Jump to content

Obsada do ogólniaka 240 litrowego

grzybson
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Jako, że wraz z rozwojem zbiornika u mojej dziewczyny, zapałałem również chęcią posiadania swojego własnego akwarium. Stanęło na 240 litrach. Posiadam oświetlenie 2x35 W, filtr zewnętrzny Tetra Teca 700, grzałkę 250 W Aquela, typowe rośliny dla początkującego czyli np. ( polska fonetyka ) kakomba, żabienica, nurzaniec, trawka na przodzie, mech jawajski itd. oraz dwie zbudowane jaskinie. Nie przewiduję korzenia.

Akwarium stoi już sobie spokojnie 2 tygodnie, więc nadeszła pora by zacząć myśleć o potencjalnej obsadzie. Na początku ambicje nie są zbyt wielkie, ale z tego co wyczytałem i połaziłem po sklepach zoologicznych, mam taki zamysł :

- skalary x2

- prętnik karłowaty x2

- neon innesa x 10

- fantom czarny x4

- kirysek pstry x4

- pielęgniczka ramireza x2

- pielęgniczka kakadu x2

- brzanka rekinia x2

- brzanka różowa x4

- kosiarka x2

- bocja wspaniała x2

Wydaje mi się, że te ryby będą się wzajemnie dobrze znosiły i raczej nie mają wybitnie skomplikowanych wymagań środowiskowych. Jestem nastawiony na wielogatunkowe akwarium i nie przewiduję w najbliższym czasie zmiany kierunku zapatrywań na konkretny biotop.

Liczę na Wasze uwagi i opinie, nawet te najbardziej krytyczny sugerujące, że chcę zrobić zupę rybną ;) Pozdrawiam !

PS. Czy do takiego akwarium konieczny jest oddzielny napowietrzacz ? Czy wystarczy ustawienie rurki powrotnej z filtra ponad lustro wody ?

witam:) odnosnie Twojej wizji obsady zbiornika to proponowalbym:

zamienic 2 kakadu na kolejne 2 ramirezki( lub odwrotnie) co ci sie bardziej podoba:P

dolozylbym trzecia bocje i kupil stosunkowo male skalary, by nie polowaly na neonki:P gdy od malego sie prowadza wtedy nie bedzie Ci ich ubywalo w przyszlosci:) Pozdrawiam i powodzenia w tym pieknym hobby:)

Ja się nie zgodzę.

-Skalary jak urosną prawdopodobnie będą polować na neony Innesa.

-Wybierz 1 gatunki ryb ławicowych i kup ich więcej. Wygląda to lepiej i ryby się lepiej czują. Więc 20-25 fantomów albo neonów (czerwonych).

-Pielęgniczki kakadu i prętniki trzyma się w haremach więc wybierz albo Kakadu albo prętniki.

-Brzanka rekinia mi tu nie pasuje, jest to duża ryba stadna a i tak juz spora ta obsada.

-Brzanka różowa jest ławicowa i dorasta do 8-11cm. Czyli jest dość duża.

-Kosiarki są stadne więc kup 5-6.

-Bocje Wspaniała min. 300l. Ryba stadna.

witam ponownie , odnosnie odpowiedzi Madzik'a:)

czytajac to forum odnosze wrazenie, ze tu wszyscy przepisuja tresc ksiazek:/ a nie dziela sie zdobytym doswiadczeniem:/ kilka przykladow do posta Madzika:P

- "Skalary prawdopodobnie beda polowaly na neony" ja trzymam skalary z neonami czarnymi i innesa i zaden nie ubyl, choc skalary jak dlon:) trzymane od malego ze soba

- brzanka rozowa 8cm?? Madzik widzialas kiedys w akwarium takie okazy?? wrzuc foto na forum bo ja chcialbym zobaczyc:) to samo bocje 3 szt . beda sie mialy dobrze, tylko zgodze sie z tymi brz. rekinimi, zeby je skreslic.

- 20-25 fantomow?? a czy 8 sztuk to nie jest male stadko??

autorowi tego tematu poradzilbym przede wszystkim by kierowal sie swoim zdaniem :) w koncu to on bedzie patrzyl i opiekowal sie akwa wiec niech mu sie podoba:)