Jump to content

Żaba co je i czego potrzebuje do rozmnażania.


Recommended Posts

Chodzi ci zapewne o karlika szponiastego.

Cytat:

Wielkość

Dorosłe osobniki dorastają do około 3-4 cm.

 

Długość życia

Zazwyczaj dożywają 15 lat.

 

Wygląd

Ciało lekko spłaszczone grzbietowo-brzusznie, ubarwienie szare, szarobrunatne, jasnobrunatne do brązowego, z licznymi, małymi i nieregularnymi, czarnymi plamami. Strona brzuszna jasna. Oczy małe, słabo wyodrębnione, czarne, położone po bokach głowy. Przez głowę, od czubka nosa, poprzez oczy, do "szyi", biegną po obu stronach dwa czarne pasy. Tylne kończyny długie, równe długości ciała. Kończyny przednie krótkie. Palce spięte błoną pławną. Otwór gębowy mały.

 

Występowanie

Afryka Zachodnia - Kongo, Zair, Gabon. Występuje w dolnym dorzeczu rzeki Kongo.

 

Cechy szczególne

Płazy te nigdy nie wychodzą na ląd.

 

Ciekawostki

Żabki te często trzymane są przez akwarystów razem z egzotycznymi rybkami, również z uwagi na to że są bardzo tanie, ich cena waha się w granicach od 2 do 3 zł/szt.

 

Aktywność

Przeważnie w ciągu dnia, ale również wieczorem i w nocy (szczególnie w porze godowej). Często kryje się w wodnych zaroślach, pod korzeniami roślin i pod kamieniami.

 

Biotop

W naturze zamieszkuje małe, zarośnięte roślinnością wodną zbiorniki wodne.

 

Akwarium

Jako pomieszczenia dla tych żab można użyć zwykłego akwarium lub akwaterrarium. Zbiornik nie musi mieć części lądowej, (ponieważ nie wychodzą na ląd) chyba, że jako element dekoracyjny. Dno akwarium należy wysypać drobnymi kamieniami lub żwirem. Do dekoracji można użyć roślin wodnych. Poziom wody w akwarium nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ zwierzęta te muszą co jakiś czas zaczerpnąć powietrza i przy dużym poziomie byłyby zmuszone pokonywać dość duża odległość od dna do powierzchni, co ze względu na ich małe rozmiary byłoby męczące. Można założyć mały filtr akwariowy, ale nie jest to konieczne. Woda powinna być cały czas czysta i często wymieniana. Zaleca się wodę odstaną.

 

Wielkość terrarium

Nie wymagają dużego pomieszczenia, minimalne akwarium dla 4-6 osobników to ok. 30/15/20 cm (dł./szer./wys.).

 

Oświetlenie

Jeżeli akwarium stoi w ciemnym miejscu do jego oświetlenia można użyć promiennika, żarówki lub świetlówki o słabej mocy przez ok. 12 h, a w miejscu nasłonecznionym lub słabo nasłonecznionym oświetlenie nie jest konieczne.

 

Temperatura

Od 20 do 25°C zarówno dla wody jak i powietrza.

 

Wilgotność

Żyją wyłącznie w wodzie, dlatego terrarium nie musi być dodatkowo zraszane i wilgotność powietrza sama będzie się utrzymywać na odpowiednim poziomie (75-90%).

 

Żywienie

Żywi się drobnym pokarmem, takim jak ochotki, rureczniki, larwy komarów, oczliki, itp. a w przypadku braku żywego pożywienia można podawać mrożony oraz kawałki mięsa, przede wszystkim rybiego (ryb słodkowodnych), które na pęsecie należy podsunąć żabie pod otwór gębowy i poruszać. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów i delikatnej budowy, płazy te są dosyć wytrzymałe i przez pewien okres mogą nie przyjmować pokarmu.

 

Rozpoznawanie płci

Samice są większe od samców oraz pełniejsze i lepiej zbudowane (krępa budowa ciała). Samce wydają odgłosy godowe.

 

Rozmnażanie

Głównym czynnikiem stymulującym te płazy do rozmnażania się i wywołującym porę godową jest podwyższenie temperatury wody. Samce w tym okresie wydają cichy, ale dobrze słyszalny, dość wysoki dźwięk, przypominający trochę skrzypienie drzwi. Gdy samica jest gotowa do złożenia skrzeku, zawierającego ok. 1000 jaj, samiec chwyta ją przednimi kończynami tak jak ma to miejsce u innych żab i zapładnia jaj (zapłodnienie tak jak u wszystkich płazów jest zewnętrzne). Skrzek składany jest przez samicę pod powierzchnią wody, później przykleja się do roślin wodnych, korzeni, itp. Jajeczka mają barwę brązową i średnicę 2mm. Po 1,5 - 2 dniach wylęgają się kijanki, których odchów nie jest łatwy. Młode osobniki należy oddzielić od dorosłych.

 

Uwagi

Nie mogą nawet przez krótki czas pozostawać bez wody. Nie należy ich brać do ręki i wyjmować z wody.

Link to comment
Share on other sites

Rozmnaża się b. łatwo, gorzej z odchowaniem larw. Mają bardzo malutkie pyszczki i generalnie zdychają 2 dnia z głodu. Trzeba niezłego zachodu żeby udało się coś odchować. Najpierw karmienie potem zabawa w robienie młodym podestów,żeby się nie utopiły itd.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...