Skocz do zawartości

Akwarium 160l pd początku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przepraszam, że zaśmiecam forum, ale obawiam się, że bez waszej pomocy sobie nie poradzę!

 

Jutro mam zamiar kupić akwarium 160l o wymiarach 100x40 i do tego pokrywę zamówić w sklepie internetowym. W pokrywie tej jest oświetlenia 2x30w wiem, że to za mało i tu pytanie na jakie zmienić (zależy mi na posiadaniu dużej ilości roślin w akwarium).

 

Nie wiem też jaki filtr wybrać czy takie by były dobre?

Filtr Hydor Crystal R20 DUO 4/ Filtr UNIFILTER 500 UV jak nie to jakie proponujecie.

 

Chciałabym też kupić jakiś biogrunt dla roślinek. Ile potrzeba litrów?

Znalazłam taki : Substrat Biogrunt 4l

 

Czy mogłabym mieć do tego żwirek bazaltowy, albo kwarcowy?

 

Czy konieczne jest podawanie CO2? Czy mogłabym kupić coś takiego http://sklep.roslinyakwariowe.pl/design ... -7557.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problem pytaj śmiało , wcale nie zaśmiecasz forum :)

 

Co do oświetlenia jeśli chcesz mieć dużo roślin musisz dołożyć świetlówkę ja proponuję jeszcze jedną 30W , będziesz

miała wtedy 0.56w/l a to już jest odpowiednia wartość . Co do filtra to zależy jaką kase chcesz na niego przeznaczć , jeśli

masz dużo pieniędzy kup eheima 2226 jeśli chcesz coś tańszego kup jbl E900 . Biogrunt jest ok . Żwirek bazaltowy jest jak

najbardziej odpowiedni co do piasku kwarcowego to jest on za drobny i rośliny nie będą w nim rosły . Co2 nie jest konieczne

ale jeśli zaczniesz podawać rośliny będą lepiej rosnąć a ph nie będzie zbyt wysokie co jest częstym problemem . :mrgreen:

Wymienionego zestawu nie polecam lepiej zainwestować w zestaw wysokociśnieniowy . Jeśli mas jeszcze jakieś pytania to pytaj śmiało ;);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedzi.

 

Ten biogrunt to chyba kupię dwa opakowania i do tego żwirek bazaltowy tylko nie wiem ile kilo? Widziałam też o różnej granulacji : 5-10 mm, 2-4mm i 11-16mm. 2-4mm byłby dobry?

 

A co do obsady to zastanawiam się nad taką, ale to tylko moje początkowe przemyślenia bo zanim będę miała całe wyposażenie i akwarium dojrzeje to minie trochę czasu.

para ramirezek

myślałam o bocjach siatkowatych, ale jak akwarium za małe to mogły by być karłowate

piskorki (zamiast bocji)

5xotosek/1+1 zbrojnik niebieski

myślałam jeszcze o jakiejś parce lub haremie, ale nie wiem jakich ryb, bo chyba inne pielęgniczki odpadają?

i jeszcze o ile to nie jest zbyt dużo to jakąś ławice ale nie neonek

 

Co do roślin to chciałabym jakieś mchy i jakieś wyższe drobnolistne roślinki, zależy mi aby w akwarium było dużo zieleni. Moja kolezanka ma glossostigme elatinoides i mogła bym mi dac pare sadzonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do biogruntu to używam obecnie i powiem Ci, że co najmniej 3 worki musisz dać (to jest naprawdę takie minimum). Na to daj siatkę i zasyp żwirkiem (granulacja 2-4) max 1cm.

Z perspektywy czasu polecam Ci biogrunt z czystym sumieniem.

Co do CO2 jest konieczne chociażby z bimbrowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że oświetlenie należy wymienić. Dodatkowa świetlówka wystarczy? Widziałam w zoologicznym bardzo różne : specjalne dla roślin, kolorowe itp. ale nie wiem czy to jest potrzebne czy to tylko takie naciąganie klientów.

 

jeżeli chcesz dobre podłoże dla roślin to polecam Ci ASII+

Niestety nie znalazłam żadnych informacji na temat tego podłoża i nie wiem czy gdzieś je dostanę... Więc chyba zostanę przy tym biogruncie i kupię 3 worki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASII+ to w skrócie Aqua Substrate II+. Bardzo dobre podłoże nie wymagające już żadnego żwiru na to.

A w sprawie oświetlenia to możesz dołożyć jedną albo ,nawet i dwie świetlówki 45W T5 - 90-centymetrowe. I jak będziesz potrzebowała informacji jakie świetlówki wybrać napisz na forum, na pewno otrzymasz pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że oświetlenie należy wymienić. Dodatkowa świetlówka wystarczy? Widziałam w zoologicznym bardzo różne : specjalne dla roślin, kolorowe itp. ale nie wiem czy to jest potrzebne czy to tylko takie naciąganie klientów.

 

jeżeli chcesz dobre podłoże dla roślin to polecam Ci ASII+

Niestety nie znalazłam żadnych informacji na temat tego podłoża i nie wiem czy gdzieś je dostanę... Więc chyba zostanę przy tym biogruncie i kupię 3 worki :)

ASII jest równie dobre. Decyzja należy do Ciebie.

Co do świetlówek. Znam ludzi, którzy mają piękne akwaria na zwykłych świetlówkach za 7 zł. Jeśli nie chcesz przepłacać to polecam choćby narva daylight, bądź philips. Popatrz w internecie za świetlówkami bo czasami w sklepach ceny są nie z tej ziemi ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASII+ to w skrocie Aqua Substrate II+. Bardzo dobre podłoże nie wymagające już żadnego żwiru na to.

Czasami to jest małą wadą bo w chwili pojawienia się zielonego nalotu bądź inwazji glonów np. nitek ciężko podmienić trochę zaatakowanego podłoża ASII na nowy. A ze żwirkiem nie ma problemu w takim przypadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada jest w miarę dobra , nie musisz wybierać między otoskami a zbrojnikami możesz mieć dwa gatunki .

Mógłbyś dodać harem prętnika karłowatego i ławice 20 neonów inessa , z bocjami i piskorkami dałbym sobie spokój .

Czyli proponuję taką obsadę :

2 pielęgniczki ramizera

3 prętniki karłowate

20 neonów inessa

5 otosków

2 zbrojniki niebieskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam dzisiaj test na GH i KH (PH będę miała jutro), wyniki to:

Są to wyniki z akwarium 30l które dostałam

17 stopni n GH

10 stopni n KH

 

a woda z kranu

17 stopni GH

15 stopni KH

 

Test Zoolek kropelkowy

 

I zastanawiam się co mam zrobić aby obniżyć te parametry, czy może w 160l woda sama się ustabilizuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do parametrów wody aby je obniżyć wodę do podmian możesz mieszać z wodą

demineralizowaną , jeśli sama nie zadziałasz to samo się nic nie ustabilizuje .

Jeśli chodzi o bazalt ja wybrałbym ten drobniejszy , drobniejszy bardziej mi się podoba ale

w grubszym rośliny lepiej się ukorzenią .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...