Skocz do zawartości

Metna woda


skoczek1155
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem troszkę zielony w tych sprawach. Zakupiłem akwarium 112l, w niedziele opłukałem kamienie i żwirek, umyłem akwarium i zalałem wodą. Na drugi dzień rano kupiłem i wpuściłem rybki, teraz mam trochę mętną wodę. Nie przeczytałem wcześniej, że woda musi się odstać. Co teraz mam zrobić ?

Czy woda się odstanie ?

Czy trzeba wymieniać wodę na nową i czekać aż się odstanie ileś zanim wpuści się rybki ?

Czy pokrywa musi być teraz zamknięta, żeby odparował chlor ?

Czy nie trzeba ściągać pokrywy ?

Gdzieś na necie wyczytałem też, że trzeba zgasić światło na 2 dni, że to pomaga. Nie wiem czy to prawda proszę o jakieś porady.

 

Andrerw: Pisz po polsku ! Każdy następny napisany tak post będzie usuwany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Witam jestem troszke zielony w tych sprawach zakupiłem akwarium 112l w niedziele opukalem kamienie i zwirek umyłem akwarium i zalałem wodą na drugi dzien rano kupiłem i wpusciłem rybki teraz mam troche metna wode nie przeczytałem wczesniej ze woda musi sie odstac co teraz mam zrobic czy woda sie odstanie czy trzeba wymieniac wode na nowa i czekac az sie odstanie iles zanim wpusci sie rybki czy pokrywa musi byc teraz zamknieta zeby odparował chlor czy nie trzeba sciagac pokrywy gdzies na necie wyczytalem tez ze trzeba zgasic swiatło na 2 dni ze to pomaga nie wiem czy to prawda prosze o jakies porady

Jak na razie prowadzisz. Dłuższego zdania tutaj jeszcze nie napisano.

 

viewtopic.php?p=139853#p139853

 

Przykro mi, ale czegoś takiego nie da się czytać. Mógłbyś poprawić posta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to ze mam mętna wodę w akwarium.Kamienie i korzeń były myte wcześniej tylko woda nie była odstana .Mam prośbę proszę o poradę co teraz akwarium mam 112l i pływ juz 19 rybek czy ta woda sie przefiltruje czy trzeba wymieniac całą czy pokrywa ma byc od akwarim sciągnieta zeby chlor wyparował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Od kiedy masz akwarium? Jaka filtracja? jakie wkłady w filtrze? Jak często karmisz ryby? Jakie masz podłoże?

 

 

Edit:

Doczytałem. Masz akwa od wczoraj? To normalne na starcie zbiornika. Przejdzie samo. Jednak z rybami miałeś poczekać min.2 tyg. Tutaj "troszkę" przegiąłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chłopaki,wysiliłam się i coś zrozumiałam.Mamy kolejnego biedaka z zupełnie niedojrzałym akwa.Ale faktycznie ciężko to rozczytać.Żeby wiedzieć więcej autor musi to poprawić.

 

Edit.:

O trochę poprawione.Napisz jaki masz filtr,jakie ryby wpuściłeś tam,jakie rośliny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Jaka filtracja? jakie wkłady w filtrze? Jak często karmisz ryby? Jakie masz podłoże?

 

 

Rozmawiamy o obsadzie czy o mętnej wodzie? Bo nie wiem czy przenosić ten temat czy go zostawić? Jak odpowiadacie na posta to patrzcie się na pytanie jakie jest w nim zadane :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety większość ryb pewnie padnie z powodu zatrucia. Najlepszym rozwiązaniem było by oddanie całej obsady i odczekanie 2 tygodni aż akwarium dojrzeje.

 

Jeżeli nie chcesz oddawać ryb, musiałbyś kupić testy na NO2 i NH3 i podmieniać wodę gdy któryś z tych związków jest w zbyt wysokim stężeniu, dopóki akwarium nie dojrzeje.

 

Trzecim wariantem jest podmienienie wody na już dojrzałą np. od znajomego lub ze sklepu. Na pewno to bardzo pomorze, jednak profilaktycznie należałoby codzienne robić testy na NO2 i NH3, ze względu na niedojrzały filtr.

 

 

Edit: Co do tego środka na czystą wodę, to na pewno nie pomorze, a morze nawet zaszkodzić. Zmętnienie wody to pierwszy znak że coś złego dzieje się w akwarium. To jakby na złamaną nogę brać leki przeciwbólowe.

U ciebie zmętnienie powoduje NO2 i NH3, czyli to co rybki wydalają, a że w akwa nie ma bakterii to nie ma kto tego usuwać,a nagromadzenie tych związków jest niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak ja zaczynałem z akwarystyką też popełniłem ten karygodny błąd.

 

Ja wtedy poszedłem do sklepu zoologicznego i poprosiłem sprzedawcę czy mógłby mi odlać trochę wody (wytłumacz mu o co chodzi).

 

Sprzedawca się zgodził i dał mi trochę tej wody. Spróbuj może w ten sposób.

 

Do 112l będzie trochę ciężko bo byś musiał mieć chociażby połowę czyli to 56l tej wody.

 

Jak masz kilka akwarystycznych to spróbuj w każdym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jutro kupię test na wodę ,i co potem jak czegoś bedzie za dużo?

Podmieniaj wodę. Na początku tak z 10-20% codziennie, chyba że test wykaże bardzo wysokie stężenie, to nawet 50%, ale tak dużych podmian to lepiej nie robić za często. Najlepiej aby wielkość podmian była uzależniona od stężenia NO2 i NH3.

 

Chcialem zpytac wyłączenie światła na parę dni może pomuc.Wyczytałem na necie że to podobno pomaga ,ale co z rybkami wtedy? czy mogą byc bez swiatła przez 3 dni

Co do gaszenia światła, to zabije jedynie pierwotniaki, czyli jedną z przyczyn zakwitu tj. mętnej wody, jednak to nie rozwiązuje problemu podwyższonego NO2 i reszty.

 

W ogóle nie staraj się pozbyć zmętnienia, chyba że obniżając NO2 itd. Zmętnienie samo w sobie nie jest szkodliwe. Szkodliwe jest to co je powoduje.

 

Edit: Zaryzykuję i polecę ci środek Sera Toxivec. Teoretycznie usuwa z wody NO2, NH3 i resztę niechcianych związków. Nie wiem jak jego działanie wpływa na dojrzewanie zbiornika. Lepiej zostaw go sobie na czarną godzinę, jak nie będziesz miał czasu robić podmiany, lub mimo podmienionej dużej ilości wody nadal jej stan będzie zły.

Kilka razy z niego byłem zmuszony korzystać i pomagał.

 

Edit2: Czeka cię dużo pracy przy ratowaniu rybek. Dla tego radzę żebyś jednak oddal wszystkie rybki, i pozwolił w spokoju akwarium dojrzeć. I tak większości z nich musiałbyś się pozbyć, bo nie wszystkie nadają się do tej wielkości akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Glonojad" to raczej zbrojnik niebieski, możesz podać jego wymiary? Potrafi dorosnąć do 14 cm.

Ta obsada jest jakaś nie mrawa.

Neony potrzebują ciemnego podłoża - a takim najczęściej jest ostry bazalt, który nie jest odpowiedni dla zbrojników. Za to zbrojniki wolą piaszczyste dna, w których mogą kopać i grzebać.

Neony żyją w temp. ok. 23 *C, w wodzie średnio twardej i lekko kwaskawej, za to danio żyje w temp. ok. 22 *C, w wodzie trochę bardziej kwaśniej, za to tak samo twardej, brzanki mają tak samo, tylko że wolą cieplejsze wody. Jak widać, mają podobne parametry, ale lepiej nie mieszać tych gatunków. Zdecyduj się na jeden gatunek ryb stadnych. Lepiej danio oraz brzanki trzymać osobno - Brzanki mogą podgryzać (wyjątkiem są duże grupy, a w 112 litrów to max. 15,16 brzanek, za to 10 danio), a danio szaleją i potrzebują naprawdę dużo przestrzeni.

Może to trochę nie na temat .. ? :mrgreen:

 

 

Edit do Sikorka45 - Zatruć mogą się związkami azotu, których jest naprawdę dużo w niedojrzałym akwarium oraz kranówce. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...