Skocz do zawartości

żwirek kwarcowy


Rekomendowane odpowiedzi

W ramach edukacji, przed założeniem akwarium, staram się dobrze rozeznać temat podłoża. Planuję jakieś ciemne, naturalne. W wielu źródłach mówi się o żwirku kwarcowym jako podłożu obojętnym. Jakież było moje zdziwienie, gdy na stronie producenta:

http://www.zooplus.pl/shop/rybki/dekora ... 61581#more

przeczytałem, że zawiera wapń i podnosi twardość wody. Nic nie rozumiem... Sprawdziłem dla pewności ( u innego producenta żwiru kwarcowego), że kwarc to rzecz jasna SiO2 a zanieczyszczenia innymi związkami są wyrażone w promilach a więc, myślę, nie mają znaczącego wpływu na twardość wody.

Czy istnieje naturalne, obojętne chemicznie, ciemne podłoże o gładkich ziarnkach, osiągalne w Polsce? Sieć nie dała mi żadnej zadowalającej odpowiedzi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o gładkich ziarnkach,

A może być to :?: :http://belio.pl/index.php?p10971,zwir-czarny-plukany-2kg

To zwykły, ostry bazalt.

 

Co do podłoży... opcji masz kilka.

Widywałem czasami sztucznie barwione czarne ceramiczne żwiry, ale nie ufam takim produktom.

Mógłbyś wykorzystać pewien patent, bodajże 3Promile i przy pomocy betoniarki ładnie bazalt oszlifować tak żeby był odpowiedni dla kirysków.

Oczywiście możesz też kupić jakieś specjalne czarne podłoża roślinne. Problemem jest tylko cena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widywałem czasami sztucznie barwione czarne ceramiczne żwiry, ale nie ufam takim produktom.

... tak, znam te produkty i też nie chcę ich w akwarium. Może nawet nie dlatego, że mogą szkodzić ale jakoś mi nie odpowiada ich nienaturalność - to jeden krok do sztucznych roślin :) Mam już pewną przybliżoną wizję wymarzonego akwarium i jednym z nielicznych niedopracowanych tematów jest właśnie podłoże... Nie spodziewałem się, że utknę w tak z pozoru błahym punkcie.

Zmartwił mnie ten kwarc z podanego przeze mnie linku. Już się ucieszyłem, że to jest to czego szukam a tu ta dziwna historia z utwardzaniem wody...

Żeby nie namnażać wątków, proszę o kolejną radę; w zasadzie powszechną praktyką jest umieszczanie żyznego podłoża pod żwirem wspomagającego rośliny. Ale intuicja podpowiada mi, że prędzej czy później taki podkład wyjałowi się. Stąd moje pytanie o sens jego stosowania w przypadku urządzania akwarium "na lata".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać jak wiele osób rzeczywiście kupowało żwiry bazaltowe lub w ogóle jakieś żwiry. Znacie tylko te ze sklepów akwarystycznych które rzeczywiście mają ostre ziarna. Radzę odejść od komputera bo tutaj całkowicie wiedzy nie zdobędziecie. Pójść do hurtowni żwiru i kamienia i tam są odpowiednie podłoża. Ja kupiłem czarny żwirek bazaltowy różnej granulacji np. 0,5 - 1mm lub 1 - 2,5 mm. Ten pierwszy to leki niczym piasek a jego ziarna gładziutkie jak marzenie. Koledze też proponuję się przejść do takiej hurtowni sprawdzić pomacać każdą granulację i rodzaj i wtedy kupić. Ja za swój zapłaciłem 80gr/1kg więc na pewno się opłaca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekan wierze że jesteś wiekowym facetem ale zawsze mimo swoich przeświadczeń trzeba szukać. Żwirek bazaltowy bez ostrych krawędzi istnieje ja akurat trafiłem że w mniejszej granulacji był odpowiedni. Nie chcę nikogo pouczać ale sądzę że złym nawykiem jest nabywanie żwirów w zoologach ponieważ pochodzą one z tych samych hurtowni i żwirowni w których można kupić je samemu.Żwir z zoologa i tak trzeba płukać a i cena jest wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że Admin mnie nie pogoni. W ramach scalania wątków zadałem wyżej pytanie ale przepadło w czeluściach wątku. Pozwalam sobie je przypomnieć.

Powszechną praktyką jest umieszczanie żyznego podłoża pod żwirem wspomagającego rośliny. Ale intuicja podpowiada mi, że prędzej czy później taki podkład wyjałowi się. Stąd moje pytanie o sens jego stosowania w przypadku urządzania akwarium "na lata".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...