Skocz do zawartości

Napowietrzanie


krecik06
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema mam akwarium 60L z obsadą:

15x rozbora klinowa, 6x kirysek (kirysków są 3 rodzaje 2 pstre, 2 takie całe czarne i 2 których nazwy nie znam też z tych które nie rosną zbyt duże)

Mam zamiar dokupić jeszcze 10 krewetek Red Cherry

Moje akwarium obecnie wygląda tak: http://img375.imageshack.us/gal.php?g=64444795.jpg

Światło pali się od rana do wieczora codziennie rano wlewam 1ml tego: http://allegro.pl/item1187707304_easyli ... lenek.html

(opis tego produktu jest na zdjęciach na tej aukcji)

Filtr jaki pracuje przy tym akwarium to Tetra tec EX600

 

I teraz mam 2 pytania:

1. Czy pompka do napowietrzania jest konieczna? (chciałbym pozbyć się jej całkowicie z akwarium)

2. Na jak długo starczą mi te wkłady w filtrze jeśli będę czyścić (płukać w spuszczonej wodzie z akwarium :) ) je co tydzień lub co 2tygodnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada niestety źle dobrana, ale nie o tym dział. ;)

Jeszcze tam widzę nawet molkę....

 

Światło ma się nie palić od rana do wieczora, tylko 10, max 12h ;)

Kup sobie wyłącznik dobowy, problem z codziennym włączaniem i wyłączaniem oświetlenia ręcznie zniknie.

 

Co do napowietrzania - zwykle jest całkiem zbędne. Ustaw deszczownie tak żeby poruszała taflą wody. Wtedy możesz bez stresu wymontować napowietrzacz z akwarium.

 

Na to jak czyścić wkłady odpowiem pytaniem:

Jakie wkłady masz w filtrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi razborami jest tak, że wiele osób twierdzi że się nie nadają do tego litrażu.

Moim zdaniem jednak mogą być, szczególnie że w toni nie ma żadnych innych ryb, więc o nie nie będę się czepiał. ;)

 

Kiryski - rybki stadne. W tej wielkości akwarium powinno się je hodować w jednogatunkowych stadkach i ilości przynajmniej 5-6 sztuk. Do tej wielkości akwarium nadają się kiryski panda, lub pigmeje. Pstre rosną za duże jak na ten litraż.

 

Co do mieczyka/molek, sprawa oczywista - muszą zniknąć i znikną. Mam nadzieje tylko że kolega ma przynajmniej 100l...

 

Jak chodzi o wkłady.

- ceramikę - ogólnie się nie czyści jeśli nie ma takiej potrzeby tylko wymienia jak popęka.

- węgiel - zdania co do zastosowania tego w filtrach na co dzień są podzielone, większość jednak odradza jego stałe używanie i stosowanie tylko np. po kuracji lekami. Węgla nie czyścimy tylko wymieniamy gdy się zużyje.

- bio kulki - moim zdaniem takie plastikowe wkłady to lipne złoże dla bakterii nitryfikacyjnych.

 

Optymalnym rozwiązaniem byłoby założenie małego prefiltra gąbkowego na wlot wody do kubła [czyli po polsku założyć tam zwykłą akwarystyczną gąbkę] - a kubeł zasypać ceramiką/keramzytem. ;)

Wtedy tylko co jakiś czas czyścisz ten pre-filtr, a reszta jw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium towarzyskiego polecam zainwestować w gąbki i ceramikę a na górze dać watę albo włókninę i tym wypełnić filtr. Wtedy czyszczenie możesz wykonywać raz na pół roku albo raz na kwartał. Miałam ex600 dość długi czas i takie połączanie wkładów sprawowało się u mnie najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...