Skocz do zawartości

Piasek kwarcowy czarny


Huuboss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję w moim 126l ogólnym wymienić czarny bazalt na taki oto piasek (nie wiem czy można dawać link do allegro, ale proszę wpisać w wyszukiwarce "piasek kwarcowy czarny").

Mam kilka pytań odnośnie takiego podłoża:

- jak z utrzymaniem czystości?

- czy będzie dobre do akwarium, w którym na dnie będą zbrojniki i kiryski, a powyżej neonki i gupiki.

- czy po pewnym czasie pojedyncze ziarenka nie zmieniają koloru na biały, jak trafiło mi się w bazalcie?

- ile kg takiego podłoża potrzebne, aby zasypac 126l (80cm x 35cm x 45cm (dł, szer, wys)?

 

Pozdrawiam i z góry dzięki za każdą pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak z utrzymaniem czystości?

Polecam SERA Gravel Washer albo wężyk i obcięta butelka plastikowa.

 

- czy będzie dobre do akwarium, w którym na dnie będą zbrojniki i kiryski, a powyżej neonki i gupiki.

Jak najbardziej.

 

czy po pewnym czasie pojedyncze ziarenka nie zmieniają koloru na biały, jak trafiło mi się w bazalcie?

Nie.

 

- ile kg takiego podłoża potrzebne, aby zasypac 126l (80cm x 35cm x 45cm (dł, szer, wys)?

80x35x7 = ok 20 l, niestety nie wiem jaki jest w tym przypadku przelicznik 1 l - 1 kg, najlepiej zapytać o to sprzedawcę ile kg waży 1 l tego piasku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubiasów się nie sadzi w podłożu, tak samo mikrozoriów i bolbitosów więc z tym nie będzie problemów. Zwartki mają bardzo silny system korzeniowy i jak tylko "złapią" to siłą ich nie wytargasz (tu mile widziane kulki gliniane pod korzenie). Jeśli chodzi o łodygowce to na początku może coś Ci tam wypłynąć jednak przy 5-6 cm warstwie podłoża wszystko powinno się już dobrze ukorzenić po 1-2 tygodniach więc raczej problemu nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak 20kg miałbym kupić to trochę ciężko by było... i zastanawiam się nad takim rozwiązaniem, aby pod spód dać obecny bazalt (dość mała granulacja) i na to ok. 3/4cm tego piasku (ok. 8/10kg). Po jakimś czasie stary bazalt nie będzie wypływał? Bazalt dodałbym na tył, tak do połowy akwarium, a z przodu już byłby sam piasek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro jest taki sklep internetowy "Sklep Pyszczak". Mają żwirek bazaltowy po 1zł/kg. Najprawdopodobniej biorą go z jakiejś hurtowni kruszyw lub żwirowni. Dużo trudniej go wypłukać niż akwarystyczny no ale jak kupowałem 40kg to nawet niema co psioczyć na nieco więcej zużytej wody do przepłukania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...