Jump to content
Sign in to follow this  
etrusc

Korzeń do 160l

Recommended Posts

Na początek pytanie czy korzeń jest niezbedny przy pierwszym zalaniu akwarium? czy można go dołożyc nieco później. Później czyli około miesiąc po zalaniu?

Zdaję sobie sprawę, że w takim wypadku będę musiał tak posadzić roślinki aby ich później za bardzo już nie ruszać i zostawić odpowiednią ilość miejsca na korzeń.

Kolejna sprawa. Poradźcie, zwłaszcza Ci, którzy sami macie korzenie do 160l jaki byście polecili wymiar korzenia. Oczywiscie orientacyjnie. Żeby nie wyglądał komicznie, ale również żeby nie zajmował połowy akwarium.

Kolejna sprawa jakich korzeni szukać? Domyślam się, że w sklepach one będą jakoś opisane i pewnie będzie informacja z jakiego drzewa pochodzą. Nie wiem ponieważ jeszcze ich nawet nie oglądałem, ale czy lepiej kupować jakieś krajowe typu dąb jak dostanę czy raczej to będą jakieś tropikalne importowane.

Będę wdzięczny za polecenie jakichś sklepów oraz sprzedawców na allegro - sprawdzonych!!

I na koniec taki mały link tylko sprawdzająco czy taki coś dla dekoracji wogóle wchodzi w grę czy to zupełne dziadostwo: http://allegro.pl/item1197093879_korzen_tonacy_do_akwarium_tonie_od_razu.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolejna sprawa jakich korzeni szukać? Domyślam się, że w sklepach one będą jakoś opisane i pewnie będzie informacja z jakiego drzewa pochodzą.

Chciałbyś :)

Na szczęście takie informacje nie są potrzebne, w sklepach [zwykle] nie sprzedają korzeni z drzew które się nie nadają. W sklepie jest duża szansa że trafisz na korzenie mangrowca, albo jakieś inne tanie ciemno brązowe korzonki. Może też się zdarzyć że zastaniesz tzw. Red Moor Wood/korzenie z wrzosowiska - jasne drewno i cena z kosmosu. ;)

 

Jak masz w pobliżu jakieś lasy/moczary/bagna, olej sklepy i sam sobie poszukaj jakiegoś odpowiedniego. ;)

To najlepsze wyjście, w końcu korzenie nie biorą się ze sklepu.

 

Wymiary korzenia zależą od tego co chcesz uzyskać. Równie dobrze można do takiego akwarium włożyć wielki korzeń, z mnóstwem odnóg który będzie głównym punktem aranżacji, jak i mały korzonek wielkości kamyka. ;)

 

Korzeń jako korzeń w akwarium niezbędny od początku nie jest, ba wcale nie jest niezbędny.

Taki mały korzonek możesz dołożyć bez problemu później, natomiast jakby to miał być bardzo duży korzeń... to może być większy problem. Korzenie mają niemiłą tendencje do wypływania. Trzeba by to było odpowiednio obciążyć itd. Wszystko da się zrobić, ale takie elementy dekoracji najlepiej zaplanować i ułożyć "na sucho". ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To wymaga cierpliwości co ci zaraz powiem. Najczęściej drewno i korzenie są ogołocone z ładnych odnóg powodując że są to toporne kloce a nie ładne korzenie. Dlatego idziesz gdzieś szukać widzisz ładne drzewko, bierzesz łopatę i piłkę. Wykopujesz i ucinasz nawet jak jest zdrowe drzewo, fakt niszczysz naturę i podporządkowujesz ją sobie dla własnej korzyści (nie che tutaj zaraz komentarzy ekologów amatorów!!). Teraz odnajdujesz czysty bystry strumyk fajnie jakby był płytki. Przywiązujesz sznurkiem najlepiej z tworzywa sztucznego korzeń do jakiegoś drzewa lub czegoś na brzegu.Wrzucasz tam gdzie najgłębiej.Na koniec obrzucasz korzeń kamieniami żeby nie wpływał i żeby ktoś ci go nie sprzątnął zanim się wymoczy. Teraz musisz czekać 3 miesiące minimum dlatego radzę Ci jak to zrobisz zapomnieć o tym korzeniu i dopiero po długim okresie czasu sobie o nim przypomnieć. Jak odczekasz korzeń odpłaci ci się za cierpliwość idealnie schodzącą korą, zapewne ładnym wyglądem (zależy jaki wybierzesz), idealnym tonięciem, jeżeli strumyk jest czysty tzn. przejrzysta woda, nie powinien być wtedy brudny i raczej nie będzie śmierdział. To tyle powodzenia może moja wskazówka okaże się przydatna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ważne jest też, żeby korzenie były z drzew liściastych - najlepiej dębu. ;)

I nie wolno wrzucać do akwa korzeni z drzew iglastych lub owocowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz 160 L? To tyle, co ja. Ja mam dwa korzenie:

1. Długość: 25 cm. Wysokość: 8 cm. Szerokość: 10 cm.

2. Długość: 20 cm. Wysokość:15 cm. Szerokość: 10 cm.

Oczywiście wymiary podaję takie, jak są akurat postawione. Radzę Ci zakup właśnie takich dużych, grubych, solidnych, masywnych korzeni. Mają ładny kolor i świetnie nadają się na kryjówki dla ryb, w przeciwieństwie do tego z Alledrogo.

 

Aha, jeszcze z małego akwa:

3. Długość: 10 cm. Wysokość: 5cm. Szerokość:5 cm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja też mam 160l i mój korzonek moczy się w wannie miesiąc. Trzeba być cierpliwym, ale przynajmniej będę miała taki jak mi sie podoba ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja mam 112 l i aż 3 korzenie w tym jeden z epifitem. Naprawdę , nie ma określonej reguły ile korzeni ma byc w 100 czy 160 l , zrób tak żeby ci się podobało, albo możesz popatrzec w grafice google jakieś ładne akwaria i zrobić sobie na wzór ich albo chociaż podobne. :) Ja osobiście najbardziej lubie jak w akwarium jest dużo korzeni w dodatku najlepiej obrośniętych różnymi mchami, anubiasami albo mikrozum itd :D . i oczywiście dużo roślin a nie znoszę akwariów surowych i bez roślin albo ze sztucznymi.. także mówię ci że to wszystko jak sobie urządzisz akwarium zależy od upodobań, oczywiście oprócz ryb , bo nie każde do każdego baniaka się nadają ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×