu mogły by być parametry kranówki.To cię naprowadzi jaki biotop,bo nie wspomniałeś o naprawdę też "majestatycznych"pyszczakach czy trofciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Nie pisałem o 20 majestatycznych duzych rybach, tylko o parze duzych ryb(2 sztukach;)). 1 Post byl takim wstepnym pomysłem, w 2 pisalem jak juz praktycznie to mialoby wyglądać-brak roslin, góra 4-5 sztuk tych mocniejszych. Pyszczaki.. mm nad tym sie nie zastanawiałem. Wiadomo, woda w kranie niestety twarda(ale od czego sa uzdatniacze i zmiekczacze).. A Co moglibyscie powiedziec o pyszczakach w takim akwarium ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tego akwarium poleciłbym ci pyszczaki.

Są to ryby majestatyczne.

Bardzo interesujące i ciekawe są ich specyficzne zachowania.

Więc co do obsady to tak:

Melanochromis Auratus 1+3/ oznacza to jeden samiec plus trzy samiczki

Aulonocara jacobfreibergi 1+3

Iodotropheus sprengerae 1+3

 

Taka obsada to tego zbiornika w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...