Skocz do zawartości

Teleskopy - niespodzianka z wakacji.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwa 150l

Stała temp. 23C

Filtr.

Grzałka 100wat.

Pokrywa.

Korzeń.

Drobny żwir.

Napowietrzacz: Elite799

Statek porośnięty glonami(prawdziwymi) i mchem

 

Parametry:

NO3 - 10-50

NO2 - 0

GH - około13d

KH - 7d

PH - 6,8-7

 

Ryby:

2 teleskopy

3 gupiki(były 4, ale 1 ostatnio zdechł ze starości)

20 młodych gupików 2cm

1 zbrojnik nieb.

 

Problem:

Wróciłem za wakacji 1 tygodniowych. A akwarium żółte bo jak zwykle brat zapomniał co 3 dni zmienić 2 wiadra wody. Woda wyglądałą jak mocz ryb! A parametry wszystko dobrze oprucz NO3 a te pokazywały 250!!!(dawka śmiertelna) Po podmianie 90% wody wszystko wróciło do normy ale nie oczek, który ma końcówkę tylnej płetwy całą białą. Na skrzelach jakieś takie białe guzki(3). A na przednich płetwach końcuwki całe białe, lekko krzywe i dotego te guzki(4). Samica ma 3 guzy na skrzelach. Patrzyłem w tym temacie o chorobach, ale te wszystkie objawy nie pasują do jednej choroby zwłaszcza że nei są kompletne w stosynku do tych opisów.

 

Najbardziej podejrzewam ospę rybiom ale kiedys już inne ryby, których teraz nie mam też to miała i wiem jak takie kropy wyglądają a te nie bardzo są podobne. A tamte ryby wyleczyłem i koledze oddałem.

Podejrzana jest też plistoforoza, ale pewny nie jestem. Prosze o szybką odpowiedź.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem za wakacji 1 tygodniowych. A akwarium żółte bo jak zwykle brat zapomniał co 3 dni zmienić 2 wiadra wody. Woda wyglądałą jak mocz ryb! A parametry wszystko dobrze oprucz NO3 a te pokazywały 250!!!(dawka śmiertelna) Po podmianie 90% wody wszystko wróciło do normy ale nie oczek, który ma końcówkę tylnej płetwy całą białą. Na skrzelach jakieś takie białe guzki(3). A na przednich płetwach końcuwki całe białe, lekko krzywe i dotego te guzki(4). Samica ma 3 guzy na skrzelach. Patrzyłem w tym temacie o chorobach, ale te wszystkie objawy nie pasują do jednej choroby zwłaszcza że nei są kompletne w stosynku do tych opisów.

Wiesz co, sorry, ale nie wiem czy sobie jaja robisz czy naprawdę tacy ludzie istnieją...

 

Po tygodniu taki syf i jak to określiłeś woda jak "mocz"??. Coś mi się wydaje, że wcześniej nie było najlepiej z Twoim akwa. Ile litrów tyg. podmieniasz? Wiadra mogą być 5L, 10L, 20L itd. . Jaki masz filtr dokładnie? Podmieniłeś 90% wody teraz czyli praktycznie wszystko? :zamieszany: Wiesz co, nie wiem co Ci odpisać..... ręce opadają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa 150l

Stała temp. 23C

Filtr.

Grzałka 100wat.

Pokrywa.

Korzeń.

Drobny żwir.

Napowietrzacz: Elite799

Statek porośnięty glonami(prawdziwymi) i mchem

Red eye,ja to nie widzę żadnej wzmianki o filtrze.Obawiam się,że tam nie ma żadnego filtra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jeśli nie ma filtra to się nie dziw.

2. Podmiany nie robi się co 2-3 dni tylko co 1-2 tygodnie

3. NIE WOLNO podmieniać 90% wody, chyba że chcesz rozmnożyć kiryśnika którego nie masz.

4. Teleskop ,,złota rybka" to ryba słodkowodna zimnowodna a gupiki i zbrojniki są tropikalne.

To tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Podmiany nie robi się co 2-3 dni tylko co 1-2 tygodnie

 

 

Podmiany można robić i 3x dziennie jeśli robi się to w odpowiednich proporcjach. Ja wodę podmieniam codziennie. Częstsze podmiany dają dużo lepszy efekt, ponieważ nie ma nagłych skoków parametrów (dokładniej chodzi o no3). Jest tylko jedna wada: jeśli akwarium wymaga odmulania, małe, częste podmiany to utrudniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Cannabinol,masz rację,nie zauważyłam tego filtra.I tak jak mówisz nie wiadomo jaki.

 

Noovaa,ja robię podmiany raz w tygodniu i parametry nawet nie drgną.Cały czas są na stałym poziomie.Nie uważam,żeby częstsze były konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedtem było 50 NO3.

A jak nie wierzysz to niewiem co ci mam pokazać zdjęcie wody. Oj sory ale tera jest czysta.

A te 90% musiało być. Moje ryby nie będą w żółtej wodzie pływały!

Filtr to JBL e700.

Moje wiadro ma 10l.

 

Gupiki mogą żyć w temperaturze 24C a teleskopy też to jest dla nich maks. Tylko w zimie kłopot ale i tak chcem gupiki oddać. A wogóle to na teleskopy mnie brat namówił, który z chęcią by wpuścił jesiotra i 10 neonów do 50l.

Pozatym red eye ty wogółe wiesz coś o złotych rybach? B ja nic niewiedziałem kiedy kupiłem niechętnie "oczki" ale teraz wiem że dwie 15cm ryby, które są znane z kopania w podłorzu i wzniecania brudu, resztek jedzenia w wode a także z wydalania ogromnych ilości jedzienia w porównianiu do innych ryb to straszni "zanieczyszczacze" wody. Pozatym 20 młodych gupików, które zamierzam oddać to też coś tam robią, chociaż są mali to w liczbie siła.

 

A co do was to ja zrobiłem ten temat żeby rybom pomuc a nie patrzeć jak kolesiowi się niechce pisać. Jak ci ręce opadają to się do forum nie nadajesz, bo wiesz na nim się pisze i radzi. Jeżeli trzeba, to się opiepsza. Ale potem napisz co i jak a nie.

Chyba sklep jest lepszy bo tam mi powie że ten płyn i spoko. A tu to nic. A właśnie po to napisałem ten temat że do akwa chemi nie lać bo to też źle dla ryb. A więc czy ktoś napisze czy lepiej po prostu = nieznasz się, wiesz co ty, kłamiesz itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to się nie unoś.Skoro Red Eye jest modem to chyba ma pojęcie o rybach.Masz ryby ze skrajnie różnymi wymaganiami.Skoro masz tak syfiastą wodę,że musisz zrobić tak dużą podmianę,i podmiany robisz co 3 dni to coś jest nie tak.Mając tak duże parametry masz po prostu niedojrzałe akwa.A teraz tym bardziej.Zamiast pyszczyć na nas to lepiej sprawdź czy Ci filtr działa tak jak powinien lub czy nie jest przypadkiem za słaby do tego litrażu i tej obsady.

 

Edit.:

Sprawdziłam info na temat Twojego filtra.Jest przeznaczony na litraż 90-160.Ale...Biorąc pod uwagę Welony-ryby bardzo brudzące,niestety prawdopodobnie JBL e 700 nie daje sobie rady.

Prawdopodobnie tu jest pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noovaa,ja robię podmiany raz w tygodniu i parametry nawet nie drgną.Cały czas są na stałym poziomie.Nie uważam,żeby częstsze były konieczne.

Podmiany robi się (głównie) po to, by zmniejszyć wciąż rosnący poziom NO3 w wodzie. To na pewno wiesz. Logiczne jest więc, że im większa podmiana, tym bardziej spada poziom NO3, dlatego podmieniając mniej wody częściej, poziom ten nie skacze tak bardzo. Nie neguje tutaj podmian co tygodniowych, wręcz przeciwnie bo przy braku przerybienia, odpowiedniej filtracji, nawet co 2 tygodnie wystarczy wodę podmienić.

Częstsze podmiany nie są konieczne, ale mi osobiście jest tak wygodniej. Codziennie wieczorem wylewam i wlewam 2L wody, raz na czas jak trzeba wyczyszczę filtr czy przednią szybę z glonu.

 

Napisałam o tym tylko dlatego że, Barwniak napisał że nie robi się częstszych podmian. One nie przeszkadzają. Przy welonach to i lepiej, bo welony brudzą... Z tym że wszystko trzeba robić w odpowiednich proporcjach ;).

 

 

edit.

Dwa wiadra wody, po 10L (czyli 20L), dwa razy w tygodniu, to dobre podmiany ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij ten statek.

Po drugie, nie atakuj tak odrazu, ponieważ ździwisz się, ile Red Eye wie o tych rybach. Myślisz, że skoro je masz, to od razu udajesz się za hodowcę? Co, wiesz że są zimnowodne, są prawdziwymi brudaskami i tyle.

Poza tym, takie teleskopy potrafią urosnąć?

 

Sorry za agresje, ale myślisz że dużo wiesz a tak naprawdę wiesz tylko podstawiwe info. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do was to ja zrobiłem ten temat żeby rybom pomuc a nie patrzeć jak kolesiowi się niechce pisać. Jak ci ręce opadają to się do forum nie nadajesz, bo wiesz na nim się pisze i radzi. Jeżeli trzeba, to się opiepsza. Ale potem napisz co i jak a nie.

Chyba sklep jest lepszy bo tam mi powie że ten płyn i spoko. A tu to nic. A właśnie po to napisałem ten temat że do akwa chemi nie lać bo to też źle dla ryb. A więc czy ktoś napisze czy lepiej po prostu = nieznasz się, wiesz co ty, kłamiesz itp.

Napisałam, że nie wiem co Ci napisać bo sytuacja Twojego akwa jest bardzo zła. Zainwestuj w mocniejszy filtr, sprawdzaj parametry wody cały czas. Taka sytuacja jak jest u Ciebie nie mogła się rozwinąć w tydzień czasu...jest to mało prawdopodobne. Jak dla mnie od jakiegoś czasu nie była najlepsza. Woda żółta jak mocz?? :zamieszany: No sam powiedz... Chcesz taką obsadę ok, i tak pewnie zmiany obsady sugerowane tu na forum nie bierzesz pod uwagę. Zadbaj o regularne podmiany, tyg. nie więcej jak 30% wody. Poza tym mógłbyś wrzucić jakieś fotki tych "guzków".

 

PS. dzięki wszystkim za miłe słowa wsparcia ale nie jestem wszechwiedząca i nigdy tego nie zaznaczałam ;). To co wiem przekazuję dalej jak Wy wszyscy :).

 

Jesteśmy tu by pomóc ale jak się czyta takie posty jak autora tematu to traci się cierpliwość wiesz czemu? Bo chodzi o żywe stworzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje akwa ma 9 miesięcy przed wpuszczeniem ryb stało 3 miesiące z korzeniem, który jakoś nie farbował wody i statkiem.

Korzeń przed wrzyceniem umyłem wodą, ale przed opłukamniem stał 3 dni w 10l wiadrze aż foletowym od namanganianu potasy, żeby zapobiec pleśni. Jak teleskopy urosły do 15cm czyli tak jak jest obecnie co tygodniowe podmiany niewystarczały dlatego te 20l co 3 dni teraz. I jakoś było wszystko spoko aż do wakacji czyli do teraz. A foty to już daje.

Oto linki:

Tylna płetwa teleskopa:

http://www.imagebanana.com/view/dwy2bb5m/PIC_0301.JPG

Guzki teleskopa:

http://www.imagebanana.com/view/mmc8thq9/PIC_0306.JPG

Przednia płetwa teleksopa:

http://www.imagebanana.com/view/i5rp4nex/PIC_0302.JPG

 

Ze 4 stówy sam mam jeszcze nazbieram i zainwestuje w lepszy filtr.

 

A tak przy okazji - kolega do mnie przyszedł i się rybami zachwycił. :)

Ja do niego przychodze a tu 2 teleskopy w 54l plus brzanka czarno plama, brzanka(jakaś tam), 5 gupików i jakieś 2 rybki, których naz nie znam. A filtr to jakieś małe gówienko. A jak mu powiesz ża za dużo ryb i wogule to on zaraz że jak żyją to jest ok. :(

No i zapomniałem dodać że w żadnym sklepie ryb nie chcą koledzy nie chcą bo i tak mają dużo, więc co wrzucić do kibla i spuścić?? Zatłuc i spuścić :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówi o zabijaniu ryb. Przede wszystkim zainwestuj w mocny filtr abyś nie musiał robić tak częstych podmian. Te guzki na zdjęciu wyglądają jak kropeczki i chyba nie są duże? Zdjęcia niewyraźne. Co do tych płetw to ja bym podawała witaminy z jedzeniem, Sera Fishtamin. Wymieszaj pokarm z tymi witamina i raz w tygodniu podawaj. Nie wygląda to wszystko groźnie jak na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kopiłem sobie kamere a nie aparat więc i zdjęcia nie bardzo wyrażne, ale jak chcecie moge na youtube dać zdjęcia w HD jakość prawie jak w telewizji. Popytam czy mają w sklepie ten środek jak tak to kupie. A co do guzków to tylko na zdjęciu wyglądają jak punkty naprawde wygląda to jak by było pod skurą ale tak wystawało jak biały pryszcz u człowieka. A ta przednia płetwa :?: Jest dość zmasakrowana a ta druga, której nie ma na zdjęciu to lekko wykrzywiona w jednym miejscu. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak moc filtra spadała jakieś 30% to wtedy go czyściłem. Czyli co jakiś 1 miesiąc.

Trzeba było poczekać aż spadnie do 10% :roll: . Taki filtr i przy takich rybach ja bym czyściła co tydzień. Nie dziw się, że ryby Ci chorują, dopóki nie zmienisz filtra i nie zaczniesz o niego dbać to nic się nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...