Skocz do zawartości

Brązowy nalot na Limnophila sessiliflora - proszę o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu obserwuję pojawianie się brązowego nalotu na górnych gałązkach roślinki.

Powoduje to zahamowanie wzrostu i obumieranie roślinek. Parametry wody są w normie n02/no3 praktycznie blisko 0, podaję EC oraz Aqua Art Planta Gainer Classic wraz z podmianą wody.

Proszę o identyfikację problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem dotknął nie tylko limofili ale przede wszystkim Hygrophila polysperma. Liście więdną, czernieją, dziurawią się i odpadają.

Obawiam się że może to być problem z cyjanobakterią. Może spowodowałem to zbyt dużymi podmianami wody. W obecnym tempie obumierania do końca miesiąca po roślinkach pozostanie tylko wspomnienie...

Jeżeli chodzi o środki zaradcze to zwiększyłem znacznie przepływ wody, zaprzestałem podmian i dodawania jakichkolwiek nawozów. Jak na razie nie widać żadnych efektów tych działań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz litraż i jakie oświetlenie??Bo może masz niedostateczną ilość światła w akwarium poniżej 0,2-0,3W/l wtedy mogą być tzw.glony brązowe(okrzemki Diatomae) i rośliny się nie rozwijają.Należy dodać źródło światła o odpowiednim składzie-1 litr wody powinien mieć 0,4-0,5W/l.Miałem tez tak jak była 1 świetlówka 15W przy 54litrach teraz zwiększyłem do 0,5 i jest ok:)

 

Informacje z tym znalazłem w poradniku(piękne akwarium)Rataja i z mojego doświadczenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...