Skocz do zawartości

jaka lampa do tarliskowego?


Rekomendowane odpowiedzi

witam, przymiezam sie do zakupu akwarium ok 30 l , nie jest drogie ok 30zl, tylko mam problem bo nie wiem jaka lampa powinna byc do niego, a pokrywy ze świetlówkami nie chce kupowac bo wydaje mi sie ze są strasznie drogie. Tak wiec jaką lampę/lampkę powienienem kupic do tego akwarium tarliskowego? i ile kosztuje_ A i jeszcze jaki filtr wewnętrzny, i ile mniej wiecej on kosztuje? W tym zbiorniczku chciałbym na czas tarła przenosić parke ramirezek wiec jeszcze przy okazji pytanie : jak zakwasić wodę i zmiękczyc? ale tak zeby była naprawde miękka i kwaśna i koszty jak najmniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia to zwykła lampka przy której się uczysz ( o ile jeszcze chodzisz do szkoły) wystarczy ;) Filtr zamontuj najtańszy jaki jest gdyż z pewnością wystarczy do tak małego akwa ;) Wodę można zmiękczyć tanio i skutecznie stosując wodę destylowana ( używając takiej dawki która pozwoli na uzyskanie takich parametrów wody jakie chcesz ) A co do zakwaszania to niech sie inni wypowiedzą bo nie mam weny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo pytań jak na ten dział ale postaram się odpowiedzieć:

 

1. Światło to wystarczy jeden kompakt może jak dasz radę znaleźć 6500 K bo zazwyczaj masz cieplejszą barwę.

Światło dla ryb nie jest tak istotne a bardziej lubią przyciemnione niż jasne. Szczególnie to jest ważne w takim

akwarium gdzie ryby chcą mieć spokój.

 

2. Filtry proponuję ci dwie alternatywy. Najtańsza kaskada produkcji chińskiej. Rzuci ci się od razu w oczy na allegro.

Jest jeszcze jedna metoda a mianowicie zastosowanie filtra gąbkowego np na napowietrzacz. Nie ma wtedy ryzyka

że wciągnie młode rybki. Jak kupisz kaskadę to pamiętaj żeby założyć na wlot prefiltr czyli np. jakiś kawałek gąbki lub siatkę.

 

3. Co do zmiękczania to zmiękczyć można tak jak napisał poprzednik wodą destylowaną lub ja proponuję kationitem. Kupujesz woreczek z

wieszasz obok miejsca przepływu. Później można to zregenerować o ile pamiętam to kwasem solnym lub solą kuchenną

zależy czym zregenerujesz to albo będzie usuwać TWo lub TWw. A jeszcze co do zakwaszania najlepszy sposób to zastosowanie

szyszek z olchy lub liście dębu, buku. Szyszki muszą być suche tak samo liście preparacja liści jest podana w dziale Akcesoria i

dekoracje o ile pamiętam. Wracają do szyszek to niektórzy przyjmują że jedna szyszka na 10 l lub tak na oko. Ja robię wywar tzn biorę

sypie szyszek nalewam wody gorącej i odczekuje aż się zaparzy takie coś wlewam do akwarium

 

Na koniec viewtopic.php?f=5&t=11056 tutaj masz przydatny Kalkulator Akwarysty. Prosty w obsłudze a pomoże ci w mieszaniu wody z destylowaną jeżeli będziesz chciał zmiękczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...